A net legsötétebb bugyraiban is működik az igazságszolgáltatás. Igaz, kicsit másképp, mint a hivatalos bíróságokon.

Az elmúlt időszakban többször kiderült, hogy a betyárbecsületre nem érdemes alapoznia azoknak a célpontoknak, akik internetes támadás áldozataivá váltak. A mostanság sajnálatos módon rendkívül "népszerűvé" vált zsarolóvírusos támadásoknál például rendszeresen előfordul, hogy a támadók a váltságdíj kifizetése után nem teljesítik az ígéretüket, vagy éppen újabb zsarolással állnak elő a kompromittálódott rendszerből eltulajdonított adatokra alapozva.

Az ilyen jellegű húzások azonban nem működnek a netes alvilág szereplői között megkötött alkuk esetében, mivel a törvénytelen üzelmek koordinálására és kapcsolattartásra használt, a sötét weben működő fórumok mindegyikén létezik valamiféle bírósági rendszer. Utóbbi a benyújtott információk, bizonyítékok alapján hoz egy jellemzően pénzbüntetéssel járó döntést, amit a vétkes fél szó nélkül rendezni is szokott. Igaz, nincs is sok választása, ha zavartalanul szeretné tovább folytatni alvilági tevékenységét.

Taláros tolvajok 

A kiberbiztonsággal foglalkozó Analyst1 szakemberei ezeknek a nem hivatalos döntőbíróságoknak a működését vették górcső alá nemrégiben. A tapasztalataikat összefoglaló blogbejegyzés szerint a dark web népszerű fórumain teljesen bevett dolog, ha valaki vélt vagy valós sérelmét felterjeszti az adott platform illetékes testületéhez, hogy az ott születő határozattól reméljen elégtételt.

A szakértők több mint 600 ilyen esetet elemeztek, amelyek napi szinten tucatszám keletkeznek a sötét web bugyraiban. Az ügyek nagyságrendje egyébként nem üti meg a szalagcímes kibertámadások esetében már megszokottá vált dollármilliókat. Jellemzően néhány száz, vagy ezer dollár cserélhet gazdát egy-egy elmarasztaló ítélet során, de azért akad példa kirívóan komoly tételekre is.

Idén áprilisban például a Conti ransomware csoporthoz köthető egyik operátort "perelték be" 2 millió dollárra, mert az nem tartotta be az Egyesült Államokban működő egyik iskolarendszer adatainak feltörésére és titkosítására vonatkozó megállapodást. Ez a vizsgálat végül másfél hónapnyi eljárást követően az "alperesnek" adott igazat, így nem kellett kifizetni a kártérítésként megjelölt összeget.

Példás fizetési morál

Ugyanakkor számos esetben jogosnak ítéltetik meg a felpanaszolt eset, ilyenkor pedig szinte kivétel nélkül olajozottan történik a kérdéses összeg rendezése. A vétkes félnek ugyanis nem éri meg hírnevét kockáztatnia azzal, hogy szembe megy a jobbára a fórumok moderátoraiból álló "bíróság" döntésével.

A fizetés megtagadásának közvetlen következménye az adott fórumról való kitiltás, ami alapjaiban rontja az adott hekker vagy csoport üzleti lehetőségeit, hiszen ezeken a platformokon folyik minden lényeges mozzanata az alvilági biznisznek. Extrém esetben azonban a forgalom visszaesésénél is komolyabb problémák elé nézhet az, aki nem fizeti ki a megítélt kártérítést. Volt már példa arra, hogy az átvert fél nyilvánosságra hozta duplán bűnös partnere valódi identitását, beleértve annak lakcímét, telefonszámát és közösségimédia-profiljait.

Biztonság

Microsoft: közelednek a választások, az oroszok is beindultak Amerikában

A szoftvercég szerint a külföldi befolyásolási kísérletek egyelőre lassabban bontakoznak ki, mint az előző két elnökválasztás idején, de az Ukrajnának nyújtott támogatás aláásása már javában zajlik.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.