Kínában 984 millió dollárnak megfelelő bírságot szabtak ki az Ant Groupra, az Alibaba pénzügyi szolgáltató cégére, a Tencent online fizetési platformja, a Tenpay pedig 415 millió dollárnyi büntetést kapott korábbi jogsértései miatt. Az anyavállalatok részvényárfolyama mégis felfelé indut el a hongkongi tőzsden: a Reuters által megszólaltatott elemző szerint a döntéseket mindenki mérföldkőnek tartja a kínai internetes cégek szabályozásában, miután a kínai jegybank közölte, hogy a problémák nagy részét orvosolták a platformszolgáltatók pénzügyi üzletágainál, így innentől az egyes vállalatok helyett az iparág általános szabályozására koncentrálnak majd.
Az Ant Group tőzsdei bevezetésének 2020 végi, hirtelen jött leállításával kezdődött az az időszak, amikor a kínai vezetés erőből utasította helyre a túl nagyra nőtt és egyre önállóbb társaságokat a technológiától a pénzügyeken át az oktatásig terjedő iparágakban. Ezzel a több évtizede működő nagyvállalatok és az induló vállalkozások számára is bizonytalan környezetet teremtett, dollármilliárdokat töröve le azok értékeléséből. A jegybank pártbizottságának titkára év elején nyilvánította befejezettnek a kampányt, és a járványügyi zárlatok feloldását követően támogatást ígértek a magán- és az internetes gazdaság fellendítésére, visszaszerezve a befektetők bizalmát.
Vége lehet a névre szóló egrecíroztatásnak
A bírságok bejelentése után az Ant Group egy olyan tervet is bejelentett, ami segítené befektetőinek a részvények készpénzre váltását. A társaság az összes részvény 7,6 százalékának visszavásárlására készül, erre azonban már csak 78,5 milliárd dolláros értékelés mellett kerül majd sor, szemben a 2020-as, meghiúsult tőzsdei bevezetéskor elképzelt 315 milliárd dollárral. Bár a büntetés elvileg utat nyitna azelőtt, hogy az Ant felélessze ilyen irányú terveit, saját közlése szerint a visszavásárlással most meglévő befektetőinek likviditását javítaná és alkalmazottait ösztönzné. Mivel ugyanezt az IPO révén is elérhette volna, úgy tűnik, hogy a dolog végleg lekerült a napirendről.
A kínai hatóságok fellépése egyébként 14 platformszolgáltatót érintettek az elmúlt években, és akkor sem múlt el nyomtalanul, ha a jelek szerint befejezték a webes óriáscégek befolyásával és magatartásával kapcsolatos vizsgálatokat. Március végén például kiderült, hogy az Alibaba hat önálló egységre kívánja felosztani magát, miután a technológiai konszern részvényeivel túl olcsón kereskedtek egyes vállalkozásainak saját értékéhez képest. Az elemzők szerint más kínai technológiai óriások is a hasonló lépésekre készülnek, mert ezeken keresztül a magasabb értékelés elérése mellett magasabb védettséget is nyerhetnek a jövőbeli szabályozások negatív hatásaival szemben.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak