Ismét bebizonyosodott, hogy a félelem nem feltétlenül jó tanácsadó: egyeseket inkább meggondolatlan cselekedetekre sarkall.

Olyan támadást fedezett fel a Cisco Talos, amely a Pegasus kémszoftvertől való félelmet lovagolja meg. A támadók egy magát az Amnesty Internation weboldalának hazudó site-on keresztül úgy terjesztenek egy kevésbé ismert Sarwent nevű trójai programot, hogy hordozójáról azt állítják: megvéd a Pegasus mobil változata ellen.

A biztonsági kutatók szerint a támadások célzottak, a Sarwent mögött álló személyek (szervezet?) elsősorban ahhoz a körhöz szeretnék eljuttatni a trójait, akik fenyegetve érzik magukat az izraeli NSO Group által fejlesztett kémprogramtól. A Talos szerint elképzelhető, hogy a támadások mögött állami szereplők vannak, bár a kutatócég közelebbről egyelőre nem nevezte meg a lehetséges államokat.

Idén erősödött a Pegasus-para

Elég a Bitporton rákeresni a "pegasus" szóra, hogy lássuk, a Pegasustól való félelem egyáltalán nem új keletű. A kémprogram körül az első, nagyobb viharokat kavaró botrány 2016-ban robbant ki, amikor a kutatók valószínűsítették, hogy a kémprogram az iOS egy nulladik napi sérülékenységét kihasználva lényegében bármihez hozzáfért az iPhone-okon.

Idén ennél sokkal súlyosabb vádakat fogalmazott meg egy nemzetközi tényfeltáró újságíró szervezet, a Forbidden Stories és az Amnesty International: elnyomó rezsimek figyeltek meg az NSO szoftverével ellenzéki politikusokat, újságírókat. (A botrány Magyarországot is komolyan érintette – bár egyelőre különösebb következményei nem lettek az ügynek.)

Hamarosan kiderült, hogy a Pegasus olyannyira profi, hogy nincs az a rendszer, amely meg tudná akadályozni a tevékenységét. Általános pánik azonban általában akkor tör ki a felhasználók körében, amikor kiderül, hogy egy vírus, kémprogram vagy más kórokozó az Apple rendszereit is érinti. Még mindig tartja magát ugyanis az a tévképzet, hogy az Apple rendszereit nem veszélyeztetik holmi csip-csup vírnyákok. De ha mégis, akkor nagy a baj...

Az Anti-Pegasus kémprogram

Ezt lovagolják meg a Talos által felfedezett támadás kiagyalói. Szeptember közepén az Apple váratlanul kiadott egy hibajavítást a rendszereihez, mert olyan sérülékenységet fedezett fel bennük a Citizen Lab, amely kémprogramok észrevétlen futtatását teszi lehetővé. A hír hatására még többen kezdtek keresni olyan megoldást, ami megvédi rendszereiket a kémprogramoktól. Egy az Amnesty International webhelyéhez megtévesztően hasonlító oldalon azzal népszerűsítették az Amnesty Anti Pegasus nevű vírusirtó eszközt, hogy az védelmet nyújt az NSO Group kémprogramjaival szemben.

A felhasználó azonban a védelem helyett egy olyan távoli elérési eszközt (ún. RAT – remote access tool) telepít, amin keresztül a támadók bármit feltölthetnek és futtathatnak távolról a megtámadott gépen, illetve szivárogtathatnak onnan tetszőleges adatokat.

A kutatók szerint a támadás nem tömegeket céloz meg, de földrajzilag kiterjedt. Találtak áldozatokat az USA-ban és Kolumbiában éppúgy, mint az Egyesült Királyságban, Csehországban, Romániában, Oroszországban, Ukrajnában vagy épp Indiában.

A támadókról egyelőre annyit sikerült kideríteni, hogy van orosz kötődésük. A támadások célját illetően csak találgatni lehet. Mindenesetre az, hogy a kiberbűnözők az autoriter kormányzatokkal szemben kritikus Amnesty International nevével éltek vissza egy olyan kémprogram kapcsán, amit több országban is az ellenzékiek megfigyelésére vetettek be, nem sok értelmezési lehetőséget hagy.

Biztonság

CIO Hungary 2025: hogyan válhat veszélyessé egy félrenevelt MI?

Beszámolónk harmadik része a 16. CIO Hungary konferencia második napjáról, ahol a stresszes témák mellett a stresszcsökkentésről is sokat megtudhattunk.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.