A világ legnagyobb PC-gyártója cím után a szerverek, tárolóeszközök és egyéb adatközponti hardverek piacán is az első hely a cél, nyilatkozta a Nikkeinek a Lenovo ISG globális vezetője.

A Lenovo középtávú célja, hogy a világ legnagyobb infrastruktúra-szolgáltatójává váljon. Ezt Kirk Skaugen, a Lenovo ISG (Infrastructure Solutions Group) üzletágának alelnöki rangban lévő globális vezetője mondta a Nikkei üzleti lapnak. Az alelnök ezt úgy tartja elérhetőnek, ha a vállalat képes lesz tartani a szegmensben a növekedési ütemét: eddig megközelítőleg a piaci átlag kétszeresével tudott bővülni a Lenovo ISG. (Az emelkedő bázisérték miatt viszont egyre nehezebb ezt az ütemet tartani.)

A szegmensben jelenleg a Dell és a HPE a két legerősebb szereplő. A Counterpoint adatai szerint például a szerverek értékesítése 2022 második negyedében a Dellnek 14,1 milliárd, a HPE számára pedig 12 milliárd dollár bevételt hozott. A Lenovo a harmadik legnagyobb piaci szereplő 6,6 milliárd dollárral.

Érthető, hogy hangsúlyossá vált az ISG üzletág szerepe a Lenovo terveiben: mint a Nikkei felhívja a figyelmet, a PC-értékesítésből származó bevételek nem nőttek a vállalat április-júniusi pénzügyi negyedévében (ami nem meglepő, hiszen az egész piac bezuhant), míg az ISG bevétele 14 százalékkal bővült. A PC-s szegmens persze még nulla növekedéssel is sokkal nagyobb: az ISG 2 milliárdjával szemben 16,9 milliárd dollár volt a bevétele.

Mint Skaugen mondta, a Lenovo egyre fontosabb partnere a nagy felhőszolgáltatóknak. Bár nem nevesítette, de azt állította, hogy a világ 10 legnagyobb nyilvános felhője közül nyolcnak szállítanak.

Szintén az edge a jövő iránya

A Lenovo nem akarja feltalálni a meleg vizet: megy arra, amerre a piac már elindult, és ez az edge computing. A Lenovo itt a szerverek, PC-k és okoseszközök kombinálásában látja a megoldást. Emellett az alelnök ígéretesnek látja a mesterséges intelligencia és a szuperszámítógépek piacát is.

 
Statista: Server vendor market share worldwide, by quarter
Infogram

 


A vállalatnak jelenleg több mint 30 gyártóüzeme van világszerte (részben egykori IBM-, Fujitsu- és NEC-örökségek).

Skaugen szerint a Lenovónak az az előnye a konkurenseivel szemben, hogy a gyártásban azokkal ellentétes megközelítést alkalmazott. Szerinte sokkal méretgazdaságosabb a termelés, ha a PC-ket a szerverekkel együtt kezelik (a konkurensek egy része külön kezeli a két termékcsoportot). Mint az alelnök fogalmaz, például nem telefon- vagy PC-/szervergyártóként tárgyalnak beszállítókkal, hanem Lenovóként, ami nagyon előnyös megállapodásokhoz vezet.

Szintén előnyösnek bizonyult a globális gyártási hálózat Tajvantól Magyarországon át Brazíliáig, amit rugalmasan tudtak bevetni például a Covid idején. A vállalatot nem rázta meg az USA és Kína közötti növekvő feszültség sem. Jelenleg az USA a Lenovo leggyorsabban növekvő piaca, állította az alelnök.

Cloud & big data

Megsemmisültek Kínában a külföldi mobilok

Egy helyi kutatócég szerint októberben majdnem feleannyi nem kínai kötődésű okostelefont adtak el a távol-keleti birodalomban, mint egy évvel korábban.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.