Sarkos vélemény, hogy már kétszerésre nőne a mérnök-informatikusok száma, ha ugyanannyi nő dolgozna az informatikában, mint férfi. Olyannyira sarkos, hogy ebben a formában nyilván nem is igaz. De abban azonban a HR-esek és a szervezetfejlesztési szakemberek is egyetértenek, hogy alapvető változást hozhatna, ha a világ alakulását egyre jobban meghatározó technológiai iparban legalább közelítene a nők aránya a természetes állapothoz.
A nemzetközi nagyvállalatoknál trend, hogy a sokszínűségi jelentésükben külön kitérnek a nemek arányára a szervezeten belül. A Dell például 2019-ben fontos szervezeti célként tűzte ki, hogy 2030-ra a vállalat munkavállalóinak fele legyen nő. Az amerikai cég egyébként jól halad ennek megvalósításában, jelenleg ugyanis közel 34 százalék a női alkalmazottak aránya.
Kormányzati célként is megfogalmazódott
A közelmúltban egy pályaorinetációs rendezvényen Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár is hasonló célokról beszélt: a felsőoktatásban is el kell érni 2030-ra, hogy a matematikai, természettudományi, mérnöki és informatikai területeken 2030-ra a nemek aránya 50-50 százalék legyen. (Tegyük hozzá, Magyarország azért rosszabb pozícióból startol, mint például a Dell, mert a női hallgatók aránya a felsőoktatásnak ezeken a szakjain mindössze 17-19 százalék, ami az egyik legalacsonyabb az Európai Unióban.)
És hogy miért lenne mindez jó? Nem csak a nemzetközi nőnap miatt. De nem is kizárólag a társadalmi igazságosság miatt. 2017-ben egy nemzetközi vizsgálat összehasonlította a nők és a férfiak teljesítményét a magas szintű IT-s pozíciók betöltéséhez szükséges tudás, képességek tekintetében. Kiderült, hogy a nők átlagosan jobban teljesítenek – mégis alulreprezentáltak ezekben a szakmákban, nem beszélve a felső vezető pozíciókról.
A hazai helyzetről érdemes visszahallgatni női IT-vezetőkkel készített podcastunkat, amelyben Majtényi Márta, a Norsk Hydro kiberbiztonságért felelős globális vezetője, Nagyné Agárdi Györgyi, az Allianz Hungária CIO-ja, és Popovicsné Koncsos Brigitta, az E.ON Digital Technology Hungary ügyvezetője beszél a női és a vezetői szerep összeegyeztethetőségéről, és szervezeten belüli elfogadottságáról.
Bár a podcast végkicsengése is pozitív, a beszélgetésből is érzékelhető, hogy sokat kell még dolgozni – és nyilván nem csak március 8-án –, hogy átfogó változásokat érjünk el. Ilyen kezdeményezés például az IVSZ 40 év feletti női példaképek a digitális gazdaság területén című pályázata, és fontosak az olyan vállalati célkitűzések is, mint amilyeneket a Dell is meghirdetett.
Utóbbi olyan szervezeti változásokban látja a megoldás kulcsát, mint a teljesen rugalmas munkaidő és feladatmegosztás megteremtése a gyakorlatban, a befogadó kultúra kialakítása, vagy hogy több női alkalmazottat kell helyzetbe hozni, amikor vezetői pozíciókra történő kiválasztás kerül szóba.
Persze a helyzetbe hozást nem elég a munkába állásnál elkezdeni. Mindenekelőtt azt kellene elérni, hogy a STEM-területek (science, technology, engineering, mathematics) népszerűbbé váljanak a lányok és a fiatal nők körében. Sokat segíthetne olyan képzési modellek kialakítása is, melyekkel támogatni lehet a munka világába visszatérő nőket az "újraindulásban".
Mit lehet ehhez hozzátenni? Például ezt a videót, amivel a Dell köszönti a nőket.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak