Januártól minden kiállított számlát azonnal be kell küldeni a Nemzeti Adó és Vámhivatalhoz (NAV). Ezzel teljessé válik a számlák nyomon követhetőségét célzó intézkedéssorozat. Mint emlékezetes, 2018 júliusától lépett életbe az a szabály, hogy a 100 ezer forint áfatartalmat elérő számlák adatait rögtön be kellett küldeni az adóhivatalhoz.
Az intézkedést január 4-től minden számlára kiterjesztették függetlenül annak értékétől és áfatartalmától. Ezzel jogszabályi szinten teljessé vált az online számla rendszer, amelynek segítségével már a magánszemélyek részére kiállított számlákat is látja az adóhivatal. Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára az MTI-n keresztül arról adott ki tájékoztatást, hogy bár az intézkedés életbe lép, az adózókat a koronavírus-járványra is tekintettel március 31-ig nem szankcionálják, ezzel is segítve a zökkenőmentes átállást.
Másfélszeres számlamennyiséggel számolnak
Az államtitkár elmondta: jelenleg hétköznaponként átlagosan egymillió számla érkezik az adóhivatalhoz, de az új szabálynak köszönhetően a mennyiség akár napi másfél millióra is nőhet. Szintén január 4-étől hatályosak azok a rendelkezések, amelyek lehetővé teszik, hogy az elektronikus számla kibocsátásával is teljesíthető legyen az online számlaadat-szolgáltatás. A rendeletmódosítás szerint a vállalkozás az adatszolgáltatásnak eleget tehet úgy is, hogy az elektronikus számlát az erre irányuló jelzés esetén a NAV-on keresztül bocsátja a vevő rendelkezésére.
Az adatszolgáltatási kötelezettség a hazai gazdasági minden szereplőjét érinti. Mint Izer mondta, a számlákat akkor is be kell küldeni a NAV-nak, ha az adott cég a termékét az Unió más tagállamában értékesíti, vagy exportál. Az így begyújtott adatok újabb információkkal szolgálnak majd a NAV kockázatelemzőinek.
A március 31-éig adott türelmi időt Izer azzal magyarázta, hogy a vállalkozások felkészülését megnehezítette a koronavírus-járvány. Nem kell büntetéssel számolnia annak a vállalkozásnak, amely a megadott határidőig nem vagy nem megfelelően szolgáltat adatot azokról a számláiról, amelyek újonnan kerültek be az adatszolgáltatással érintett számlák körébe. A szankciómentesség előfeltétele azonban, hogy azok a vállalkozások, melyekre eddig nem vonatkozott a szabály, mert például csak a magánszemélyek részére állítottak ki számlát, legkésőbb az első számlájuk kiállításáig regisztrálnak az online számla rendszerében.
Az online számlázó szolgáltatások alapból kínálják
Sokaknak okozhat fejtörést az új szabály, hiszen a kézzel kiállított számlákat is be kell küldeni néhány napon belül a hivatalhoz. Egy tavaly nyári kutatás szerint a kisvállalatoknak még a kétharmada kézi számlázást használt. Az egyéni vállalkozóknál még nagyobb az arányuk: 80 százalék. A nagyobb társas vállalkozásoknál is akad majd teendő: egyharmaduk ugyanis még mindig papíralapú számlákkal dolgozik.
Pedig 2018 júliusa után a helyzet ugrásszerűen javult, hiszen az akkor bevezetett adatszolgáltatási kötelezettség miatt sokan átálltak valamilyen online számlázó rendszerre. Szintén a tavaly nyári kutatás állítja, hogy aki már használ ilyent, jellemzően elégedett vele. A NAV-kompatibilis online számlázó programok például alapból kínálják azt a lehetőséget (még az ingyenes változatok is), hogy a számlák adatait automatikusan továbbítják a NAV-nak. Az is nagy segítség, hogy ezek a programok naprakészen követik a számlaadásra vonatkozó aktuális jogszabályokat, így azzal sem kell külön foglalkoznia a vállalkozás vezetőjének és/vagy könyvelőjének.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak