Egy holland sofőr biztosan nem bánta meg a Teslájára költött pénzt. Az autó biztonsági rendszere ugyanis előre látta az autópályán bekövetkező balesetet.

Úgy tűnik, hasznos volt ősszel fejleszteni a Teslák radarrendszerét. Az alábbi eset egy holland autópályán történt, ahol a fejlett önvezető képességekkel rendelkező elektromos csúcsjármű másodpercekkel korábban jelezte a veszélyt, mint ahogy maga a baleset valóban megtörtént volna.

Távolba látó algoritmus

A Twitterre feltöltött felvételen szépen tetten érhető, milyen gyorsan és mennyire "mélyen" képes felfedezni a problémát az autó szenzorrendszere. Az ütközésre figyelmeztető hang ugyanis már akkor hallható, amikor a Tesla előtt haladó (és később a balesetet okozó) jármű fékje még fel sem villant. Az autópilóta ráadásul azonnal megkezdte a sebesség csökkentését is, amire utólag az emberi sofőr csak rásegített a végén. 

 

 

A radarrendszer tehát nem csak a közvetlenül a Tesla előtt haladó autót monitorozta, hanem "látta" a kettővel előbb közlekedő jármű hirtelen sebességcsökkenését is, amit veszélyesnek érzékelt, és ezért kapcsolt riadó üzemmődba. Bár a felvétel alapján úgy tűnik, a hátulról az előtte lévő kocsiba csapodó autó sofőrje gyorsabb és határozottabb manőverrel elkerülhette volna a balesetet, a végén valóban a robotpilótának lett igaza.

Újra egyenesben?

Idén nagy sajtóvisszhangot kapott az a májusi baleset, amelyben életét vesztette a sofőr, aki a cég Autopilot elnevezésű vezetéssegítő algoritmusára bízta a kormányzást. Mintegy a tragikus eseményre válaszul, ősszel a vállalat frissítette az első generációs autók szoftvereit, hogy azok többek között a fenti szituációkban is okosabb döntéseket tudjanak hozni.

Ezzel párhuzamosan bejelentették, hogy mostantól minden gyárból kigördülő Tesla olyan műszaki felszereltséggel rendelkezik majd, amely a megfelelő szoftveres támogatással valóban képes lehet teljesen önálló közlekedésre. A ténylegesen emberi beavatkozás nélkül elboldoguló autókhoz még szükséges az algoritmus finomítása, de a raklapnyi új szenzor beépítésével elvileg ez már egy egyszerű szoftverfrissítéssel aktiválható lesz a gyártó járművein.

Cloud & big data

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.