Sarkos vélemény, hogy már kétszerésre nőne a mérnök-informatikusok száma, ha ugyanannyi nő dolgozna az informatikában, mint férfi. Olyannyira sarkos, hogy ebben a formában nyilván nem is igaz. De abban azonban a HR-esek és a szervezetfejlesztési szakemberek is egyetértenek, hogy alapvető változást hozhatna, ha a világ alakulását egyre jobban meghatározó technológiai iparban legalább közelítene a nők aránya a természetes állapothoz.
A nemzetközi nagyvállalatoknál trend, hogy a sokszínűségi jelentésükben külön kitérnek a nemek arányára a szervezeten belül. A Dell például 2019-ben fontos szervezeti célként tűzte ki, hogy 2030-ra a vállalat munkavállalóinak fele legyen nő. Az amerikai cég egyébként jól halad ennek megvalósításában, jelenleg ugyanis közel 34 százalék a női alkalmazottak aránya.
Kormányzati célként is megfogalmazódott
A közelmúltban egy pályaorinetációs rendezvényen Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár is hasonló célokról beszélt: a felsőoktatásban is el kell érni 2030-ra, hogy a matematikai, természettudományi, mérnöki és informatikai területeken 2030-ra a nemek aránya 50-50 százalék legyen. (Tegyük hozzá, Magyarország azért rosszabb pozícióból startol, mint például a Dell, mert a női hallgatók aránya a felsőoktatásnak ezeken a szakjain mindössze 17-19 százalék, ami az egyik legalacsonyabb az Európai Unióban.)
És hogy miért lenne mindez jó? Nem csak a nemzetközi nőnap miatt. De nem is kizárólag a társadalmi igazságosság miatt. 2017-ben egy nemzetközi vizsgálat összehasonlította a nők és a férfiak teljesítményét a magas szintű IT-s pozíciók betöltéséhez szükséges tudás, képességek tekintetében. Kiderült, hogy a nők átlagosan jobban teljesítenek – mégis alulreprezentáltak ezekben a szakmákban, nem beszélve a felső vezető pozíciókról.
A hazai helyzetről érdemes visszahallgatni női IT-vezetőkkel készített podcastunkat, amelyben Majtényi Márta, a Norsk Hydro kiberbiztonságért felelős globális vezetője, Nagyné Agárdi Györgyi, az Allianz Hungária CIO-ja, és Popovicsné Koncsos Brigitta, az E.ON Digital Technology Hungary ügyvezetője beszél a női és a vezetői szerep összeegyeztethetőségéről, és szervezeten belüli elfogadottságáról.
Bár a podcast végkicsengése is pozitív, a beszélgetésből is érzékelhető, hogy sokat kell még dolgozni – és nyilván nem csak március 8-án –, hogy átfogó változásokat érjünk el. Ilyen kezdeményezés például az IVSZ 40 év feletti női példaképek a digitális gazdaság területén című pályázata, és fontosak az olyan vállalati célkitűzések is, mint amilyeneket a Dell is meghirdetett.
Utóbbi olyan szervezeti változásokban látja a megoldás kulcsát, mint a teljesen rugalmas munkaidő és feladatmegosztás megteremtése a gyakorlatban, a befogadó kultúra kialakítása, vagy hogy több női alkalmazottat kell helyzetbe hozni, amikor vezetői pozíciókra történő kiválasztás kerül szóba.
Persze a helyzetbe hozást nem elég a munkába állásnál elkezdeni. Mindenekelőtt azt kellene elérni, hogy a STEM-területek (science, technology, engineering, mathematics) népszerűbbé váljanak a lányok és a fiatal nők körében. Sokat segíthetne olyan képzési modellek kialakítása is, melyekkel támogatni lehet a munka világába visszatérő nőket az "újraindulásban".
Mit lehet ehhez hozzátenni? Például ezt a videót, amivel a Dell köszönti a nőket.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak