A sikeres startup-vállakozók által létrehozott Plural befektetési alap 250 millió euróval segítene felépíteni az európai technológiai vállalatok következő generációját.

Az európai technológiai startup-ökoszisztéma tavaly ismét rekordot dömtött az éves tőkebevonási szint tekintetében, és a bizonytalanságok ellenére már az idén is sor került nagyszabású befektetésekre, felvásárlásokra vagy együttműködések bejelentésére. Ennek ellenére a kontinens még mindig jócskán le van maradva az Egyesült Államok mögött, aminek az egyik fontos okát abban látják, hogy az európai befektetők nem rendelkeznek cégalapítói tapasztalatokkal. A tengerentúlon a kockázati partnerek több mint fele rendelkezik ilyen irányű előélettel, míg Európában ez az arányt csak 8 százalékosra teszik.

A hétfőn bejelentett, 250 millió euró értékű Plural befektetési alap létrehozói ezt a problémát próbálják orvosolni: a platform befektetői kizárólag olyan korábbi alapítók és üzemeltetők, akik több évtizedes vállalatépítési tapasztalattal rendelkeznek. A Plural alapítói (Ian Hogarth, Khaled Helioui, Sten Tamkivi és Taavet Hinrikus) úgy vélik, hogy a techcégek felfuttatása során szerzett "sebhelyeik" nagyon fontosak lehetnek a cél megvalósításában, vagyis abban, hogy hatékonyan támogassák az alapítók következő generációját globális potenciállal rendelkező európai vállalatok felépítésében.

Minden szakmát ki kell tanulni

Ők maguk négy sikeres startupot alapítottak (Wise – eredetileg TransferWise –, Songkick, Teleportot, Certific), ezen felül jelentős szerepet játszottak a Skype, a Bigpoint és a Topia felépítésében, és jelenlegi portfóliójukba is olyan cégek tartoznak, mint a Deliveroo, a Hopin, a Pipedrive, a Chorus, az Uber, a Zego vagy a Bolt. A Plural már eddig is összesen 14 különféle cégbe fektetett be, amelyeknek az irányításában is részt vesz, emellett további, korai szakaszban járó startupokat keresnek 1 és 10 millió euró közötti befektetésekkel. Minden alapító évente 3-5 ügyletre összpontosítana, megfelelő időt szánva az induló vállalkozásokra.

A vonatkozó közleményben az észt Taavet Hinrikus, a Wise alapítója úgy fogalmazott, hogy ők lesznek azok a befektetők, akikre nekik maguknak is szükségük lett volna, amikor saját cégeiket fejlesztették. Szerinte a cégalapítás is egy mesterség, a mesterségek elsajátításának pedig az a legjobb módja, ha az ember olyanokkal dolgozik együtt, akik tapasztalattal rendelkeznek az adott területen. A Plural egyébként úgy látja, hogy jelenleg is sok lehetőség marad kihasználatlanul, különösen Európában, ahol mindenképpen meg kellene változtatni a kapuőrként (gatekeeper) működő, konzervatív finanszírozási mechanizmusokat.

Részletek a pluralplatform.com oldalon »

Piaci hírek

Csalóknak jöhet jól, hogy a ChatGPT még a nagyvállalatok címét is gyakran elhibázza

Egy információbiztonsági cég hívta fel a figyelmet arra, hogy a sokszor badarságokat tényként beállító chatbotokra való túlzott támaszkodás komoly lehetőségekkel kecsegteti netes bűnözőket.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.