Úgy tűnik, a nem is annyira szelíd nyomás megtette a hatását. A Google ugyanis ma bejelentette, hogy kísérleti jelleggel jelentős változtatásokat tesztel a Play Store alkalmazásáruház fizetési szabályrendszerével összefüggésben. Bár a keresőóriás közleménye több helyen meglehetősen homályosan fogalmaz, annyi bizonyosan kijelenthető, hogy olyan falak kezdenek leomlani, amelyeket eddig az Apple-höz hasonlóan a Google is erőteljesen védett.
A kísérlet keretében egyes területeken és csak bizonyos partnerek bevonásával ugyan, de a cég engedélyezi a tesztbe bevont fejlesztőknek, hogy azok az alkalmazásaikban ne kizárólag a Google számlázási rendszerét használják. Ez praktikusan azt jelenti, hogy a partnerek más fizetési szolgáltatón keresztül is bonyolíthatják az appokhoz kötődő vásárlásokat, előfizetéseket.
A "nagy nyitás" első nevesített közreműködője a Spotify, amely saját oldalán némileg bővebben kifejtette a partnerség mibenlétét. A többévesnek minősített megállapodás alapján a svéd zenei streamingszolgáltató androidos alkalmazásában a felhasználóknak minden körülmény között biztosítva lesz a választás lehetősége. A Google Play számlázási rendszere mellett ez a Spotify esetében a cég saját elszámolási megoldását jelenti. A beharangozott újításra azonban még várni kell egy kicsit, az implemntációt ugyanis csak valamikor ebben az évben ígéri a svéd vállalat.
Nem önként, nem dalolva
A Google a lépést azzal magyarázta, hogy az alternatív számlázási rendszerek a felhasználók személyes adatainak és érzékeny pénzügyi információinak védelme terén mostanra már hasonlóan magas biztonsági szintet képesek hozni, mint a keresőóriás saját megoldása.
Ennél azonban vélhetően sokkal komolyabb hatása volt a világszerte megindított hatósági eljárásoknak és a jogszabályok megváltoztatása mellett kardoskodó politikusoknak. Ezek közös jellemzője, hogy valamilyen módon igyekeznek "zablát rakni" a túlságosan nagyra nőtt informatikai behemótokra.
Mai másik anyagunk éppen arról szól, hogy az Európai Parlament olyan piacszabályozási keretekben állapodott meg, amelyek jelentősen korlátozhatják a big techként emlegetett vállalatok lehetőségeit. A Google mai bejelentésének közvetlen előzménye pedig az volt, hogy Dél-Koreában tavaly olyan törvényt fogadtak el, amely előírja a platformszolgáltatóknak, hogy biztosítani kell a fejlesztők számára a lehetőséget egy külső fizetési szolgáltatás használatára, legyen szó magának az appnak az árának a kifiztéséről, vagy a programon belül elérhető extra tartalmak, előfizetések rendezéséről.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak