Globális szabványt csinálnának a biztonságos MI-rendszerek fejlesztésére vonatkozó irányelvekből, amelyek sikerét a fejlesztők minél nagyobb arányú bevonásától várják.
Hirdetés
 

Az Egyesült Királyság a világon elsőként tette közzé globális ajánlásként lefektetett irányelveit az MI-rendszerek védelmét és biztonságát illetően. A brit és az amerikai kibervédelmi kormányügynökségek (NCSC, CISA) által kidolgozott szabályrendszer már 17 másik ország jóváhagyását is elnyerte, beleértve a G7-csoport tagjait, a benne megfogalmazott ajánlások pedig a mesterséges intelligenciát fejlesztő és használó szervezetek számára írják elő, hogy a kiberbiztonságot milyen módon építsék be a technológia tervezésének és alkalmazásának egyes szakaszaiban – olvasható az AI News riportjában.

A "secure by design" megközelítés alapján a kiberbiztonságot nem valamilyen utólagosan beépíthető funkcióként kell kezelni, hanem hanem eleve ilyen szemlélettel kell tervezni a modelleket, ami aztán a tervezési szakaszon túl is végigkíséri azokat. A konkrét irányelvek négy kulcsterületet határoznak meg a tervezést, a fejlesztést, a telepítést és az üzemeltetést, illetve a karbantartás illetően, az egyes fázisokat pedig a megfelelő magatartásoktól a bevált gyakorlatokig részletezik. A hétfőn Londonban tartott bemutatóra több mint száz iparági és kormányzati partner előtt került sor.

Minden földrészről támogatást kaptak

Az NCSC vezérigazgatója az eseményen a proaktivitás szükségességét hangsúlyozta az MI gyors felfutása közepette, ahol a biztonság már nem "a fejlesztés utóirata", hanem alapvető követelmény. Az új irányelvek ezzel párhuzamosan az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok vezető szerepét hivatottak megerősíteni a mesterséges intelligencia területén. Az amerikai belbiztonsági miniszter szerint inflexiós ponthoz érkeztünk az MI fejlődésében, ami korunk legmesszebbre ható technológiájává válhat, így a józan észre épülő kiberbiztonság kulcsfontosságú lesz a rendszerek felépítésében.

A támogató országok között már az első körben ott van Ausztrália, Chile, Csehország, Dél-Korea, Észtország, Franciaország, Izrael, Japán, Kanada, Lengyelország, Németország, Olaszország, Nigéria, Norvégia, Szingapúr és Új-Zéland, természetesen az USA és az irányelveket bemutató Egyesült Királyság mellett. Végrehajtásukat a rendeltetésszerű működés, a rendelkezésre állás és a bizalmas adatok védelmének szempontjából is fontosnak tartják, így a kockázatfelelősöket, adattudósokat, fejlesztőket és döntéshozókat is a megismerésükre ösztönzik. A dokumentum PDF formában innen töthető le.

Piaci hírek

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.