A 3D-s nyomtatás lejárt lemez. Kínai kutatók egy csoportja a négydimenziós technológiára támaszkodva áll elő meghökkentő kísérleti modellekkel.

Tiencsin tartományi jogú város műszaki egyetemének szakemberei olyan magától összecsavarodó miniatűr robottal kísérleteznek, amely többek között mindenféle elektronika nélkül tud mozogni, szükség esetén képes irányt váltani, valamint magánál sokszor nehezebb csomagokat is maga után cipelheti.

Idővel rendbe szedi magát

A szerkezetet mindössze egyetlen anyagból (folyékony kristályos elasztomer) nyomtatták ki 3D-s technológiával. A negyedik dimenzió pedig később (azaz idővel) lép színre, ha a csíkként megalkotott tárgyat magas hőmérsékletnek tesszük ki. Ekkor veszi fel a robot a megalkotói által igazából megálmodott formát, és indul rögtön bevetésre.

A híres olasz tésztára, a fusillire kísértetiesen hasonlító mesterséges kukac a hőmérséklet függvényében tudja alakját és sebességét is változtatni, mindenféle külső utasítás nélkül. A konstrukció annyira kifinomult, hogy a kisebb akadályokat átmászó tésztarobot vissza is tud fordulni, amennyiben képességeit meghaladó magas tárgyba ütközne.

Az eszköz filigrán alkatát meghazudtoló módon képes erőt kifejteni. A kísérletek szerint akár tömege 40-szeresével is megbirkózik, ha megfelelő "hámot" kap. Ez utóbbi miatt fejlesztői elképzelhetőnek tartják a technológia bevetését extrém körülmények között végzendő áruszállításnál, vagy felderítő feladatok elvégzésénél.

Van mááásik!

A kínai egyetem műhelyéből már a fusillirobot előtt is kikerült néhány meghökkentő projekt. Ilyenre példa az idén januárban bemutatott csőmászó szerkezet, amely szintén egyetlen anyagból készül, és a vezetékek gépi ellenőrzésére használt korábbi megoldásokhoz képest számos kedvező tulajdonsággal bír. Például a csővek belsejében és külső felszínén egyaránt elboldogul, könnyű, ám nagy teherbírású, mindeközben pedig semmiféle összetett alkatrész nem szükségeltetik az előállításához.

Piaci hírek

MI a borospalackban: a tömegek bölcsessége vagy csordaszellem?

Úgy tűnik, a mesterséges intelligenciával felfedeztük azt a csodafegyvert, ami valóban mindenre is használható. Még inkább, mint pár éve a blockchain.
 
Bejelentési kötelezettségük elmulasztása, és a szabályoknak való sorozatos meg nem felelés komoly pénzbírságot vonhat maga után.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.