Amikor az X közösségi platform ellenőrzés nélkül futtatja az xAI robotjával generált álhíreket.

A Twitter közösségi platform hírajánlója, az Explore röviddel azután tűnt el, hogy Elon Musk 2022 októberében megvásárolta a céget, és mások mellett azokat az alkalmazottakat is elbocsátotta, akiknek a feladata volt kiemelni és kontextusba helyezni a Twitteren megjelenő eseményeket és sztorikat. A szolgáltatás néhány nappal ezelőtt indult újra a (most már) X főoldalán, de a tartalmat gondozó csapat ezzel nem alakult újjá, mivel emberi szerkesztők helyett már Musk MI-fejlesztő cége, az xAI Grok chatbotja írja a friss témákra mutató szövegeket.

Az első látványos hibára sem kellett sokat várni: a hírfolyam kiemelt helyen tájékoztatott róla, hogy Irán rakétákkal támadta meg Tel-Avivot. Az információ szerencsére hamisnak bizonyult, de ettől még tény, hogy a Grok simán generált egy ehhez hasonló álhírt rögtön az Explore frissítésének első napján. A beszámolók szerint ennek oka az lehetett, hogy sokan kezdték el copy-paste módszerrel osztani az iráni támadásról szóló álhíreket az X prémium fiókjainak "kék pipás" felhasználói közül egy robbanásokat mutató, ellenőrizetlen videó mellett.

Automatizálás az automatizálás kedvéért

Az eset kiválóan mutatja, hogy a mesterséges intelligencia képes ugyan azonosítani a felkapott témákat, de ettől még nem lesz intelligens: nem képes sem megbízható módon kontextusba helyezni az adatokat, vagyis emberi fogalmak szerint nem érti, hogy valójában mit csinál. A Twitternél egyébként korábban is fejlesztettek olyan funkciót, ami a releváns kulcsszavak alapján szűrte a megosztásokat, de nem volt véletlen, hogy a vállalat utóbb egy humán szerkesztőkből álló csapatra bízta a dolgot, együttműködve a vezető hírügynökségekkel is.

Musk ambiciózus tervekkel népszerűsíti a Grok chatbotot, de ettől a technológia még igen korai szakaszában jár, és egyáltalán nem megbízható. Az Izrael elleni támadás hírének címlapos megjelenése arra utal, hogy a szöveg generálása és terjesztése között nem volt érdemi ellenőrző rendszer, vagyis az X-nél a mesterséges intelligenciára bízták a teljes folyamatot. Az MI pedig, bár bizonyos esetekben tényleg kibővíti az adatok feldolgozásának lehetőségeit, még nem alkalmas rá, hogy emberi felülvizsgálat nélkül oldjon meg ilyen feladatokat.

Közösség & HR

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.