A Bank of America (BofA) elemzői sem tudták kihagyni a már fél éve is fakócska poént: a mesterséges intelligenciát kérdezték a mesterséges intelligencia jövőjéről. És mit mond magáról a ChatGPT? Hogy óriási innovációs potenciál rejlik benne, javítani fogja a döntéshozatali folyamatokat, megoldást adhat különböző területeken komplex problémákra, és pozitív hatása lesz a társadalomra. "Nyilvánvaló, hogy a szerénység nem tartozik a robot »jellemvonásai« közé" – jegyzik meg az elemzők.
De abban a nagy tudású és természetes intelligenciával rendelkező elemzők egyetértenek, hogy az MI hatása olyan mélyreható változásokat hoz a globális gazdaságban, mint a gőzgép vagy az elektromosság tette a maga idejében. A BofA Global Research tematikus befektetésekért felelős vezetője, Haim Israel szerint az MI megtestesíti a technológia és az igények tökéletes házasságát: egyfelől óriási mennyiségű adat keletkezik, aminek jelenleg csak kb. 1 százalékát használjuk, de mióta megjelentek a generatív MI algoritmusok, és egyre jobban értik a tartalmat, ez radikálisan megváltozhat.
Israel szerint ez a technológiai ugrás az MI "iPhone-pillanata" , demokratizálja az adatokat, és egyre több kereskedelmi felhasználás révén emberek milliárdjai számára teszi elérhetővé azokat. Emellett javítja a termelékenységet – pl. a tartalomkészítés, a szoftverfejlesztés, a marketing, az értékesítés vagy ügyfélszolgálat terén –, ami jó lesz a fogyasztóknak és a vállalatoknak egyaránt.
Berobbanó MI-piac
A mesterséges intelligencia szoftverekkel, hardverekkel, szolgáltatásokkal és értékesítéssel kapcsolatos globális bevételek várhatóan évente 19 százalékkal nőnek, és 2026-ra elérik a 900 milliárd dollárt (2020-ban ez a piac mintegy 318 milliárd dollár volt). A globális gazdaságra gyakorolt hatása azonban ennél sokkal nagyobb lesz: a BofA szerint 2030-ban már mintegy 15,7 ezermilliárd dollárral növeli a világgazdaságot.
Ennek a hatásnak a 70 százaléka az USA-ban és Kínában fog lecsapódni, így tovább növeli a két ország súlyát a világgazdaságban. A BofA a PwC becslését idézi, amely szerint a mesterséges intelligencia 2030-ra több mint 26 százalékkal növeli Kína és közel 15 százalékkal Észak-Amerika GDP-jét.
Az MI piaci hatásának fontosabb állomásai a Bank of America elemzői szerint. (Forrás: BofA)
Az ágazatok között az ICT nyeri a legnagyobbat, benne a szoftveripar, a félvezetőgyártás éppúgy, mint az infrastruktúra-megoldásokat szállító vállalatok. De szinte minden ágazatot alapjaiban felforgat az oktatástól kezdve az egészségügyön vagy gyártóiparon át a jogig. Ez értelemszerűen lecsapódik a munkaerőpiacon is. Míg korábban az automatizáció elsősorban a manuális munkafolyamatokat váltotta ki, az MI a magasabb szintű feladatokat képes elvégezni az ember helyett. A BofA szakértői szerint azonban ez nem okoz társadalmi válságot: új iparágak születnek, melyek új (emberi) készségeket kívánnak, és új karrierutakat mutatnak.
Most az Nvidia szakít nagyot, de jönnek a többiek
Az MI-aranyláznak most elsősorban az ICT ágazat a nyertese. A BofA elemzése szerint ugyanaz a helyzet, mint a régi aranylázaknál: a legnagyobb haszonélvező az, aki csákányt és lapátot ad el az aranyásóknak. Ez most főleg az Nvidia, melyet az MI-modellek képzésénél nélkülözhetetlen GPU-i tettek igazán naggyá (tegyük hozzá: korábban a kriptobányászaton hasonlóan nagyot szakított a vállalat).
De ez egy nagyon virulens piac, bármelyik szereplő berobbanhat az Nvidia mellé a klasszikusok (AMD, Intel) közül, de a nagy piaci igény miatt lehet számítani új szereplők felbukkanására is.
Egyelőre azonban az Nvidia dominál, így GPU-inak a hatása gyűrűzik át más területekre. A GPU-k közel dupla annyi energiát fogyasztanak, mint a CPU-k többsége, és ez hat az adatközpont-üzemeltetőket kiszolgáló ágazatokra. Komoly növekedésre számíthat többek között az energetikai ipar, valamint a hűtőberendezés-gyártó és épületüzemeltetési megoldásokat szállító cégek.
Csökkenhet a szoftvercégek nyereségessége
De lesznek negatív hatások is: az MI-vezérelt szolgáltatások fenntartása költségesebb, mint a hagyományosaké, mert a modellek futtatása drága. Ez főleg az alapmodelleket fejlesztő vállalatok nyereségességét csökkenti.
A BofA számításai szerint a hagyományos SaaS-szolgáltatók bruttó nyereséghányada a 60-80 százalék közé esik, az MI-cégeké inkább az 50-60 százalékos tartományban mozog.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak