Nem csak a DevOps lényegét világította meg a CIO Klub hangos kiadásának legújabb számában két vendégünk, a Braun Péter-díjas Kovács Dávid, a Supercharge CTO-ja, és Marhefka István, az Agiluu alapítója, agilis coach, szoftver architekt (ő hasonló témában tartott előadást 2020 augusztuságban Egerben, a CIO Hungaryn.) Ha valakiben voltak kétségek, hogy érdemes-e foglalkoznia IT-vezetőként a DevOps-módszertannal – Marhefka István szerint inkább az agilitáshoz szorosan kapcsolódó mozgalommal –, akkor hallgassa meg a két szakember tapasztalatait.
A fogalom és a keretek
Marhefka István elsősorban tanácsadóként és az elméleti alapokat is oktató szakemberként, Kovács Dávid pedig a napi gyakorlatot bemutatva vágott rendet a DevOps dzsungelében.
A beszélgetés első felében a két szakember megkísérel a fejlesztést és üzemeltetést egységben kezelő működési modellre egy közelítőleg pontos definíciót adni. Utána sorra vesszük a modell vagy szemlélet lényegi elemeit, valamint azokat az értékeket, melyekkel a DevOps hozzájárulhat a teljes IT működéséhez.
A beszélgetés során több olyan gyakorlatból vett példa is elhangzik, amiket az elméletre kevésbé fogékonyak is hasznosíthatnak. Ezek a példák ahhoz is adnak ötleteket, hogy milyen módon érdemes belekezdeni az építkezésbe, és hogyan alakítható ki a DevOpsnak megfelelő működés.
Lesz hozzá megfelelő szakember is?
Manapság kulcskérdés a működési modell átalakításánál, hogy találunk-e olyan szakembereket, akik az új folyamatokba zökkenőmentesen és gyorsan be tudnak illeszkedni. A beszélgetés második felében szóba kerülnek többek között azok a kompetenciák és skillek, melyekre például egy ilyen irányú szervezetfejlesztést lehet építeni, valamint arról is szó esik, hogy miért nem elég a DevOpshoz, ha összeválogatunk sok ügyes és nyitott üzemeltetési mérnököt egy csapatba.
Lezárásként pedig szó esik a jövőről. Merre fejlődik a DevOps? A különböző területek, például a biztonság (DevSecOps) bevonása befolyásolja-e majd a lényegi DevOps-folyamatokat?
A felvétel meghallgatható a fenti lejátszóval itt, de podcastjainkat követheti többek között a Spotify-on, az Apple, valamint a Google podcastplatformján is, ahol feliratkozhat a Bitport csatornájára.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak