A The Scientist beszámolója szerint három egyetem kutatói életre keltették a Szárnyas fejvadászok replikáit – egyelőre mikroméretben.

Hallott már a xenobotokról? Mindössze két éve jelentette be egy interdiszciplináris – informatikusokból, biológusokból, robotikai szakemberekből stb. álló – kutatócsapat, hogy egy afrikai békafaj, a Xenopus laevis őssejtjeiből önjavító, programozható mikrorobotokat készített. Az új robottípus az őssejteket adó békafajtáról kapta a nevét. (A békafaj, melynek hétköznapibb neve dél-afrikai karmosbéka, már nevet szerzett magának az orvostudományban. Többek között vele végezték el az első jól dokumentált terhességi teszteket, illetve előszeretettel használják a fejlődésbiológiai és molekuláris biológiai kísérletekhez.)

A nagy újdonság, írta a tavalyi kutatási eredményeket összefoglaló közlemény, hogy az alapokról terveztek egy korábban sohasem létezett biológiai gépet. Egy a Vermonti Egyetem szuperszámítógépén futtatott evolúciós algoritmussal több ezer modellt hoztak létre, melyekből aztán sejtbiológusok és orvosok mikrosebészeti módszerekkel meg is valósították a legígéretesebbeket. A létrejövő, bőr- és szívizomsejtekből álló organizmusok képesek voltak önálló, de irányított mozgásra, ha pedig megsérültek, képesek voltak regenerálódni.

Ez már a teremtés maga?

A 2020 januárjában publikált eredmények is elképesztőek, de azóta szintet léptek a tudósok. Az első xenobotokat mikrosebészeti eljárással rakták össze annak megfelelően, hogy bizonyos feladatokra milyen modellt dobott ki a számítógépes szimuláció, a kiinduló cél az irányított haladás volt sóoldatban. Azóta viszont sikerült elérni, hogy az organikus robotok szaporodjanak, írta a The Scientist. Akárcsak a két évvel ezelőtti projektben, itt is a Harvard, a Vermonti és a Tufts Egyetem tudósai dolgoztak össze.

A robotok egy kinetikus replikációnak elnevezett módszert alkalmaznak a szaporodásra. Ez voltaképpen nem is szaporodás, inkább építkezésnek nevezhetnénk: a xenobotok a környezetükben lévő őssejteket szedegetik össze, és "gyúrnak belőle" egy újabb xenobotot. (A felfedezést leíró tudományos publikáció itt érhető el.)

Mint a Harvardon működő Wyss Intézet honlapján megjelent ismertetőben az egyik kutató mondja, olyan replikációs folyamatot fedeztek fel, amilyent a tudomány eddig egyetlen állat- vagy növényfajnál sem ismert. De ettől még volt miből kiindulni, a kinematikus replikáció ugyanis molekuláris szinten korábban is ismert volt, teljes sejteknél vagy organizmusoknál azonban soha nem tapasztaltak ilyesmit.

A kísérlethez számítógépes szimulációkkal keresték meg a "szülő" xenobotok ideális alakját: a szimuláció végül egy Pac-Manre emlékeztető formát adott ki. Ezek hoznak létre olyan, a szerzők elnevezése szerint sejtklasztereket, melyek ugyanúgy viselkednek mint a "szüleik". A C alakú xenobot a szájával fogja körül az összegyúrandó őssejteket, és addig forog körülöttük-velük, amíg azok össze nem szerveződnek egy újabb önálló organizmussá.

Élőlény vagy robot?

Bár a gyakorlati felhasználástól még nagyon messze van a technológia, érthetően sokaknál kiverte a biztosítékot. Ugyanis már annak eldöntése sem egyszerű, hogy itt miről van szó, robotról vagy élő organizmusról. Ez a kérdés már a tavalyi eredmények publikálásakor felvetődött. Akkor a Vermonti Egyetem honlapján közölt cikkben a csapat vezető számítógéptudósa, Joshua Bongard, úgy fogalmazott, hogy a xenobot sem hagyományos robot, sem ismeretlen élőlény, hanem a létező világ egy új osztálya: élő, programozható organizmus.

A kutatók úgy vélik, igenis van előnye annak, hogy olyan organikus anyagokból felépülő robotokat hoznak létre, melyek feladatuk elvégzése után a környezetre ártalmatlan elemekre esnek szét. De a kockázatokat is érzékelik. A The Scientist ezzel kapcsolatban felidézi Sam Kriegman nyilatkozatát. A Harvardon szintetikus biológiával és robotikával foglalkozó csapattag a The Washington Postnak azt állította, hogy ezek biztonságos rendszerek, elég a robotok közegének (ez most sóoldat) kis módosítása, és az organizmusok elpusztulnak. Elismerte, hogy etikailag alaposan körül kell járni a témát, de azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy számtalan előnyük lenne a xenobotoknak. Ha sikerül fejleszteni az önállóságukat, akkor akár olyan feladatokra is bevethetők, mint a mikroműanyagok óceánból való kigyűjtése vagy egy gyógyszer célzott és biztonságos bejuttatása az emberi szervezetbe.

A kérdés már csak az, hogy ha mondjuk az óceánokban mégis rossz irányt venne a xenobotok fejlődése, lehetne-e újabb xenobotokat fejleszteni az óceánok sókoncentrációjának módosításához, és egy ilyen változtatásnak hány élő organizmus látná kárát. Akit mélyebben érdekel a téma, hallgassa végig a kutatók mintegy órás online beszélgetését:
 

Cloud & big data

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.