Egyre több helyen figyelmeztetnek rá, hogy a világjárvány első hullámát követően az élet nem minden tekintetben tér vissza a korábban megszokott kerékvágásba, és bizonyos folyamatok, felhasználások vagy elvárások visszavonhatatlanul megváltoznak. Az egyik ilyen terület az iroda lehet, ahol sorra vezetik be az új szabályokat és fejlesztéseket a távmunka támogatására, másrészt a megszokott irodai térben is felszívódnak azok a gyakorlatok, amelyek nem is olyan régen még a legmenőbb munkahelyek jellemzői voltak.
Sokfelé szűnnek majd meg az egyterű munkakörnyezetek, a kávékonyhák és más közösségi terek, ahogy a biztonság lesz a legfontosabb irányelv az infrastruktúra kialakításában. Egyes szakértők már azt vizionálják, hogy a távmunka-eszközök fejlődésének a mostani helyzet akkora lökést ad, hogy az irodai helyszínek nagy része elveszti a jelentőségét, és a későbbiekben csak a kifejezetten kollaboratív feladatokhoz rendelnek majd "bejárós" irodai munkát. Azonban aki bemegy, az sem a régi környezetben dolgozik majd.
Szó szerint is kaptár lesz az irodából
Az egyiptomi Mohamed Radwan építész és dizájner például egy olyan moduláris rendszert alkotott meg, ami a munkavégzésre tervezett kapszulákkal népesítené be a mostani open plan irodák épületeit. A Q.workntine néven hivatkozott koncepció a múlt hónapban már a DNA Paris Design Awards díját is elhozta a felelős dizájn (responsible design) kategóriában, mivel megoldást kínált a koronavírus-járványt követő időkre azoknak a szervezeteknek, amelyek a biztonságot is szem előtt tartva próbálják megőrizni a munkehelyi kultúrát.
Ez utóbbit általában a munkaállomások közti távolságok növelésével, egyirányú folyosókkal és fertőtlenítő állomások kihelyezésével próbálják megoldani, és lényegét tekintve a Q.workntine is ebből indul ki, azonban a dolgozóknak kihelyezett kapszulákkal annál is tovább növeli a megbízhatóságot és a helytakarékosságot. Megint más kérdés, hogy kinek lenne kedve ilyen feltételek mellett végezni a hétköznapi irodai feladatokat, és melyik cég lenne hajlandó kifizetni egy ilyen beruházást, de a kidolgozásra váró ötlet mindenestre már megszületett a tervezőasztalon.
Az elképzelés alapja, hogy a meglévő terekben érdemes lenne magtartani az eddigi létszámot, ami az egymáshoz viszonyított távolságok növelésével nyilván nem lehetséges. Itt jönnek a képbe az egyszemélyes, mindenki más elől teljesen lezárható kapszulák, amelyek önműködő, biometrikus azonosítással működő ajtókkal vannak ellátva, hogy a belépéshez se kelljen semmihez hozzányúlni. A légmentesen zárható ajtó és tető mellett minden egységben külön légtisztító működik, a hatszög alapú dobozok pedig méhsejt-elrendezésben pakolhatók be a nagyobb terekbe.
Ez az elrendezés nem csaka környezet rugalmas kialakítását teszi lehetővé, de a kapszulák ilyen módon nem foglalnak több helyet, mint amennyire a hagyományos, íróasztalos-elválasztós boxokban ülő embereknek is szükségük volt. Az elemek alakja és belső kialakítása is változtatható, hogy a sarkokba illeszkedjenek, vagy megnövelhető a területük, hogy a vezetőknek tervezett menedzser-modulban extra ülőhelyek is elférjenek. Maguk a kapszulák (a berendezést nyilván leszámítva) nem porózus műanyagokból készülnének, hogy könnyen fertőtleníthetők legyenek.
A Q.workntine koncepció részletesebb bemutatása a tervező oldalán »
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak