Kentucky állam kongresszusi képviselője, Brett Guthrie az Energiaügyi és Kereskedelmi Bizottság elnökeként vasárnap este nyújtotta be kiegészítését az úgynevezett költségvetési egyeztetési törvény (budget reconciliation bill) szövegéhez, amelyben a nagy figyelemmel kísért megszorítások mellett megjelent az állami szintű szabályozás lehetőségét felfüggesztő passzus is a mesterséges intelligencia ellen – számolt be róla a 404 Media. A javaslat idézett szövege szerint "egyetlen állam vagy annak politikai alegysége sem érvényesíthet semmilyen, a mesterségesintelligencia-modelleket, a mesterségesintelligencia-rendszereket vagy az automatizált döntéshozatali rendszereket szabályozó törvényt vagy rendeletet a törvény hatálybalépésétől számított 10 éves időszakban."
A meghatározás a lap szerint eléggé tág ahhoz, hogy magában foglalja a viszonylag a legújabb és a már régebb óta működő technológiákat is, lehetetlenné téve olyan meglévő és javasolt állami törvények betartatását, amelyek célja az emberek védelme vagy tájékoztatás az MI-rendszerekkel kapcsolatban. A cikkben példákat is hoznak ezekre a szabályozásokra: Kaliforniában tavaly fogadtak el az egészségügyi szolgáltatókra vonatkozó törvényt, kötelezve őket annak nyilvánosságra hozatalára, hogy mikor használtak generatív MI-t a klinikai információ közvetítésére a betegekhez közvetítésére, New York államban pedig már 2021-ben előírták a munkaadóknak az elfogultsági auditokat a foglalkoztatási döntésekhez használt MI-eszközöket illetően.
Nem való bokréta gyűrött süveg mellé
Ugyancsak Kaliforniában jegyeznek egy olyan, 2026-ban hatályba lépő törvényt is, amelynek értelmében a generatív MI-modellek fejlesztőinek részletes dokumentációt kell majd közzé tenniük a munkájuk során felhasznált adatokról. Ezt a kommentárok rendkívüli jelentőségű intézkedésnek nevezik, miután az érintett vállalatok alapesetben maszatolni szoktak a szerzői joggal védett anyagok szerepéről a modellek betanításakor. Úgy tűnik, emiatt később sem kell majd aggódniuk, ha a republikánusoknak sikerül elfogadniuk a fenti szöveget, és újabb szívességet söpörhetnek be támogatásukért cserébe, miután Donald Trump már januárban visszavont egy 2023-as elnöki rendeletet az MI fogyasztókra, munkavállalókra és a nemzetbiztonságra jelentett kockázatainak csökkentéséről.
A szerzői jogi vonal érdekessége, hogy múlt pénteken az illetékes szövetségi hivatal közzétett egy jelentéstervezetet, amely megállapította, hogy a mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatok "átlépik a tisztességes felhasználás elfogadott határait" a nagy nyelvi modellek képzése során – másnap pedig a kormányzat menesztette az ügynökség vezetőjét. A mostani javaslatban egyébként 500 millió dollár elkülönítése is szerepel a következő 10 évre a szövetségi kormány rendszereinek "kereskedelmi MI-technológiákkal" és meg nem nevezett "automatizálási technológiákkal" való bővítésére – vagyis nemcsak a szabályozására irányuló erőfeszítéseket próbálják kinyírni, hanem a legmagasabb szinten integrálnák a szóban forgó technológiákat.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak