A San Franciscó-i székhelyű Augmental Technologies egy olyan számítógépes Bluetooth-egeret fejlesztett ki, amelyet arra terveztek, hogy a felhasználók a szájukban, lényegében egy fogvédőhöz hasonlóan viseljék. Az MIT Media Lab spin-off vállalkozásaként alakult cég a MouthPad nevet adta a találmányának, amit azért hozott létre, hogy segítsen vele a végtagbénulásban szenvedőknek a hagyományos számítógépeken, az okostelefonokon, a táblagépeken és más informatikai eszközökön való navigációban – számolt be róla az ipari formatervezéssel foglalkozó Core77.
A speciális egér egy nyelvvel használható érintőpadot (trackpad) tartalmaz, a jobb gombbal és a bal gombbal történő kattintásokat pedig a száj beszívásával, illetve ugyancsak a nyelvvel végrehajtott nyomással oldja meg. A kommentárok szerint az Augmental Technologies megoldása így jelentős előrelépésnek bizonyulhat a technológiai akadálymentesítés terén. A társaság saját oldalán kiemeli, hogy a fogászati szintű anyagokból épített MouthPad interfész Bluetooth-kapcsolaton keresztül vezérli a gépeket, és gyakorlatilag láthatatlan, de folyamatosan a felhasználók rendelkezésre áll.
A hangvezérlést sem zavarja
A cég szerint a MouthPad lehetőséget biztosít a személyes eszközökkel való zökkenőmentes interakcióra, de hozzájárulhat az egyes emberek kreativitásának kibontakoztatásához is. A terméket mindezek alapján úgy tervezték meg, hogy minimális hatást gyakoroljon a felhasználó beszédére – ez nemcsak azoknak lehet fontos, akiknek a körülöttük levőkkel beszélnek, hanem azoknak is, akik további, hangfelismerő szoftverekkel vezérelt alkalmazásokra támaszkodnak mindennapi életükben. A MouthPad egyébként béta állapotban van, a potenciális felhasználók egy várólistára iratkozhatnak fel.
Érdemes megjegyezni, hogy olyan perifériák eddig is léteztek, amelyek a szájban tartva, mondjuk a levegő ki- és befújásával vagy a nyelv érintésével irányíthatták a kurzort a képernyőn, ezek használata azonban lényegesen nehézkesebb. Ezen felül egy bő évtizede felbukkant már a MouthPad-hez hasonló megoldás is, amelyből ebben a vonatkozásban nem lett sikeres piaci termék, és egy vezérlőelemet is be kellett volna ültetni hozzá a felhasználók nyelvébe. Azóta viszont már olyan ötleteknél tartunk, amelyek szöveggé vagy beszéddé alakítanák a nyelv és a száj idegi impulzusait.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak