A Lenovo középtávú célja, hogy a világ legnagyobb infrastruktúra-szolgáltatójává váljon. Ezt Kirk Skaugen, a Lenovo ISG (Infrastructure Solutions Group) üzletágának alelnöki rangban lévő globális vezetője mondta a Nikkei üzleti lapnak. Az alelnök ezt úgy tartja elérhetőnek, ha a vállalat képes lesz tartani a szegmensben a növekedési ütemét: eddig megközelítőleg a piaci átlag kétszeresével tudott bővülni a Lenovo ISG. (Az emelkedő bázisérték miatt viszont egyre nehezebb ezt az ütemet tartani.)
A szegmensben jelenleg a Dell és a HPE a két legerősebb szereplő. A Counterpoint adatai szerint például a szerverek értékesítése 2022 második negyedében a Dellnek 14,1 milliárd, a HPE számára pedig 12 milliárd dollár bevételt hozott. A Lenovo a harmadik legnagyobb piaci szereplő 6,6 milliárd dollárral.
Érthető, hogy hangsúlyossá vált az ISG üzletág szerepe a Lenovo terveiben: mint a Nikkei felhívja a figyelmet, a PC-értékesítésből származó bevételek nem nőttek a vállalat április-júniusi pénzügyi negyedévében (ami nem meglepő, hiszen az egész piac bezuhant), míg az ISG bevétele 14 százalékkal bővült. A PC-s szegmens persze még nulla növekedéssel is sokkal nagyobb: az ISG 2 milliárdjával szemben 16,9 milliárd dollár volt a bevétele.
Mint Skaugen mondta, a Lenovo egyre fontosabb partnere a nagy felhőszolgáltatóknak. Bár nem nevesítette, de azt állította, hogy a világ 10 legnagyobb nyilvános felhője közül nyolcnak szállítanak.
Szintén az edge a jövő iránya
A Lenovo nem akarja feltalálni a meleg vizet: megy arra, amerre a piac már elindult, és ez az edge computing. A Lenovo itt a szerverek, PC-k és okoseszközök kombinálásában látja a megoldást. Emellett az alelnök ígéretesnek látja a mesterséges intelligencia és a szuperszámítógépek piacát is.
A vállalatnak jelenleg több mint 30 gyártóüzeme van világszerte (részben egykori IBM-, Fujitsu- és NEC-örökségek).
Skaugen szerint a Lenovónak az az előnye a konkurenseivel szemben, hogy a gyártásban azokkal ellentétes megközelítést alkalmazott. Szerinte sokkal méretgazdaságosabb a termelés, ha a PC-ket a szerverekkel együtt kezelik (a konkurensek egy része külön kezeli a két termékcsoportot). Mint az alelnök fogalmaz, például nem telefon- vagy PC-/szervergyártóként tárgyalnak beszállítókkal, hanem Lenovóként, ami nagyon előnyös megállapodásokhoz vezet.
Szintén előnyösnek bizonyult a globális gyártási hálózat Tajvantól Magyarországon át Brazíliáig, amit rugalmasan tudtak bevetni például a Covid idején. A vállalatot nem rázta meg az USA és Kína közötti növekvő feszültség sem. Jelenleg az USA a Lenovo leggyorsabban növekvő piaca, állította az alelnök.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak