Az OpenAI már a következő hetekben kiadhatja saját, mesterséges intelligenciára épülő webböngészőjét, ami komoly kihívást jelentene a piacvezető Google Chrome-mal szemben, alapvető változásokat hozva az internetezés megszokott gyakorlataiba – számolt be róla bennfentes forrásaira hivatkozva a Reuters. A hírügynökség riportja kiemeli, hogy az OpenAI ezzel közvetlenebb hozzáférést szerezhet a Google sikerét és bevételeit is megalapozó fogyasztói adatokhoz, ha elkezdi átterelni magához a ChatGPT heti 500 millió aktív felhasználóját.
Ahogy a Google is így képes hatékonyabban és jövedelmezőbb módon célozni a hirdetéseket, emellett saját felületeire irányítani a keresési forgalmat, úgy az OpenAI böngészőjét is arra tervezték, hogy bizonyos felhasználói interakciókat egy ChatGPT-szerű natív csevegőfelületen belül tartson a külső webhelyekre való átirányítás helyett – olvasható a beszámolóban, amit maga az OpenAI egyelőre nem kommentált. A lépés ezzel együtt beleillik a társaság stratégiájába, hogy szolgáltatásait beleszője a fogyasztók személyes és munkahelyi tevékenységeibe.
Sima ügy azért nem lesz
Májusban az OpenAI már azt is bejelentette, hogy belép a hardverpiacra, közel 6,5 milliárd dolláros értékelés mellett felvásárolva az io nevű, MI-alapú eszközöket fejlesztő startupot. Egy webböngésző ezzel párhuzamosan lehetővé tenné az ügynöki (agentic) mesterségesintelligencia-termékek közvetlen integrációját is az internetes felhasználásokba, ideális platformot teremtve az ügyfelek nevében végrehajtott műveleteikhez. Mindezt persze a piacvezető Chrome dominanciája és az iparági versenytársak hasonló tervei miatt sem lesz könnyű megvalósítani.
A StatCounter adatai alapján a Chrome-ot jelenleg több mint 3 milliárd ember használja világszerte, ami a globális böngészőpiac több mint kétharmad részének felel meg. Ez akkor is iszonyatos tömeg, ha a Google erőfeszítései eddig nem minden esetben voltak sikeresek az MI-funkciók erőltetett bevezetésében. Ugyanakkor az MI-alapú keresőmotorral rendelkező Perplexity is éppen most dobta piacra Comet nevű webböngészőjét, amely képes műveleteket végrehajtani a felhasználók nevében, de már a The Browser Company vagy a Brave is kijött a maga MI-funkcióival.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak