Egy frissen publikált felmérés adatai szerint két év alatt 13-ról 56 százalékra nőtt azon honfitársaink aránya, akik telefonjukról (is) intézik pénzügyeiket.

Jelentős változást hozott az elmúlt év a mobil bankolás használatában itthon - derül ki a Mastercard megbízásából 2020 novemberében készült felmérésből. A válaszok alapján hatalmasat ugrott a magyarok hajlandósága arra, hogy ezen a platformon kezeljék pénzügyeiket. (Érdemes azonban zárójelben megjegyezni: a felmérés csak a 18-65 éves, városban élő, bankszámlával rendelkező lakosságra nézve tekinthető reprezentatívnak).

Túl az 50-en

A fizetéstechnológiai cég által évente végzett hasonló felmérések történetében először fordult elő, hogy a megkérdezettek között a mobilbankot használók aránya meghaladta az 50 százalékot a bankkártyával rendelkezők körében. Tavaly természetesen a koronavírus okozta korlátozások is erősítették a digitális megoldások elterjedését, de az adatok alapján a mobilbankolás népszerűsége évek óta dinamikusan nő. Két éve például még csak a megkérdezettek 13 százaléka használt ilyen alkalmazást, ez az arány 2020-ra viszont már elérte az 56 százalékot. Korosztályos bontásban a fiatalok (18-34 évesek) a legaktívabbak, itt 65% a felhasználók aránya, de ez a legidősebb vizsgált korosztályban (50-64 évesek) is közelít az 50 százalékhoz.

A használt mobilbanki funkciók közül legtöbben a banki átutalást említették (74%), de sokan itt ellenőrzik az egyenlegüket (71%) és nézik át korábbi tranzakcióikat (62%). Ez utóbbi tekintetében több mint 10 százalékos a növekedés egy év alatt. Érdekesség, hogy a fiatalok a többi korosztályhoz képest valamivel ritkábban említették az átutalást a gyakran használt mobilbanki funkciók között, de szívesebben használják az ilyen applikációkat pénzküldésre (47%), mint a 35-49 évesek (40%), vagy az 50-64 évesek (34%).

A Mastercard arra is kíváncsi volt, hogy a mobilbanki applikációt nem használók milyen indokkal mondanak nemet a digitális bankolásra. 38 százalékuk inkább az online, webes szolgáltatást használja, ez az arány a fiataloknál alacsonyabb (27%), de jóval átlag feletti a férfiak körében (45%). Érdekesség, hogy a mobilbanki appot nem használó fiatalok közül 12 százalék ugyan kipróbálta már ezt a lehetőséget, de nem szerette.

Újításokra nyitott nemzet

A mobilos banki alkalmazások használati arányának gyors emelkedése egyébként nem meglepetés annak fényében, hogy egy még 2017-ben készített, európai szintű felmérésből kiderült: a magyarok az átlagosnál nyitottabbnak mutatkoznak az új digitális pénzügyi megoldások iránt.

A szintén a Mastercard nevéhez köthető Európai Digitális Bankolás című tanulmány adatai szerint összességében elég progresszívek vagyunk, hiszen például a hazai válaszadók közel háromnegyed gondolkodott azon, hogy idővel digitális bankot választ a meglévő helyett. Szintén bő háromnegyedes arányban érdekelték anno honfitársainkat azok az új, digitális megoldások, melyek megkönnyítik és biztonságosabbá teszik a pénzügyi műveleteket. A magyar válaszadók 76 százaléka szerint a digitális banki szolgáltatások előretörésének fő oka azok egyszerűségében és kényelmességében rejlik, ami magasan a legnagyobb értéket jelentette a kutatásba bevont országok között (az átlag 62 százalék volt).

Konzumer tech

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.