Mindössze egy maroknyi mobil kamerájával időben, látószögben és látványban is manipulálható felvételeket készített egy egyetemi kutatócsapat.

Sportközvetítéseknél, különösen futballmérkőzéseken ma már megszokott elem, hogy egy-egy helyzet visszajátszásakor a rendező "megtekerteti" a kamerát, hogy a néző minél pontosabban, kedvezőbb szögből láthassa a történteket. Ehhez a szinte élőben végzett videomanipuláláshoz azonban gondosan telepített kamerarengeteg és más komoly háttérinfrastruktúra szükségeltetik. Ám ahogy a technológiai fejlesztések haladnak, egyre valószínűbb, hogy nemsokára ennél lényegesen egyszerűbb, demokratizált világ lesz az úgynevezett négydimenziós felvételszerkesztés témája.

A Carnegie Mellon University kutatói egy frissen publikált tanulmányban számoltak be legújabb munkájukról. Ennek célja, hogy olyan rendszert alkossanak, amelyben a flexibilis videoszerkesztéshez szükséges alapanyagot néhány hagyományos mobiltelefon felvétele is képes biztosítani.

 

 

A különböző pontokról és szögekben felvett videókat a gépi vizuális felismerésnél gyakran segítségül hívott konvolúciós neurális hálózatokra (CNN) támaszkodó rendszer gyorsan és elég jó hatásfokkal képes teljes 4 dimenziós digitalizált jelenetté fűzni. A végeredményt aztán kedvünk szerint lehet vizsgálni, módosítani. 

Lesen állt a menyasszony?

Egy lehetséges felhasználási területként jelölték meg a kutatók például az esküvőket, ahol a násznép egyébként is lelkesen szokott minden oldalról videózni, így innen már csak egy lépés az akár távolról élőben, akár később visszanézhető "közösségi szupermozi".

A technológia felhasználható lehet a későbbiekben koncertek és sportesemények demokratizált, teljesen flexibilis közvetítésére is, mivel a teszt alatt azért csak 15 iPhone-t vetettek be, mert éppen ennyi állt rendelkezésre. Elméletben bőséges tér van a lépték növelésére. 

A rendszer képes kimontírozni a fontos részleteket eltakaró embereket és tárgyakat is. Ez egyelőre természetesen minőségben fényévekre van egy profi stúdió munkájától, de a fejlesztések előrehaladtával akár a filmkészítők eszköztárába is bekerülhet ez a gyors, kevés hátteret igénylő technológia is.

Cloud & big data

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.