A Microsoft alapítója is úgy gondolja, a robotok térhódításának negatív társadalmi következményeit a megadóztatásukkal lehetne kezelni. Az EU-ban viszont éppen most került le a napirendről.

Önvezető autók, csomagszállító szerkezetek, öntanuló informatikai rendszerek. Ezek már nem a jövő, hanem a jelen technológiai, amelyek azonban az előnyeik mellett számos megoldandó problémát hoznak magukkal. Ötletekből nincs hiány, de egyelőre nem tudni, mi lenne a legmegfelelőbb megközelítés. Annyi biztos, hogy az óra egyre hangosabban ketyeg, mert a robotok egyre több foglalkozást igyekeznek "megszerezni" maguknak.

...csak a halál meg az adók

A Microsoft egykori alapítója a Quartznak adott interjújában múlt héten propagálta az ötletet, hogy a robotokat alkalmazó vállalkozásoknak az emberi munkaerőhöz hasonló adókat és járulékokat kelljen fizetni. Bill Gates szerint ezt a pénzt aztán a munkanélkül maradók megsegítésére, átképzésére lehetne felhasználni, valamint segíthetne az egyre öregedő társadalmaknál úrrá lenni a nyugdíjterhek emelkedésén.

A ludizzmussal távolról sem vádolható technológiai guru úgy látja, a robotika széles körű és gyors elterjedését is csillapíthatná egy ilyen intézkedés, amivel meghosszabbodna az átmeneti időszak. Ez pedig lehetőséget adhat a társadalomnak és a döntéshozóknak arra, hogy kellően felkészüljenek az elkerülhetetlenre. Gates nem kétli, hogy például sofőrökre már a 2030-as évek végén egyáltalán nem lesz szükség.

Az ötletet egyébként nem a Microsoft-alapító vetette fel először, és akadnak bőven ellenzői is az elképzelésnek. Utóbbiak természetesen a fejlődés, az innováció fékjét látják a robotadóban, ami összességében visszafogná azt a növekedést a termelékenységben, amelynek hozadékából végső soron ugyanúgy előállítható lenne a társadalmi változások kezeléséhez szükséges pótlólagos forrás.

Az Unió egyelőre nem kér belőle

Az viszont biztos, hogy Európa egyelőre nem lesz a robotadó kontinense. A fenti interjú megjelenésével szinte egy időpontban ugyanis az Európai Parlament megtárgyalta azt a javaslatot, amely a mesterséges intelligencia és a robotika EU-szintű kezeléséről szólt. És bár a múlt csütörtökön tárgyalt ajánlási csomag részét képezte a robotadó is, azt végül az elfogadott határozat már nem tartalmazza.

Jön viszont a gépekre vonatkozó etikai standard, amely egyfajta "e-személyiséget" adna a robotoknak. Ez jelentené az alapot arra, hogy az eszközöket használó vállalatokat, személyeket felelőssé lehessen tenni például káresemények esetében. Szintén szó van egy új biztosítási rendszer létrehozásáról, amellyel az önvezető autók baleseteit lehet majd kezelni.

A részletes szabályozás megteremtése az Európai Bizottságra hárul. Itt születhet döntés arról a javaslatról is, miszerint egy új ügynökséget állítanának fel az EU-ban, amely többek között a robotikával és a mesterséges intelligenciával kapcsolatos szakmai támogatást biztosítaná technológiai, etikai és szabályozási kérdésekben az erről döntő politikai testületnek.

Közösség & HR

TeslaMate-fiókok szivárogtatnak érzékeny információkat a Teslákról

Ez most kivételesen nem amiatt van, mert Elon Muskot nagyon leköti az X felemeléséért és a Mars meghódításáért vívott küzdelme.
 
A világ a "cloud first" stratégiát követi. Nem kérdés, hogy a IT-biztonságnak is azzal kell tartania a tempót, de nem felejtheti, hogy honnan startolt.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Jön a Clico formabontó cloud meetupja, ahol eloszlatják a viharfelhőket

Merre mennek a bitek a felhőben, ledobja-e szemellenzőjét az IT-biztonságért felelős kolléga, ha felhőt lát, lesz-e két év múlva fejlesztés cloud nélkül? A Clico novemberben fesztelen szakmázásra hívja a szoftverfejlesztőket a müncheni sörkertek vibrálását idéző KEG sörművházba.

Minden vállalatnak számolnia kell az életciklusuk végéhez érő technológiák licencelési keresztkockázataival. Rogányi Dániel és Vincze-Berecz Tibor (IPR-Insights) írása.

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 1. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 2. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 3. rész

A felmérésekből egyre inkább kiderül, hogy az alkalmazottak megtartása vagy távozása sokszor azon múlik, amit a szervezetük nem csinál, nem pedig azon, amiben egymásra licitál a többi munkáltatóval.

Ezért fontos számszerűsíteni a biztonsági kockázatokat

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2023 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.