Maga Pavel Durov, a Telegram alapítója (a fenti képen) jelentette be, hogy leállítják történetük egyik legnagyobb projektjét, a blockchain-alapú globális fizetési rendszerük, a Telegram Open Network (TON) fejlesztését. Az értékpapír-törvény megsértése miatt az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (Securities and Exchange Commission - SEC) 18,5 millió dollárra büntette a céget. A SEC szerint a Telegram megsértette az értékpapír-kibocsátásra vonatkozó szabályokat. Végül a a felügyelet és a Telegram peren kívül állapodott meg. Ennek értelmében Durovék kifizetik a büntetést, és a TON gram nevű tokanjeinek ellenértékét, mintegy 1,2 milliárd dollárt visszafizetnek a befektetőknek.
Radar alatt indult
A rendszer tavaly őszre lényegében felállt. A szélesebb közönség már akkor szembesülhetett azzal, hogy a Telegram a több százmilliós felhasználói bázisára építve egy valóban elosztott globális fizetési rendszert fejlesztett, amikor szeptemberben elindult a béta változat tesztelése. Kiderült, hogy még a különböző szabályzók sem tudtak róla. A TON Labs alelnöke, Pavel Prigolovko ezt – meglehetős optimizmussal – azzal magyarázta, hogy rendszerük valóban elosztott, így nincs kitüntetett helyzetben lévő személy/szervezet, aki kezeli a fizetési rendszert, ezért olyan sincs, akinek meg kellene felelnie a szabályzói követelményeknek.
A SEC azonban ezt másként látta, és már októberben bírósághoz fordult, aminek eredményeként végül a bíróság megtiltotta a TON terjesztését belföldön és az USA-n kívül (!) is. A bíróság utóbbit azzal indokolta, hogy a TON rendszeréhez amerikai állampolgárok akár az USA-ból is hozzáférhetnek. Durovéknak végül sikerült megegyezniük a SEC-kel, így a per lezárult, de a szebb reményű projektnek ezzel be is fellegzett.
A TON fejlesztése azon bukott meg, hogy a SEC a tokenkibocsátást (lényegében egy kriptovaluta), amiből a Telegram a fejlesztést finanszírozni szerette volna, engedély nélküli értékpapír-kibocsátásának ítélte. Indoklása szerint a döntéssel sikerült elkerülni, hogy a Telegram a kisbefektetők számára jelentős kockázatokat hordozó, regisztrálatlan részvényekkel árassza el a piacot.
Túl sok volt a homály
A Telegram fejlesztésének sokáig az volt a szerencséje, hogy a Facebook hasonló időzítéssel induló Libra rendszere körüli zaj miatt nem kapott figyelmet. Annyiban kevesebb is a Facebook által elképzelt rendszernél, hogy nem akart univerzális fizetőszeközzé válni, csupán egy jól ellenőrizhető és értékálló kriptovaluta révén a közel 400 millió felhasználójának megkönnyíteni az egymás közötti tranzakciót egy megbízható elosztott infrastruktúrán.
Persze kockázatok már a kezdetektől bőséggel voltak. Először is nem építettek még ilyen méretű elosztott hálózatot (a TON valóban az lett volna, ami fölött a Telegramnak semmiféle befolyása sincs). Sokan problémásnak gondolták azt is, hogy a gram tokenhez készített wallet alapértelmezett tartozéka lett volna a Telegram kliensnek. És aztán ott voltak a személyes adatok kezelése körüli homály és még sorolhatnánk...
Mindez azonban már a múlté. Már csak egy kérdés maradt hátra: vissza tudják-e fizetni azt a mintegy 1,2 milliárd dollárt Durovék, ami a fejlesztésre összejött?
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak