Sok magyar szoftverfejlesztőt szippant fel a német technológiai ipar. Egy felmérés szerint azonban egyre kevesebb lesz a munka. IT-szakemberből továbbra is hiány van, de az elvárások változnak.

Nem csak a IVSZ-re jellemző, hogy folyamatosan szakemberhiányra panaszkodik. Hasonló problémákat emlegetnek német megfelelője, a Bitkon háza táján is, habár az utóbbi időben mintha csökkent volna az üres székek száma. Egy friss kutatás segít árnyalni a képet: a szoftverfejlesztői munka kevesebb, de informatikai szakemberekből továbbra is kevés van.

A magyar piacon is dolgozó Dekra Akademie nevű képzési cég friss kutatása szerint ugyanis egyes területeken olyan nagy a szakképzett munkaerő hiánya, hogy az még akkor sem szűnik meg teljesen, ha a munkáltatók jelentősen visszavesznek toborzási céljaikból. Ebben közrejátszik a társadalom elöregedése (többen mennek nyugdíjba, mint ahányan a munkaerőpiacra érkeznek), valamint hogy nagyon gyorsan jelennek meg olyan új szakmai területek, melyek elszívják a hagyományos IT-területeken dolgozó szakembereket.

Az hiányzik, aki tudja használni a csavarhúzót

A több mint 10 ezer állásajánlat elemzéséből azonban az is kiderül, hogy már nem az informatikusok a legkeresettebbek, hanem a képzett szakmunkások és a betanított munkások. Sőt, 2008 óta először a tíz legkeresettebb között egyetlen olyan szakma sincs, ami egyetemi végzettséghez kötött.

A legszembeszökőbb, hogy a szoftverfejlesztők egy év alatt milyen nagyot estek: míg tavaly ott voltak a tíz legkeresettebb szakmában, mégpedig az előkelő 5. helyen, idén már csak a 19. helyre futottak be. Pedig 2008 óta csupán egyetlen olyan év volt, amikor nem voltak benne a szűk élbolyban. Az informatikai állásajánlatok általában is visszaestek, 2010 óta idén hirdették meg a legkevesebb ilyen típusú állást (ezt a közelmúltban az Indeed állásportál adatai is megerősítették). A kutatók hivatkoznak a Német Gazdaságkutató Intézet (Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung) egy jelentésére, mely szerint már 2023-ban jelentősen csökkent a hiány ezen a területen.

Ez részben annak is köszönhető, hogy a gazdaságban áthelyeződtek a hangsúlyok. Míg a szolgáltatói szektorban 4 százalékponttal nőtt egy év alatt a kereslet (a vizsgált állásajánlatok több mint 19 százaléka érkezett innen), addig a fejlesztési és tanácsadói területen csökkent (18 és 15 százalék). Különösen látványos a keresletnövekedés az egészségügyben (plusz ápolási szolgáltatások) és a vendéglátásban.

Az IT-szektor is átrendeződik

A szoftverfejlesztők iránti kereslet visszaesése azonban csak részlegesen köszönhető a gazdasági hangsúlyok eltolódásának. A változások másik hajtóereje magának a technológiai szektornak az átstrukturálódása. Jelenleg a német cégek meghirdette informatikai állásoknak csak az ötöde szól szoftverfejlesztőknek. Ezzel szemben a gazdasági informatikusok iránti kereslet jelentősen nőtt: egy év alatt tíz helyet léptek előre, jelenleg a 28. legkeresettebb szakma az övék. Több állást hirdetnek meg számukra, mint például rendszergazdáknak.

Az elemzés azonban hangsúlyozza: a technológiai iparban sokat számítanak a készségek. Ha valaki naprakész tudással rendelkezik, valószínűleg nem fenyegeti a munkanélküliség. Olyan területeken ugyanis, mint a rendszerintegráció, hálózattervezés és -építés, adat- és folyamatelemzés stb. továbbra is állásbőség van.

Az, hogy a német cégek nem említik hirdetéseikben az egyetemi végzettséget, meglehet, csak a merítés bővítésére szolgál, véli a Dekra. 300 informatikai álláshirdetés mélyebb elemzéséből ugyanis kiderült: a legtöbb pozícióban alapvető elvárás, hogy a pályázó azt tudja, amit egy egyetemet végzett szakember. Emellett fontos a képzés-önképzés, amely a német technológiai iparban munkáltatók és munkavállalók részéről is teljesen elfogadott. A különböző informatikai képzésekre 2022-ben 70 százalékkal több képzési szerződést kötöttek, mint tíz évvel korábban, írja a jelentés.

Jól kell tudni németül

A hiány csökkenését mutatja, hogy szigorodtak a nyelvtudással kapcsolatos elvárások. A cégek közel felénél (44 százalék) fontos kritérium, hogy a jelölt szóban és írásban is jól kommunikáljon németül, de a legjobb, ha mindjárt angolul is (37 százalék) rendelkezik ezekkel a képességekkel. A Dekra szerint utóbbit sok hirdetésben azért sem tüntetik fel, mert az informatikai iparban ismerete magától értetődő.

Dekra Arbeitsmarkt Report 2024 »

Közösség & HR

Lángokban áll Donald Trump közösségimédia-üzlete

Ő maga így sem feltétlenül jár majd rosszul, de a Trump Media mémrészvények lelkes befektetői nagyon könnyen ráfaraghatnak.
 
Másfél-két évtizede jósolják a papírmentes iroda eljövetelét. Bár a papírdokumentumok gyártásának volumene valóban csökkent, Paperless Land partjait még távcsővel sem látjuk.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.