Autonomous Technology Group néven új egységet alakít ki a Daimler Trucks, amelynek célja, hogy a magas fokon automatizált tehergépjárművek valamikor a 2020-as években megjelenhessenek az utakon. A kezdeményezés támogatására rendelkezésre áll az a még a januári CES-en beharangozott 500 millió eurós beruházási keret, amelyet autonóm rendszerek fejlesztésére szán a Daimler.
Irány a 4-es szint
A júniustól felálló új szervezet feladata a kamionok 4-es szintű önvezetési rendszerrel történő felvértezése, amely az automatizálás majdnem legnagyobb fokát jelenti. Ezt a szintet a bizonyos korlátozásokkal (például területi), de magukat teljesen önállóan vezetni képes járművek kapják, ahol az emberi sofőr szerepe maximum felügyeletre és esetleg korrigálásra szorítkozik. A Daimler elképzelései szerint ezt a minimális korlátozást a teherautóiknál az jelentené, hogy csak meghatározott pontok, például a raktár és egy üzem között biztosítanák a beavatkozást nem igénylő szállítmányozást.
A csoport élére kinevezett Peter Vaughn Schmidt szerint első körben megkeresik azokat a potenciális partnereket, akik számára megfelelő ez az A-ból B pontba történő fuvarozás. És amennyiben fogékonyak rá, pilot projekt keretében fejlesztik velük közösen az egyelőre még nem holnap debütáló új kamionos rendszert. A Daimler nem csupán a technológiát, de az annak üzemeltetéséhez szükséges infrastrukturális- és hálózati elemekkel is maga szeretne előállni.
Az Autonomous Technology Group szellemi bázisát nem csak a német anyacég különböző központjaiban dolgozó szakemberei fogják erősíteni. A csoporthoz tartozik ugyanis a Virginia államban bejegyzett Torc Robotics, amely kifejezetten teherautókba szánt önvezető rendszerek szoftveres fejlesztésével foglalkozik.
Mások sem pihennek
A teherszállítás automatizálása nem csak a Daimernél forró téma. Mi is beszámoltunk például arról a projektről, amelynek keretében a Volvo teherautói magas automatizáltsági szint mellett végeznek szállítási szolgáltatást egy norvég bányánál. Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy a svéd járműveknek egy nagyon rövid, egyszerű vonalvezetésű, közúti forgalomtól mentes szakaszt kell bejárniuk, de tény, hogy a Volvónál már mindez működik és innen lépnek majd tovább.
Más irányból közelít a témához egy svéd startup. Az Einride teljesen elektromos kamionjában még pilótafülke sincs, az irányítást távolról, 5G-s hálózaton végzik, már amikor egyáltalán be kell avatkozni az autonóm funkciókkal bíró gép működésébe. A jármű néhány nappal ezelőtt el is kezdte első munkáját egy raktár és egy szállítmányozási terminál között. Bár a távolság mindössze 300 méter, de ez az első teszt a világon, amely során közútra engedtek egy vezető nélküli tehergépjárművet. A kamion ugyan elméletileg óránként 85 kilométer megtételére képes, a hatóságok egyelőre jobbnak látták 5 kilométer per órában megszabni a tesztkörök sebességét.
És persze mindenképpen szót érdemel a Tesla elektromos kamionja is. Elon Musk másfél évvel ezelőtt valóságos sci-fi bemutatót tartott a megálmodott csodagépről, ám a nem éppen visszafogott kijelentéseiről híres cégvezér szavainál fontosabbak lesznek a tények. Az első példányokat akkor 2019-re ígérte be a Tesla vezére, de egyelőre nem úgy tűnik, hogy mindez megvalósulna.
A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött
A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak