Emiatt drasztikusan emelkednek a költségek az iparágban, ami visszavetheti az építési kedvet. Pedig a kereslet nem csökkent az adatközponti kapacitásokra, sőt!

A nemzetközi bizonytalanságok miatt egyre magasabbak a kockázatai az adatközpont-beruházásoknak. A The Register egy amerikai elemzésre hivatkozva ugyanazokat az okokat sorolja, melyek az egész techiparban komoly problémát okoznak: nyersanyag- és berendezéshiány, munkaerőhiány, áremelkedés.

A tanulmányt jegyző Turton Bond nevű építőipari tanácsadó cég szerint az adatközpontok iránti igény erősebb, mint valaha, amivel a fejlesztések nem is tudnak lépést tartani. Az okokban nincs semmi meglepő: az újabb és újabb Covid-variánsok miatti kiszámíthatatlan korlátozások (lásd Kínát), az ellátási láncokban keletkező zavarok és az erős kereslet együttesen teszik nehézzé a piaci helyzetet. Pedig továbbra is egy nagyon gyorsan növő szegmensről van szó. Az igények növekedését jelzi, hogy az adatközpontok kihasználtsága is jelentősen javult.

A BlueWeave Consulting egy áprilisi elemzése szerint a piac mérete tavaly 206 milliárd dollár volt. A dinamikus bővülés miatt azonban 2028-ra ez akár meg is duplázódhat.

A bővítés azonban egyre nagyobb összegeket emészt fel. Mivel egy adatközpont-építés ingatlanberuházás is, a piaci boom felpörgette a megfelelő telkekkel kapcsolatos spekulációt, főleg mert például az USA-ban a nagy építkezések néhány régióra koncentrálódnak (a Szilícium-völgy mellett többek között Virginia északi része, Chicago és New York környéke). A CNBC egy tavalyi cikkében arról írt, hogy az adatközpontok építésére alkalmas területek már 2020-ban is a legjobb hozammal kecsegtető ingatlanbefektetésnek számítottak.

Hiány van alapanyagból, és ember sincs

A magas infláció is probléma. Az USA-ban áprilisban 8,3 százalékos inflációt mértek, de egyes szakértők további emelkedést sem zárnak ki. Enyhülést csak az év végére várnak. Emiatt elszálltak az anyagköltségek. A fentebb már idézett Turton Bond-tanulmány szerint tavaly összességében 25 százalékkal emelkedtek az anyagárak. Folyamatosan drágulnak az építési anyagok, az adatközpontokban elengedhetetlen speciális hűtő-fűtő-szellőztető berendezések, a szintén speciális hőszigetelő rendszerek, vezérlők, kapcsolórendszerek stb. A legnagyobb mértékben azonban a szintén fontos acél ára emelkedett.

És ha az áremelkedés kevés lenne: az amúgy is drága alapanyagokra sokszor hónapokat kell várni. Rézvezetékek szállítását a gyártók a megrendeléstől számított 15-17 hétre vállalják, az acélelemek átlagos szállítási terminusa 31-33 hét, az alumíniumé 36-38 hét. Az elektromos berendezésekre pedig közel egy évet kell várni.

És ha meg is jöttek a szükséges alapanyagok, nincs, aki beépítse: az építőiparból ugyanis folyamatosan szivárog el a munkarő. Amúgy is nehéz ezekre a munkákra jelentkezőt toborozni: sok adatközpont ugyanis a semmi közepén épül, ahová még jobb időkben sem szívesen mennek dolgozni az emberek.

Csak a felhalmozás segít

A The Register által idézett amerikai tanulmány szerint itt is ugyanaz a helyzet, mint annyi más iparágban, például az autógyártásban vagy az elektronikai összeszerelésben. Ha valaki adatközpont-beruházást tervez, jóval hosszabb felkészülési idővel számoljon, és előre szerezze be az építési anyagokat és a berendezéseket. (Mint a közelmúltban írtunk róla, az Apple például a beszállítóit próbálja rávenni, hogy a korábbinál sokkal nagyobb alkatrészkészletet halmozzanak fel.)

A nagy szolgáltatókat azonban ezek a nehézségek nem rettentik el, hívja fel a figyelmet a brit lap. Az Amazon például új adatközpontok építését tervezi Kaliforniában, valamint további ötöt Oregonban.

Cloud & big data

A Samsung szembemegy a világtrenddel: vezetőknek jön a hatnapos munkahét

Annyira gyenge eredményeket produkált tavaly a dél-koreai vállalat, hogy a vezetőknek át kellett állniuk vészhelyzeti működésre.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.