A nemzetközi bizonytalanságok miatt egyre magasabbak a kockázatai az adatközpont-beruházásoknak. A The Register egy amerikai elemzésre hivatkozva ugyanazokat az okokat sorolja, melyek az egész techiparban komoly problémát okoznak: nyersanyag- és berendezéshiány, munkaerőhiány, áremelkedés.
A tanulmányt jegyző Turton Bond nevű építőipari tanácsadó cég szerint az adatközpontok iránti igény erősebb, mint valaha, amivel a fejlesztések nem is tudnak lépést tartani. Az okokban nincs semmi meglepő: az újabb és újabb Covid-variánsok miatti kiszámíthatatlan korlátozások (lásd Kínát), az ellátási láncokban keletkező zavarok és az erős kereslet együttesen teszik nehézzé a piaci helyzetet. Pedig továbbra is egy nagyon gyorsan növő szegmensről van szó. Az igények növekedését jelzi, hogy az adatközpontok kihasználtsága is jelentősen javult.
A BlueWeave Consulting egy áprilisi elemzése szerint a piac mérete tavaly 206 milliárd dollár volt. A dinamikus bővülés miatt azonban 2028-ra ez akár meg is duplázódhat.
A bővítés azonban egyre nagyobb összegeket emészt fel. Mivel egy adatközpont-építés ingatlanberuházás is, a piaci boom felpörgette a megfelelő telkekkel kapcsolatos spekulációt, főleg mert például az USA-ban a nagy építkezések néhány régióra koncentrálódnak (a Szilícium-völgy mellett többek között Virginia északi része, Chicago és New York környéke). A CNBC egy tavalyi cikkében arról írt, hogy az adatközpontok építésére alkalmas területek már 2020-ban is a legjobb hozammal kecsegtető ingatlanbefektetésnek számítottak.
Hiány van alapanyagból, és ember sincs
A magas infláció is probléma. Az USA-ban áprilisban 8,3 százalékos inflációt mértek, de egyes szakértők további emelkedést sem zárnak ki. Enyhülést csak az év végére várnak. Emiatt elszálltak az anyagköltségek. A fentebb már idézett Turton Bond-tanulmány szerint tavaly összességében 25 százalékkal emelkedtek az anyagárak. Folyamatosan drágulnak az építési anyagok, az adatközpontokban elengedhetetlen speciális hűtő-fűtő-szellőztető berendezések, a szintén speciális hőszigetelő rendszerek, vezérlők, kapcsolórendszerek stb. A legnagyobb mértékben azonban a szintén fontos acél ára emelkedett.
És ha az áremelkedés kevés lenne: az amúgy is drága alapanyagokra sokszor hónapokat kell várni. Rézvezetékek szállítását a gyártók a megrendeléstől számított 15-17 hétre vállalják, az acélelemek átlagos szállítási terminusa 31-33 hét, az alumíniumé 36-38 hét. Az elektromos berendezésekre pedig közel egy évet kell várni.
És ha meg is jöttek a szükséges alapanyagok, nincs, aki beépítse: az építőiparból ugyanis folyamatosan szivárog el a munkarő. Amúgy is nehéz ezekre a munkákra jelentkezőt toborozni: sok adatközpont ugyanis a semmi közepén épül, ahová még jobb időkben sem szívesen mennek dolgozni az emberek.
Csak a felhalmozás segít
A The Register által idézett amerikai tanulmány szerint itt is ugyanaz a helyzet, mint annyi más iparágban, például az autógyártásban vagy az elektronikai összeszerelésben. Ha valaki adatközpont-beruházást tervez, jóval hosszabb felkészülési idővel számoljon, és előre szerezze be az építési anyagokat és a berendezéseket. (Mint a közelmúltban írtunk róla, az Apple például a beszállítóit próbálja rávenni, hogy a korábbinál sokkal nagyobb alkatrészkészletet halmozzanak fel.)
A nagy szolgáltatókat azonban ezek a nehézségek nem rettentik el, hívja fel a figyelmet a brit lap. Az Amazon például új adatközpontok építését tervezi Kaliforniában, valamint további ötöt Oregonban.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak