Intelligens módon javítja a webes tartalmat, ha az a követéstiltás miatt nem jelenne meg helyesen.

Nehéz ügy a neten a magánélet védelme. A sok ingyenes tartalomért jellemzően az adatainkkal fizetünk, és jelen állás szerint ez jó ideig nem is fog változni. A Mozilla ellenben épp abból próbál tőkét kovácsolni a böngészőpiacon, hogy a Firefoxot állítja be annak a böngészőnek, amely az összes konkurens közül a legjobban védi a felhasználó magánéletét. Habár az alapítvány ebbéli törekvéseit az internet szabadágharcos mozgalmárai nagyra értékelik, a böngésző piaci részesedése jól mutatja, hogy ez a kérdés mennyire hozza lázba a tömegeket).

Követés nélkül rosszabb az élmény...

A Firefox az 2018 októberében, a 63-as kiadásban élesítette a nyomkövetés tiltását(https://bitport.hu/a-firefox-uj-kiadasa-lekoptatja-a-webes-szaglaszokat). A felhasználó a szolgáltatás bekapcsolásával letilthatta az oldalak trackerelemeit, illetve korlátozhatta harmadik felek hozzáférését a cookie-könyvtárhoz. Háromnegyed évvel később pedig már alapértelmezett is lett(https://bitport.hu/alapbeallitasban-is-ved-a-kovetestol-a-mozilla-firefox ), azaz a felhasználónak nem be-, hanem kikapcsolnia kellett, ha zavarta a követésblokkolás...

És zavarhatta, mert a szolgáltatás nem sikerült úgy beépíteni, hogy ne legyen hatással a böngészőélményre, az oldalak megjelenítésére. Ebben közrejátszhatott az is, hogy a tavaly kiadott 72-es főverziótól a böngésző-fingerprinting megoldásokat is blokkolta az Enhanced Trackig Protection. A Mozilla ezért újra nekilátott áttúrni a követésblokkolást. Az eredmény a böngésző 87-es kiadásában jelent meg SmartBlock néven.

A felhasználók leginkább arra panaszkodtak, hogy privát böngészőmódban a követéstiltásnál sokszor nem jelent meg korrektül az adott oldal, vagy egy webes szolgáltatásnál nem lehetett biztosítani a teljes funkcionalitást. A SmartBlock ezért ún. helyi stand-inek, helyettesítő szkirpteket biztosít a letiltott harmadik felek nyomkövető szkriptjei helyett. Ezek pontosan úgy viselkedjenek, mint az eredetiek, ezért a felhasználó mindig teljes funkcionalitású weboldalt kap, viszont nem tartalmaznak nyomkövető elemeket.

A szolgáltatás automatikusan lecserél minden olyan szkriptet, ami nyomkövetőként szerepel a Disconnect Tracking Protection listán.

Más területen is szigorít a Mozilla

A 87-es kiadásban szigorították az ún. referrer headerek használati szabályait is. (A refferer nagyon fontos segítség a weboldalak látogatási statisztikájához, mert a segítségével lehet meghatározni, hogy honnan érkeznek egy weboldal látogatói, illetve egy weboldalon belül még hova látogatnak el.) Ezt elrejt minden olyn informá ciót egy webes kérésből (azaz amikor egy weboldal címét elküldjük a böngésző címsorából), ami a felhasználó követésére alkalmas érzékeny információt tartalmaz (a Mozilla példájában a https://example.com/path?query URL-ből simán https://example.com lesz).

A két újdonság automatikusan életbe lép, amikor valaki frissít a Firefox 87-re, és minden meglátogatott weboldalnál működni fog.

Biztonság

CIO Hungary 2025: hogyan válhat veszélyessé egy félrenevelt MI?

Beszámolónk harmadik része a 16. CIO Hungary konferencia második napjáról, ahol a stresszes témák mellett a stresszcsökkentésről is sokat megtudhattunk.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.