A Bambu Lab mesterséges intelligenciával és felhőalapú szolgáltatásokkal támogatott asztali 3D nyomtatói a csúcstechnológiát képviselik a maguk területén, a társaság ügyfelei mégis kellemetlen meglepetésre ébredtek néhány nappal ezelőtt. Volt, aki elrontott nyomatokat talált, néhányan korábbi nyomatok második példányával lettek gazdagabbak, megint mások pedig azt tapasztalták, hogy a gépük egyszerűen elkezdte szétverni magát: az alkatrészek is károsodtak, miközben megpróbált egy újabb példányt nyomtatni a ténylegesen kért darabok tetejére – számolt be róla a The Verge.
A dolog lényege, hogy az X1C és P1P nyomtatók felhasználói beavatkozás és felügyelet nélkül, egyik pillanatról a másikra maguktól kezdtek el dolgozni. Mint az időközben megkezdett vizsgálat kiderítette, ezért valószínűleg a gyártó cloud szervereinek két rövid kiesése lehetett a felelős: a kiszolgálók ennek nyomán nem kaptak adatokat a nyomtatók működéséről, de ahelyett, hogy leállították volna a dolgokat, nekiálltak újra és újra elküldeni rájuk ugyanazt a nyomtatási feladatot. Bár a gépeken van opcionális LAN-beállítás is, ami nem támaszkodik a felhőre, a jelek szerint nem mindenki használta.
Könnyű elképzelni súlyosabb problémákat is
A lap beszámolójában felhívják rá a figyelmet, hogy az incidens nem elsősorban a félresikerült nyomatok és a sérült gépek miatt aggasztó. Az otthoni 3D nyomtató ugyanis azon kevés távolról irányítható eszközök egyike, amelyek a háztartásokon belül eléggé felmelegedhetnek hozzá, hogy kigyulladjanak. A Bambu nyomtatói elvileg rendelkeznek olyan hardveres és szoftveres készségekkel is, amelyek megakadályozzák egy tényleges lakástűz kialakulását, de a cikkből az is kiderül, hogy az úgynevezett termikus kifutás elleni védelmen még ezzel együtt is bőven lenne mit fejleszteni.
A gyártó (egyelőre szóban) anyagi felelősséget is vállalt az okozott károkért, de az eset kapcsán sokan lehetnek majd, akik elgondolkodnak a felhős megoldás járulákos kockázatain. Ha a nyomtatók ennyire teljeskörűen vezérelhetők a távoli szerverekről, akkor az is kérdéses, hogy mi zárja ki a visszaéléseket – főleg, hogy a nyomtatók például élő videófolyam közvetítésére képes kamerával is rendelkeznek. Tágabb értelemben pedig minden felhőalapon vezérelt fizikai eszköz érintett, legyen szó akár csak az olyan lámpákról, amelyeket nem lehet használni, ha éppen elszáll az internet.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak