Az amerikai óriásvállalat több európai szervezetet is megjelölt, amelynek tagjait orosz kötődésű hekkerek próbálták lépre csalni. A kiberbiztonság erősítésére a cég tucatnyi országgal bővíti az AccountGuard program elérhetőségét.

A korábbi években tapasztalható, internetes támadásokkal végzett politikai befolyásolási kísérletek továbbra sem szűntek meg, és a közelgő választások miatt most leginkább Európának kell vigyáznia - áll a Microsoft blogbejegyzésében. Bár a szoftvervállalalat írása név szerint nem említi Oroszországot, de a beazonosított hekkercsoport egyértelművé teszi, honnan érkezik a nem kívánt érdeklődés.

Szinte mindenre és mindekire lőnek

A Microsoft igen extenzív aknamunkáról számolt be, mivel a posztban Strontiumnak hívott csoport több mint száz célpontot igyekezett preparált levelekkel betrükközni, és azokon keresztül kritikus rendszerekhez hozzáférést szerezni. A megtámadott emberek között vannak nem állami civil szervezetek képviselői, politikai tanácsadók, think tankek és egyes területek befolyásos szószólói is. A hekkerek érdeklődése a nemzetközi kapcsolatoktól a nukleáris politikán át a választási rendszer tisztasága felett őrködőkig terjed.

A beazonosított támadásokat Belgiumban, Németországban, Franciaországban, Lengyelországban, Romániában és Szerbiában élők, dolgozók ellen követték el a már régóta alkalmazott módszerrel. A címzett egy hivatalos forrásnak tűnő helyről kapott hamis emailt, amelyben olyan link szerepelt, amire kattintva és ott adatokat megadva a támadók lehetőséget kapnak kártékony kódok futtatására a megtámadott informatikai rendszerében.

A blogbejegyzésben említett támadások tavaly szeptember és december között történtek, amelyekről természetesen a cég azonnal értesítette az érintetteket. A megnevezésükhöz hozzájáruló célpontok között volt például a Német Külkapcsolati Tanács, a Német Marshall Alapítvány és az Aspen Institute európai irodái.

Sok néven ismerik őket

Bár a Microsoft saját szóhasználatában Strontium néven emlegeti a támadókat, de ez a sok néven ismert csoport nem más, mint a hírhedt Fancy Bear, a világ egyik legrégebbi hekkercsoportja. Róluk azt érdemes tudni, hogy több más hasonló politikai indíttatású támadást is hozzájuk kötnek, és nem mellesleg a biztonsági szakemberek szerint az orosz titkosszolgálat áll a megbízások hátterében.

Az orosz befolyásolási kísérletekre leginkább az előző amerikai elnökválasztási kampány világította rá a figyelmet, de a próbálkozások azóta sem álltak le. Felmerült a hekkerek neve például a félidős amerikai válaszások idején is. A Donald Trump megválasztása miatt egyáltalán nem szomorkodó Vlagyimir Putyin irányította Oroszország azonban nem csak a demokratáktól igyekeznek információkat szerezni. A Fancy Bear célpontjai között voltak például olyan republikánus politikai agytrösztök is, akik kritizálták a hivatalban lévő amerikai elnök intézkedéseit.

Ingyenes védelem

A Microsoft a felfokozott biztonsági kihívásokra válaszul Defending Democracy Program néven indított kezdeményezést a politikai aktorok védelmére. Ennek egyik eleme az AccountGuard szolgáltatás, amelyet a cég irodai alkalmazásait használó érintettek ingyenesen vehetnek igénybe. Ennek részét képezi többek között a folyamatos biztonsági monitorozás, az informatikai rendszerek, beléptető kódok átvizsgálása, frissítése és további tanácsadás nyújtása annak érdekében, hogy a fentihez hasonló kísérletekkel ne tudjanak sikerrel próbálkozni a hekkerek. 

A mostani bejelentéssel ezt a szolgáltatást (az USA, Kanada, Írország és az Egyesült Királyság mellett) 12 újabb európai országban lehet igényelni. A listára nem került fel Magyarország, de a cég közölte, hogy azokon a területeken indította most el a programot, ahol a technikai feltételek ezt a lehető leggyorsabban lehetővé tették. A Microsoft további régiók bevonását ígérte.

Biztonság

Nem csak a Reddit próbálja reklámokkal teleszórni saját platformját

A nemrég tőzsdére vitt vállalkozás új hirdetési formát jelentett be, miközben mások a jutalékot megkerülve igyekeznek átlagos posztként eladni a robotok termelte reklámszöveget.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.