A drónokban rejlő üzleti potenciált jól mutatja az ipari felhasználására specializálódott Delair lépése, miszerint külön vállalatba szervezi adatvizualizációs és -elemző platformját.

Látott már olyat a világ, hogy egy vállalat belső felhasználásra készült rendszeréből, infrastruktúrájából végül sikeres önálló üzlet válik. Hogy kisebbet ne említsünk, valami hasonló történt az Amazonnál is, egyrészt a webáruház megnyitásával a külső partnerek felé, másrészt az Amazon Web Services elindításával, amely mára a világ legjelentősebb cloudos szolgáltatójává tette a céget.

Messzire repül a gall kakas

A 2011-ben alapított Delair ugyan ilyen magasságokban még nem jár, de a még mindig fiatal vállalkozásnál beérni látszik az előremutató üzleti szemlélet. A francia központú, jelenleg 120 főt foglalkoztató cég elsőként azzal került a figyelem középpontjába, hogy 2012-ben debütált DT18 elnevezésű drónja volt az első olyan eszköz Franciaországban, amely engedélyt kapott a látótávolságon kívüli használatra is.

Bár a drónok hobbiszintű felhasználása az évtized folyamán gyors növekedésnek indult, a Delairnél a kezdetektől fogva az eszközök ipari alkalmazására koncentrált. Nagy területeket lefedni képes termékeit közműszolgáltatóknál, bányavállalatoknál, építkezéseken és a mezőgazdaságban is sok helyen használják. A szegmensben azonban egyre komolyabb versenyt teremtett olcsó megoldásaival a kínai DJI, így a franciáknak a gyártás területén ma már meg kell elégedniük egy tisztes, de lassú növekedési pályával.

Ezzel párhuzamosan viszont kereskedelmi bevetésre érett termékké vált az az adatgyűjtést, -elemzést és -vizualizációt egyszerre biztosító platform, amelyet eredetileg belső használatra fejlesztett a vállalat. A Delair.ai tavaly óta érhető el a nagyközönség számára, és a jelek szerint itt bőven van tér a növekedésre.

Elválnak útjaik

A Delair a héten jelentette be, hogy Alteia néven külön cégbe szervezi szoftveres megoldását. Az új vállalat feladata a platform fejlesztése és értékesítése lesz, ami a vezetőség szerint hatékonyabb működést tesz majd lehetővé ahhoz képest, mint ahogy jelenleg működik a cég. A remények szerint a drónoktól való elkülönítés egyben könnyebbé teszi majd azt is, hogy a gépi látásra épülő szolgáltatási paletta bővítését.

A platform eredetileg a cég drónjairól származó jelek feldolgozását és gyors megjelenítését biztosította, de ma már szenzorok egész hadának adatait képes befogadni, elemezni és megjeleníteni a rendszer. Amellett, hogy a szolgáltatásba szinte bármilyen más gyártó drónja beköthető, felhasználhatók ipari kamerákból, LIDAR-okból és egy sor más IoT-megoldásból származó adatok is. 

A mesterséges intelligenciával támogatott vizualizációs megoldás erejét már 2017-ben lehetett sejteni, hiszen a Delair akkor kötött együttműködési szerződést az Intellel, melynek célja az Intel Insight Platform támogatása volt. A partnerség annyira bevált, hogy az Intel a következő évben egy nyolc számjegyű összeggel be is szállt a Delairbe, hogy támogassa az analitikai eszközök fejlesztését.

Apropó befektetők. A cégosztódás további nem titkolt célja az, hogy az új vállalat növekedési és üzleti lehetőségeit tisztábban lássák a potenciális támogatók. Az Alteiámál ugyanis jövőre egy friss tőkebevonási körre készülnek. Ennek sikerét ágyazhatja meg az a pár együttműködés is, amelyet a cégdarabolással együtt jelentettek be. A GE Digital és az Alteia szakemberei például MI-alapú megoldásokat fejlesztenek majd közösen kifejezetten kőzművek számára. Míg a Microsofttal abban állapodtak meg, hogy az Azure cloud platformon is elérhetővé válnak az Alteia adatvizualizációs képességei.

Piaci hírek

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.