Egy egyedi elképzelés megvalósításával fokozná reagálási képességét az űrben az Egyesült Államok. A Gravitics űrkutatási vállalat a héten jelentette be, hogy 60 millió dolláros keretősszegű megállapodást kötött az USA űrhaderejének innovációs cégével, a SpaceWERX-szel. Ebből a pénzből kellene igazolni, hogy az egyelőre csak koncepcióként felvázolt ötletből működőképes megoldás születhet.
A terv alapvetően az olyan Föld körüli pályán érkező fenyegetések ellen készül, mint például amit egy kritikus műhold ellenséges erők általi kilövése jelent. Egy ilyen kulcsfontosságú elem pótlása azonban még a legextrémebb megoldásokkal is minimum egy bő napot vesz igénybe, amit a védelmi tárca szeretne sokkal lejjebb szorítani.
Itt lép a képbe a Gravitics által prezentált orbitális hordozóegység ötlete, amely rakterében műholdakkal megpakolva keringene Föld körüli pályán. A példa nélküli rugalmasságot és gyorsaságot ígérő hordozó lényegében hasonló szerepet töltene be, mint a haditengerészetnél használt repülőgép-hordozók, azzal a különbséggel, hogy repülők helyett szatelliteket engedne útjukra.
Ahogy a témáról beszámoló Ars Technica is megjegyzi, egyelőre ennél több konkrétumot sem a hivatalos közleményekből, sem az érintettek által adott nyilatkozatokból nem lehet kihámozni. Az biztosnak tűnik, hogy a modul nyomásmentes környezetet, egyben védelmet nyújtana a benne elhelyezett műholdnak vagy műholdaknak. Az eszközök így kevésbé lennének kitéve az űrben uralkodó mostoha körülményeknek, elég csak a 90 percenkénti extrém hőingadozást vagy éppen a sugárzást említeni.
A lap értesülései szerint egyébként az első demonstrációs küldetésre akár már jövőre sor kerülhet, bár menetrendet hivatalosan sem a hadsereg, sem a Gravitics nem közölt.
Fiatal csillag
A Gravitics egyébként nagyon fiatal cég, hiszen mindössze 2021-ben alapították. A startup eddig leginkább lakó- és tárolómodulok tervezésével foglalkozott, amelyekkel megkönnyíthető a Föld körüli pályán történő kutatási és egyéb célú munka. Ahogy a cég neve is mutatja, a fejlesztések elsősorban olyan terek kialakítását célozzák, ahol a felszíni körülményekhez hasonlatos gravitáció uralkodik.
A vállalat eddigi legnagyobb projektje a StarMax néven futó, 7,6 méter átmérőjű kapszula kifejlesztéséhez kötődik. Ennek nyomás alatt lévő térfogata nagyjából 400 köbméter, ami a teljes Nemzetközi Űrállomás méretének mintegy 40 százalékát teszi ki. Már amennyiben munkába áll, mert a cég egyelőre még csak a fejlesztési fázisnál tart.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak