Ha ez összejön, 2027-re szorosabbá teheti a versenyt a TSMC-vel.

Ambiciózus tervet jelentett be a Samsung Electronics: 2027-ig több mint háromszorosára akarja növelni gyártási kapacitását a fejlett félvezetők területén. Ez a kapacitásnövelés az 1,4 nanométeres gyártási technológiával készülő csipeket is érinti. A dél-koreai vállalat nagyobb részesedést szeretne szerezni olyan területeken, mint a HPC (high performance computing), a mesterséges intelligencia, az 5G-s (sőt 6G-s!) kommunikáció vagy az autóipar.

Mint a Nikkei megjegyzi, az 1,4 nm-es gyártástechnológia hangsúlyozása a Samsung részéről azért is fontos, mert jelzi egy gyártó technológiai képességeit is. A bejelentés szerint ezt a fejlett gyártástechnológiát 2027-ig mindenképpen szeretnék bevezetni.

A terv megvalósítása egyébként már elkezdődött: az USA-ban, Texas államban épül a vállalat egy új gyártóüzeme, de hamarosan megkezdik egy másik amerikai (Austin) és három dél-koreai létesítmény bővítését is.

Mint a félvezetőgyártási üzletágat irányító Choi Si-young kifejtette a héten rendezett Samsung Foundry Forumon, a cég stratégiájának egyszerre kulcseleme a technológiafejlesztés (1,4 nm-es technológia), az alkalmazásspecifikus csipek gyártása (pl. HPC, MI), valamint a stabil ellátás biztosítása a gyártási kapacitás növelésével.

Ellensúlyozni akarják a visszaesést

A japán üzleti lap szerint a bejelentés hátterében az áll, hogy a Samsung részesedése csökkent a félvezetőipari bérgyártásban. Míg az év első három hónapjában az ügyfelek specifikációi alapján gyártott csipek 15 százaléka készült a Samsung valamelyik  egységében, a második negyedévben már csak 13 százaléka. A TSMC ugyanezen időszak alatt 54-ről 56 százalékra növelte a részesedését. A Counterpoint Research szerint ez a hatalmas részesedés annak is köszönhető, hogy a vállalat gyártja az összes kulcsfontosságú  okostelefon-csipkészlet 70 százalékát, emellett  fokozatosan növeli részesedését a speciális csipek terén is (MI, GPU,  SoC  stb.).

A legnagyobb szereplők komoly versenyt futnak. A Samsung azt már korábban is bejelentette, hogy legkésőbb 2025-ig szeretne eljutni a 2 nm-es gyártásig, amire válaszul a TSMC szintén ezt a céldátumot tűzte ki. Az Intel még ambiciózusabb: 2024-re már le akar menni 1,8 nm-re. Közben államközi kutatások is folynak (pl. Japán és az USA közös fejlesztési projektje) a csíkszélesség csökkentéséért.

 
Counterpoint Research Global Semiconductor Foundry Market Share 2022
Infogram

 

A Nomura Securities egy elemzője azt mondta a Nikkeinek, hogy a Samsungnak ebben a versenyben jók a kilátásai: vannak erőforrásai és tőkéje – és nem utolsósorban tudása, hiszen rendelkezik a fejlett csipgyártáshoz szükséges szilárd technológiai alapokkal. Így jó eséllyel meg is tudja győzni az ügyfeleit, hogy a Samsunggal partnerségben valósítsák meg például az MI-vel vagy a HPC-vel kapcsolatos fejlesztéseiket.

A Samsung piacfoglalásának azonban vannak akadályai is az elemzők szerint. Egyrészt ugyanazzal a problémával küzd, amivel az Intel: ha egy cég csipfejlesztő és bárgyártó is egyszerre, sok szegmensben saját ügyfeleinek a versenytársa lesz. Emellett termelési rugalmassága is kisebb, mint a TSMC-é, mert a Samsung nem csupán félvezetőket gyárt, hanem egyben a világ egyik egyik legnagyobb elektronikaieszköz-gyártója is, amely maga gyártja a termékekhez szükséges félvezetőket (legalábbis egy részét). Ezzel szemben a TSMC-nek csak egy dologgal kell foglalkoznia: hogy kielégítse az ügyfelek megrendeléseit.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.