A távmunka a vállalati és otthoni felhasználókat, az ellátási lánc kisebb fennakadásai pedig a gyártókat és rendszerintegrátorokat ösztönzik újabb és újabb megrendelésekre. Különösebb hiányra nem, számottevő áremelkedésre viszont érdemes felkészülni.

Az utóbbi időben a nemzetközi és hazai informatikai szállítók is arról számolnak be, hogy a koronavírus-járvány terjedésével itthon is ugrásszerűen megnőtt az online munkavégzést támogató eszközök iránti kereslet a szoftverek, az online szolgáltatások és természetesen az ezek igénybevételét biztosító hardverek tekintetében is. Ahogy sok munkafolyamat a virtuális térbe kerül, szükség van az eszközpark frissítésére vagy bővítésére is: a céges vásárlók tízesével veszik az azonos típusú laptopokat, és már nem mindig a hordozhatóság az elsődleges szempont, ennél fontosabb az előre telepített Windows vagy a megfelelő webkamera.

Mindennek megfelelően már érkeznek a számok is a szállítók forgalmának felfutásáról: a Reuters héten megjelent riportjából például kiderül, hogy a világ legnagyobb memóriacsip-gyártójának, a Samsungnak is otthont adó Dél-Koreában a félvezetőipari export 20 százalékos felfutásáról számoltak be az elmúlt hónapban. Az amerikai vészhelyzeti intézkedések ráadásul csak ezután kezdtek megjelenni, vagyis a laptopok és hálózati perifériák iránti keresletet várhatóan még jobban megdobják majd a szállítók egyik legnagyobb piacán bekövetkező változások.

A hírek szerint a bevásárlás Japánban vagy Ausztráliában is megkezdődött, ahol a beszerzéseket ugyancsak legnagyobb részben a távmunkára való átállás generálja: a gyártók igyekeznek olyan funkciókkal (mondjuk jobb minőségű hangszórókkal) ellátni a konfgurációkat, amelyek fontosak lehetnek a távoli munkavégzésben, a kereskedők pedig a céges és a konzumer ügyfelek körében is azt tapasztalják, hogy folyamatosan növekszik a megrendelések száma – nem csak a számítástechnikai eszközök, de akár a háztartási gépek kategóriájában is, ahogy az emberek felkészülnek a hosszabb távú bezártságra.

Az eszközgyártók is spájzolnak

A keresletet természetesen legelsősorban Kína pumpálja felfelé, ott is a nagy felhőszolgáltatók (Alibaba, Tencent, Baidu stb.) gyors reakciója határozza meg a folyamatokat. A társaságok a korbbinál jobban megnyitották platformjaikat a felhasználók előtt, a meglévő és új ügyfeleknek egyaránt több, olcsóbb vagy akár ingyenes erőforrást bocsátanak a rendelkezésére. Ezt a gyakorlatot már tengerentúli versenytársaik is elkezdték követni, de a DRAMeXchange adatai szerint a kínai cloud infrastruktúra soron kívüli fejlesztése önmagában is 6 százalékkal dobta meg a DRAM csipekárát a februári szinthez képest.

Az UBS előrejelzése szerint egyébként a DRAM csipek további 10 százalékot drágulhatnak az idei második negyedévben, ami a szervercsipek árának kétszer ekkora, 20 százalékos emelkedéséhez vezethet. A fokozódó kereslet nyomán fellépő, enyhe áruhiány akár 2021 harmadik negyedévéig is éreztetheti majd a hatását, miután a szerverpiaci megrendelések volumene az idén és jövőre is majdnem harmadával, 31-31 százalékkal növekedhet.

A hírügynökség által idézett felmérés alapján az elektronikai szállítók 69 százaléka arra számít, hogy az ellátási láncban mutatkozó kisebb késések vagy fennakadások már a következő három hétben megmutatkoznak. Fele részük ugyanakkor arra készül, hogy az üzleti folyamatok júliusra normalizálódnak, háromnegyed részük pedig biztos benne, hogy legkésőbb októberre minden visszatér a rendes kerékvágásba ezen a téren. A gyárakban nem áll le a termelés, de az eredeti eszközgyártók (OEM) vagy rendszerintegrátorok ettől még aggódnak az utánpótlás miatt, és legelsősorban a memóriákat illetően igyekeznek egy lépéssel megelőzni a versenytársaikat.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.