A Reuters értesülései szerint küszöbön áll az új alkalmazás megjelenése, amivel a ChatGPT gyártója még jobban megvetné a lábát a Google legfontosabb piacain.

Az OpenAI már a következő hetekben kiadhatja saját, mesterséges intelligenciára épülő webböngészőjét, ami komoly kihívást jelentene a piacvezető Google Chrome-mal szemben, alapvető változásokat hozva az internetezés megszokott gyakorlataiba – számolt be róla bennfentes forrásaira hivatkozva a Reuters. A hírügynökség riportja kiemeli, hogy az OpenAI ezzel közvetlenebb hozzáférést szerezhet a Google sikerét és bevételeit is megalapozó fogyasztói adatokhoz, ha elkezdi átterelni magához a ChatGPT heti 500 millió aktív felhasználóját.

Ahogy a Google is így képes hatékonyabban és jövedelmezőbb módon célozni a hirdetéseket, emellett saját felületeire irányítani a keresési forgalmat, úgy az OpenAI böngészőjét is arra tervezték, hogy bizonyos felhasználói interakciókat egy ChatGPT-szerű natív csevegőfelületen belül tartson a külső webhelyekre való átirányítás helyett – olvasható a beszámolóban, amit maga az OpenAI egyelőre nem kommentált. A lépés ezzel együtt beleillik a társaság stratégiájába, hogy szolgáltatásait beleszője a fogyasztók személyes és munkahelyi tevékenységeibe.

Sima ügy azért nem lesz

Májusban az OpenAI már azt is bejelentette, hogy belép a hardverpiacra, közel 6,5 milliárd dolláros értékelés mellett felvásárolva az io nevű, MI-alapú eszközöket fejlesztő startupot. Egy webböngésző ezzel párhuzamosan lehetővé tenné az ügynöki (agentic) mesterségesintelligencia-termékek közvetlen integrációját is az internetes felhasználásokba, ideális platformot teremtve az ügyfelek nevében végrehajtott műveleteikhez. Mindezt persze a piacvezető Chrome dominanciája és az iparági versenytársak hasonló tervei miatt sem lesz könnyű megvalósítani.

A StatCounter adatai alapján a Chrome-ot jelenleg több mint 3 milliárd ember használja világszerte, ami a globális böngészőpiac több mint kétharmad részének felel meg. Ez akkor is iszonyatos tömeg, ha a Google erőfeszítései eddig nem minden esetben voltak sikeresek az MI-funkciók erőltetett bevezetésében. Ugyanakkor az MI-alapú keresőmotorral rendelkező Perplexity is éppen most dobta piacra Comet nevű webböngészőjét, amely képes műveleteket végrehajtani a felhasználók nevében, de már a The Browser Company vagy a Brave is kijött a maga MI-funkcióival.

Közösség & HR

Ördögi körbe kerülhettek az MI-fejlesztők

Az MI-robbanás üzletileg egyre inkább fenntarthatatlannak tűnik, és a kritikusok szerint szükségszerű összeomláshoz vezet, mert a technológia eredményei nem támasztják majd alá az elkerülhetetlen áremeléseket.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.