Az Amazon alapítója, Jeff Bezos előszeretettel támogat olyan vállalkozásokat, amelyek fejlett érvelési és vizuális adatfeldolgozási képességekkel rendelkező robotokat fejlesztenek. A The New York Times hét eleji beszámolója szerint 400 millió dollárral szállt be a Physical Intelligence nevű MI-robotikai cégbe, ami a PitchBook adatai alapján már legalább a harmadik befektetése volt az idén valamilyen spaciális (téri) intelligenciát kutató startup vállalkozásba, a Business Insider riportjában pedig hat hasonló vállalkozást is összeszedtek, amelyben Bezos korábban részesedést vásárolt.
A Physical Intelligence, melynek befektetői között ott található az OpenAI is, olyan modelleken dolgozik, amelyek a fizikai világban jelenítenék meg az általános célú mesterséges intelligenciát, lehetővé téve a robotok magasabb szintű navigációját és a környezetükkel való változatos kölcsönhatásokat. Az ilyen gépek az elképzelések szerint átvehetnék majd a veszélyes vagykülönösen munkaigényes feladatokat olyan iparágakban, mint a logisztika, az egészségügy, a gyártás vagy az építőipar, a befektetők pedig a munkaerőhiány és a növekvő költségek által érintett területek automatizálásának módját látják a döntéshozatalra és menet közben való alkalmazkodásra képes robotoktól.
Még nincs itt, de már látszik
Az ilyen eszközök értelemszerűen hatalmas előrelépést jelentenének a hagyományos robotikához képest, amelyben egyedileg programozott gépekre van szükség egy-egy feladat különböző lépéseinek elvégzéséhez. A "térintelligenciát" azonban nem kódokkal kellene programozni a tennivalókhoz, mert képes lenne értelmezni a kéréseket, és betanítani saját magát azok teljesítésére. Ilyesmit fejleszt a legutóbbi befektetési körében 2 milliárd dollárra értékelt Physical Intelligence is, melynek társalapítója és a Google korábbi robotkutatója a NYT-nak egy igazi generalista robot (illetve a különféle robotok ilyen célú vezérlésének) felépítéséről beszélt.
Ennek alapján nem egy-egy konkrét alkalmazást próbálnak megoldani, hanem a fizikai interakciók általános megértésével alakítják ki pi-zero nevű alapmodelljüket. A vállalat korábbi videóiban például olyan robotokat mutatott be, amelyek kivették a ruhákat a szárítóból, mielőtt az asztalon összehajtogatták azokat, dobozt hajtogattak papírból, vagy tojásokat pakoltak a tojástartóba. Egy másik filmjükben szereplő gép a szemetetválogatta külön az edényektől, csészéktől és evőeszközöktől, miközben étkezés után letakarította az asztalt. Ez utóbbihoz a robotnak először kisebb műveleteket kellett megtanulnia, mint az edények egymásra pakolását vagy a maradék lerázását a kukába.
Az általános célú robotikai megoldások még a Physical Intelligence szerint is gyerekcipőben járnak, és nekik is hosszú utat kell megtenniük. Eddigi kísérleteikből azonban már kiderült, hogy az ilyen modellek különféle robotokat vezérelhetnek, és olyan feladatokat hajthatnak végre sikeresen, amelyekkel a korábbi rendszerek nem igazán boldogultak. Az erőfeszítéseknek pedig lökést adhat, hogy a nagy technológiai befektetők, mint az Amazon, a Microsoft, a Meta vagy akár az OpenAI és a Tesla, egyre többet áldoznak a robotikai kutatásokra.
a kép forrása: physicalintelligence.company
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak