Az európai technológiai startup-ökoszisztéma tavaly ismét rekordot dömtött az éves tőkebevonási szint tekintetében, és a bizonytalanságok ellenére már az idén is sor került nagyszabású befektetésekre, felvásárlásokra vagy együttműködések bejelentésére. Ennek ellenére a kontinens még mindig jócskán le van maradva az Egyesült Államok mögött, aminek az egyik fontos okát abban látják, hogy az európai befektetők nem rendelkeznek cégalapítói tapasztalatokkal. A tengerentúlon a kockázati partnerek több mint fele rendelkezik ilyen irányű előélettel, míg Európában ez az arányt csak 8 százalékosra teszik.
A hétfőn bejelentett, 250 millió euró értékű Plural befektetési alap létrehozói ezt a problémát próbálják orvosolni: a platform befektetői kizárólag olyan korábbi alapítók és üzemeltetők, akik több évtizedes vállalatépítési tapasztalattal rendelkeznek. A Plural alapítói (Ian Hogarth, Khaled Helioui, Sten Tamkivi és Taavet Hinrikus) úgy vélik, hogy a techcégek felfuttatása során szerzett "sebhelyeik" nagyon fontosak lehetnek a cél megvalósításában, vagyis abban, hogy hatékonyan támogassák az alapítók következő generációját globális potenciállal rendelkező európai vállalatok felépítésében.
Minden szakmát ki kell tanulni
Ők maguk négy sikeres startupot alapítottak (Wise – eredetileg TransferWise –, Songkick, Teleportot, Certific), ezen felül jelentős szerepet játszottak a Skype, a Bigpoint és a Topia felépítésében, és jelenlegi portfóliójukba is olyan cégek tartoznak, mint a Deliveroo, a Hopin, a Pipedrive, a Chorus, az Uber, a Zego vagy a Bolt. A Plural már eddig is összesen 14 különféle cégbe fektetett be, amelyeknek az irányításában is részt vesz, emellett további, korai szakaszban járó startupokat keresnek 1 és 10 millió euró közötti befektetésekkel. Minden alapító évente 3-5 ügyletre összpontosítana, megfelelő időt szánva az induló vállalkozásokra.
A vonatkozó közleményben az észt Taavet Hinrikus, a Wise alapítója úgy fogalmazott, hogy ők lesznek azok a befektetők, akikre nekik maguknak is szükségük lett volna, amikor saját cégeiket fejlesztették. Szerinte a cégalapítás is egy mesterség, a mesterségek elsajátításának pedig az a legjobb módja, ha az ember olyanokkal dolgozik együtt, akik tapasztalattal rendelkeznek az adott területen. A Plural egyébként úgy látja, hogy jelenleg is sok lehetőség marad kihasználatlanul, különösen Európában, ahol mindenképpen meg kellene változtatni a kapuőrként (gatekeeper) működő, konzervatív finanszírozási mechanizmusokat.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak