A Bank of America elemzői szerint rövid távon az Nvidia nyer nagyot, de aztán jönnek a konkurensek.

A Bank of America (BofA) elemzői sem tudták kihagyni a már fél éve is fakócska poént: a mesterséges intelligenciát kérdezték a mesterséges intelligencia jövőjéről. És mit mond magáról a ChatGPT? Hogy óriási innovációs potenciál rejlik benne, javítani fogja a döntéshozatali folyamatokat, megoldást adhat különböző területeken komplex problémákra, és pozitív hatása lesz a társadalomra. "Nyilvánvaló, hogy a szerénység nem tartozik a robot »jellemvonásai« közé" – jegyzik meg az elemzők.

De abban a nagy tudású és természetes intelligenciával rendelkező elemzők egyetértenek, hogy az MI hatása olyan mélyreható változásokat hoz a globális gazdaságban, mint a gőzgép vagy az elektromosság tette a maga idejében. A BofA Global Research tematikus befektetésekért felelős vezetője, Haim Israel szerint az MI megtestesíti a technológia és az igények tökéletes házasságát: egyfelől óriási mennyiségű adat keletkezik, aminek jelenleg csak kb. 1 százalékát használjuk, de mióta megjelentek a generatív MI algoritmusok, és egyre jobban értik a tartalmat, ez radikálisan megváltozhat.

Israel szerint ez a technológiai ugrás az MI "iPhone-pillanata" , demokratizálja az adatokat, és egyre több kereskedelmi felhasználás révén emberek milliárdjai számára teszi elérhetővé azokat. Emellett javítja a termelékenységet – pl. a tartalomkészítés, a szoftverfejlesztés, a marketing, az értékesítés vagy ügyfélszolgálat terén –, ami jó lesz a fogyasztóknak és a vállalatoknak egyaránt.

Berobbanó MI-piac

A mesterséges intelligencia szoftverekkel, hardverekkel, szolgáltatásokkal és értékesítéssel kapcsolatos globális bevételek várhatóan évente 19 százalékkal nőnek, és 2026-ra elérik a 900 milliárd dollárt (2020-ban ez a piac mintegy 318 milliárd dollár volt). A globális gazdaságra gyakorolt hatása azonban ennél sokkal nagyobb lesz: a BofA szerint 2030-ban már mintegy 15,7 ezermilliárd dollárral növeli a világgazdaságot.

Ennek a hatásnak a 70 százaléka az USA-ban és Kínában fog lecsapódni, így tovább növeli a két ország súlyát a világgazdaságban. A BofA a PwC becslését idézi, amely szerint a mesterséges intelligencia 2030-ra több mint 26 százalékkal növeli Kína és közel 15 százalékkal Észak-Amerika GDP-jét.
 

Az MI piaci hatásának fontosabb állomásai a Bank of America elemzői szerint. (Forrás: BofA)

Az ágazatok között az ICT nyeri a legnagyobbat, benne a szoftveripar, a félvezetőgyártás éppúgy, mint az infrastruktúra-megoldásokat szállító vállalatok. De szinte minden ágazatot alapjaiban felforgat az oktatástól kezdve az egészségügyön vagy gyártóiparon át a jogig. Ez értelemszerűen lecsapódik a munkaerőpiacon is. Míg korábban az automatizáció elsősorban a manuális munkafolyamatokat váltotta ki, az MI a magasabb szintű feladatokat képes elvégezni az ember helyett. A BofA szakértői szerint azonban ez nem okoz társadalmi válságot: új iparágak születnek, melyek új (emberi) készségeket kívánnak, és új karrierutakat mutatnak.

Most az Nvidia szakít nagyot, de jönnek a többiek

Az MI-aranyláznak most elsősorban az ICT ágazat a nyertese. A BofA elemzése szerint ugyanaz a helyzet, mint a régi aranylázaknál: a legnagyobb haszonélvező az, aki csákányt és lapátot ad el az aranyásóknak. Ez most főleg az Nvidia, melyet az MI-modellek képzésénél nélkülözhetetlen GPU-i tettek igazán naggyá (tegyük hozzá: korábban a kriptobányászaton hasonlóan nagyot szakított a vállalat).

De ez egy nagyon virulens piac, bármelyik szereplő berobbanhat az Nvidia mellé a klasszikusok (AMD, Intel) közül, de a nagy piaci igény miatt lehet számítani új szereplők felbukkanására is.

Egyelőre azonban az Nvidia dominál, így GPU-inak a hatása gyűrűzik át más területekre. A GPU-k közel dupla annyi energiát fogyasztanak, mint a CPU-k többsége, és ez hat az adatközpont-üzemeltetőket kiszolgáló ágazatokra. Komoly növekedésre számíthat többek között az energetikai ipar, valamint a hűtőberendezés-gyártó és épületüzemeltetési megoldásokat szállító cégek.

Csökkenhet a szoftvercégek nyereségessége

De lesznek negatív hatások is: az MI-vezérelt szolgáltatások fenntartása költségesebb, mint a hagyományosaké, mert a modellek futtatása drága. Ez főleg az alapmodelleket fejlesztő vállalatok nyereségességét csökkenti.

A BofA számításai szerint a hagyományos SaaS-szolgáltatók bruttó nyereséghányada a 60-80 százalék közé esik, az MI-cégeké inkább az 50-60 százalékos tartományban mozog.

Cloud & big data

A törvényhozóknak sem tetszik, hogy már a gondolatokból is árucikket faragnak

Nem újdonság, hogy folyamatosan gyűjtik és értékesítik az emberek személyes adatait azok a cégek, amelyeknek az alkalmazásait használják, de még ebben is szintlépést jelenthet, amit a neurotechnológiai vállalatok művelnek.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.