Folytatódik a véletlenül kidobott merevlemez története: az elszánt tulajdonos 11 millió dollárnyi befektetői pénzt szerzett egy hulladéklerakó teljes átkutatására.

Az év elején turnézta végig a címlapokat egy brit exinformatikus, James Howells, aki még 2013-ban követett el vígjátékokba illő baklövést: a fiókjában talált két merevlemez közül nem azt selejtezte ki, amelyiket szerette volna, így nála maradt egy üres winchester, az pedig a szeméttelepen végezte, amelyiken mindenféle régi fájlok mellett a 8 ezer bitcoinjához való hozzáférést, egy 64 karakterből álló kulcsot is tárolta. Howells még bő 14 évvel ezelőtt, jóval az árfolyam felfutása előtt gereblyézte össze magának a kriptovalutát, amihez akkor még elég volt a játékra használt számítógépe is. A 8 ezer bitcoin azonban ma már úgy is több mint 180 millió dollárt (70 milliárd forintot) érne neki, hogy a piac az utóbbi időben látványos mélyrepülésben van – már ha lenne rá módja, hogy hozzájusson valahogy.

A peches bitcoin-tulaj ekkora összeget nemvolt képes elengedni, ezért hosszú évek óta kutat a Wales délnyugati részén fekvő Newport szeméttelepén. Bár a létesítmény területére elvileg bárki szabadon bemehet, az ott heverő 110 ezer tonnányi szemét átvizsgálása nyilván lehetetlen vállalkozásnak tűnik – különösen, ha valaki egy okostelefon-méretű merevlemezt próbál felhajtani. Howells azonban nem hogy nem adta fel, de kidolgozott rá egy tervet is, hogy a modern technológia bevetésével hogyan lehetne reális eséllyel megkeresni a tűt a szénakazalban.

A Busines Insidernek betekintést engedett abba a 11 millió dollárból megvalósítható műveletbe, amelynek során élő munkaerőt, munkagépeket, robot kutyákat és olyan mesterséges intelligenciát is bevetne, amelyet merevlemezek felismerésére tanítanak be a szemetet szállító futószalagokon. A programnak ezek szerint van egy olcsóbb, 6 millió dollárért kivitelezhető változata, ami azonban legalább másfél évig tartana, a várható nyereség pedig elég nagy ahhoz, hogy beleférjen a gyorsabb megoldás is. Erre pedig a BI szerint a pénz is meglenne, miutén egy svájci és egy német kockázatitőke-befektető biztosítaná neki a 11 milliót, ha a terv elnyerné a helyi önkormányzat jóváhagyását.

Egyelőre nem néz ki jól a dolog

Howells úgy számolja, hogy ha az adattárolóban nem roncsolódtak össze teljesen a korongok, akkor a műveletek végén összességében 80-90 százalékos eséllyel lehetne majd visszanyerni róla az elveszett kulcsot. A lap beszámolójából azonban az is kiderül, hogy a nagyszabású akció várhatóan megbukik a hatóságok hozzájárulásán. Bár a várható nyereségből komoly közösségi fejlesztéseket ajánlott fel Newportnak, az egyik városi tanácstag nyilatkozata szerint a 110 ezer tonnányi szemét szétcincálása jelentős ökológiai kockázatot hordozna. Így sem a szemét újrahasznostásáról szóló elképzeléseket, a felajánlást sem tudják figyelembe venni, amiből egyébként 60 dollár esne a 150 ezres Newport minden lakosára.

A BI úgy tudja, hogy az elutasítás egyetlen utolsó lehetőséget hagyna Howellsnek, aki bíróságra vihetné az ügyet azzal az indoklással, hogy a városi kormányzat a jogos tulajdonához való hozzáférését akadályozza. Addig pedig megpróbál nem gondolni rá, hogy mire költené a 180 millió dollár ráeső részét, ami az egész buli végén a teljes összeg körülbelül 30 százaléka lehetne.

Részletek a Business Insider riportjában »

Konzumer tech

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.