Heteken belül lezárhatja a felvásárlási tranzakciót a két telekommunikációs cég.

Jóváhagyta az Európai Bizottság a Liberty Global négy leányvállalatának felvásárlását. Mint az EB közleménye írja, széleskörű vizsgálatok után a Vodafone megszerezheti a Liberty Global vezetékes üzletágát Csehországban, Németországban, Magyarországon és Romániában. A több mint egy éve bejelentett, közel 19 milliárd eurós felvásárlást a felek heteken belül le kívánják zárni.

Összességében az EB mindössze másfél hónapot késett az eredetileg kitűzött június 3-ai határidőhöz képest annak ellenére, hogy voltak megoldandó problémák.

Az EB kifogásai főleg a német piacot érintették. Ezek azonban időközben megoldódtak. A Vodafone ugyanis vállalta, hogy a Telefónica Deutschland a verseny élénkítése érdekében nagykereskedelmi modellben értékesítheti az egyesülő vállalatok különböző kábeles szolgáltatásait. Az EB úgy látja, így már hathatósan versenyezhet a német vezetékes piacon a Telefónica.

Az EB azt a kifogást sem tartotta megalapozottnak, hogy a Vodafone túlzottan erős, a versenyt korlátozó alkupozícióba kerülhet a nagykereskedelmi műsorszolgáltatókkal folytatott tárgyalásoknál. Egyesek egyébként már korábban is inkább azzal számoltak, hogy egy erős Vodafone inkább fokozza a versenyt a német piacon, amelyen az egyesülés után is a Deutsche Telekom marad a legnagyobb szereplő.

A magyar leányvállalatnál, a UPC Magyarországnál nem talált akadályozó tényezőt az EB.

Újabb átrendeződés a magyar piacon

Az elmúlt egy évben alaposan átalakult a magyar távközlési piac, ami némileg átrendezte az erőviszonyokat is. Tavaly vásárolta fel a Digi az Invitelt, miáltal egy csapásra a hazai vezetékes műsorszolgáltatás legnagyobb szereplője lett. Ráadásul a Digi azóta elindította – igaz, még nem országos lefedettséggel – mobilszolgáltatását is a tőle megszokott agresszív árpolitikával.

Így ma már az operátorok közül egyedül a Telenor nem rendelkezik vezetékes üzletággal. Míg utóbbinak az esetleges állami bevásárlás adhat lendületet, a másik három operátor egyre élesebb küzdelmet folytathat egymással.

 
NMHH: Magyar távközlési piac
Infogram


Jelenleg egyébként a vezetékes szélessávú és hangszolgáltatásban továbbra is a Telekom vezet (az egyre jobba visszaszoruló hangszolgáltatásban közel a piac felét birtokolja), ám a vezetékes tévészolgáltatásban már a Digi a legnagyobb szereplő. Ugyanakkor ebben a szegmensben a legélesebb a verseny: pár százalék különbség van a három meghatározó szereplők piaci részesedése között (lásd a grafikont), és tavaly óta, nem is módosult szignifikánsan. Az viszont távlatilag fontos lehet, hogy a Telekom a mobilpiac messze legnagyobb szereplője 44,9 százalékos piaci részesedéssel. Ezt még a vezetékes háttérrel sem lesz egyszerű megközelítenie a Vodafone-nak – nem beszélve a Digiről –, bár valószínűsíthetően a Vodafone mobilszolgáltatása is vonzóbb lesz, ha megjelennek a komplex – mobilt, vezetékes netet és telefont, valamint TV-t is tartalmazó – csomagok a Vodafone-UPC kínálatában.

Mobilitás

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.