Úgy tűnik, hasznos volt ősszel fejleszteni a Teslák radarrendszerét. Az alábbi eset egy holland autópályán történt, ahol a fejlett önvezető képességekkel rendelkező elektromos csúcsjármű másodpercekkel korábban jelezte a veszélyt, mint ahogy maga a baleset valóban megtörtént volna.
Távolba látó algoritmus
A Twitterre feltöltött felvételen szépen tetten érhető, milyen gyorsan és mennyire "mélyen" képes felfedezni a problémát az autó szenzorrendszere. Az ütközésre figyelmeztető hang ugyanis már akkor hallható, amikor a Tesla előtt haladó (és később a balesetet okozó) jármű fékje még fel sem villant. Az autópilóta ráadásul azonnal megkezdte a sebesség csökkentését is, amire utólag az emberi sofőr csak rásegített a végén.
@elonmusk Finally the right one. pic.twitter.com/2fspGMUoWf
— Hans Noordsij (@HansNoordsij) 2016. december 27.
A radarrendszer tehát nem csak a közvetlenül a Tesla előtt haladó autót monitorozta, hanem "látta" a kettővel előbb közlekedő jármű hirtelen sebességcsökkenését is, amit veszélyesnek érzékelt, és ezért kapcsolt riadó üzemmődba. Bár a felvétel alapján úgy tűnik, a hátulról az előtte lévő kocsiba csapodó autó sofőrje gyorsabb és határozottabb manőverrel elkerülhette volna a balesetet, a végén valóban a robotpilótának lett igaza.
Újra egyenesben?
Idén nagy sajtóvisszhangot kapott az a májusi baleset, amelyben életét vesztette a sofőr, aki a cég Autopilot elnevezésű vezetéssegítő algoritmusára bízta a kormányzást. Mintegy a tragikus eseményre válaszul, ősszel a vállalat frissítette az első generációs autók szoftvereit, hogy azok többek között a fenti szituációkban is okosabb döntéseket tudjanak hozni.
Ezzel párhuzamosan bejelentették, hogy mostantól minden gyárból kigördülő Tesla olyan műszaki felszereltséggel rendelkezik majd, amely a megfelelő szoftveres támogatással valóban képes lehet teljesen önálló közlekedésre. A ténylegesen emberi beavatkozás nélkül elboldoguló autókhoz még szükséges az algoritmus finomítása, de a raklapnyi új szenzor beépítésével elvileg ez már egy egyszerű szoftverfrissítéssel aktiválható lesz a gyártó járművein.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak