A jelenleg nagyjából 200 milliárd forintot érő kulcs egy newporti hulladéklerakóba került merevlemezen van. A pórul járt férfi azzal próbálja kierőszakolni a feltárási engedélyt, hogy csillagászati összegre perli a helyi önkormányzatot.

Láthatóan nem tudja elengedni bő tíz évvel ezelőtt elkövetett végzetes hibáját az a brit férfi, aki véletlenül szemétbe dobta merevlemezét, amelyen a 8 ezer bitcoinja eléréséhez szükséges digitális kulcsot tárolta. A korábban a Bitport által is feldolgozott ügynek az ad aktualitást, hogy James Howells extrém magas kártéritést követel a helyi önkormányzattól azért, mert a hatóság nem hajlandó engedélyt adni a lerakó ipari léptékű átfésüléséhez.

Jókor volt jó helyen, de végül nagyon mellé nyúlt

A történet kezdete a bitcoinláz hajnaláig nyúlik vissza. Az IT-területen dolgozó Howells idejekorán felismerte a kriptovalutában rejlő potenciált, és már 2008-ban ráállította videójátékokra használt otthoni számítógépét a bányászatra. Ekkor még nagyon könnyen lehetett bitcoinokat termelni, így jöhetett össze pár év alatt az említett 8 ezres tétel. Ám 2013-ban véletlenül a fiókjában tárolt két merevlemez közül pont azt dobta ki, amelyen a 64 karakterből álló hozzáférési kód volt.

Howells azóta már nem dolgozik informatikusként, idejét annak szenteli, hogy a Wales délnyugati részén fekvő Newport szeméttelepén kutasson. Bár a létesítmény területére elvileg bárki szabadon bemehet, az ott heverő 110 ezer tonnányi szemét átvizsgálása nyilván lehetetlen vállalkozásnak tűnik – különösen, ha valaki egy okostelefon-méretű merevlemezt próbál felhajtani. Howells azonban nem hogy nem adta fel, de kidolgozott rá egy tervet is, hogy a modern technológia bevetésével hogyan lehetne reális eséllyel megkeresni a tűt a szénakazalban.

A 11 millió dollárból megvalósítható projekt keretében az emberek és munkagépek mellett többek között robot kutyákat és olyan mesterséges intelligenciát is bevetne, amelyet merevlemezek felismerésére tanítanak be a szemetet szállító futószalagokon. Becslések szerint, ha az adattárolóban nem roncsolódtak össze teljesen a korongok, akkor összességében 80-90 százalékos esély van visszanyerni a tárolóról az elveszett kulcsot.

Kalandorok kíméljenek

A grandiózus terv azonban nem nyerte el a városi tanács támogatását. Az önkormányzat szerint ugyanis erre többek közt környezetvédelmi megfontolásokból sem adhatnak engedélyt, mivel a feltárás jelentős ökológiai kockázattal járna. A hatóságokat az sem hatotta meg, hogy egy esetleges sikeres mentőakciót követően a megtalált kincs 10 százalékát Newportnak ígérte a merevlemezéért elkeseredetten küzdő exinformatikus.

A Wales Online beszámolója szerint Howells jogi csapata 495 314 800 font (237,5 milliárd forint) kártérítési igényt nyújtott be a newporti városi tanács ellen. Az indoklás szerint a hatósági döntés akadályozza a férfit abban, hogy jogos tulajdonához hozzáférjen. A kártérítés összegét egyébként a kriptovaluta idei csúcsértéke alapján számították ki. Aktuálisan 8000 bitcoin "mindössze" nagyjából 200 milliárd forintot ér.

A lapnak nyilatkozó felperes világossá tette, hogy nem kívánja koldusbotra juttatni a 140 ezer lakosú várost, de ez maradt az utolsó lehetősége arra, hogy rávegye az illetékeseket egy gyors megállapodásra. Ezzel nem csupán a költséges és bizonyára hosszadalmas jogi eljárást lehetne megspórolni, hanem hatalmas összeghez is jutna Newport (a 10 százalékos "jutalék" ugyanis továbbra is áll).

Howells azt is elmondta, hogy ha 2013-ban konstruktív hozzáállást mutatott volna a városi tanács, akkor "ez a hely most úgy nézne ki, mint Las Vegas. Newport olyan lenne, mint Dubai. Egy ilyen lehetőséget szalasztottak el." Hogy ez így van-e, az kétséges, az viszont biztos, hogy az ügyben az első meghallgatásra idén decemberben kerül sor.

Konzumer tech

Már a rajtnál megmakkant Donald Trump kriptoüzlete

Korábban 300 millió dollárra számítottak a World Liberty Financial (WLFI) tokenek eladásából, első körben 12 millió jött össze belőle.
 
Hirdetés

ITSM a gyakorlatban

Három fájdalompont, amire az IT szolgáltatásmenedzsment gyors válaszokat adhat.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.