Az összeesküvéselmélet-hívők miatt már a brit kormány is hivatalos megnyilvánulásra kényszerült ebben a kérdésben, sőt nyomoznak is néhány adótoronynál keletkezett tűzeset miatt.

"Tisztában vagyunk vele, hogy az 5G-vel kapcsolatban pontatlan információkat osztanak meg az interneten. Egyáltalán nincs rá semmilyen hitelt érdemlő bizonyíték, hogy összefüggés lenne az 5G és a koronavírus között." Ez a meglepő közlés a kultúráért és digitális ügyekért is felelős brit minisztérium Twitter-csatornáján jelent meg múlt pénteken, és a hatóság a vírusról és az 5G-s mobiltechnológiáról szóló hivatkozásokat is mellékelt hozzá. Ezzel párhuzamosan a miniszterelnökséget vezető Michael Gove egy újságírói kérdésre ostobaságnak, sőt veszélyes ostobaságnak nevezte azokat az úgynevezett elméleteket, amelyek szerint az 5G-s adótornyok szerepet játszanak a koronavírus-fertőzések terjedésében.

A kérdés apropója, hogy az utóbbi napokban három angliai helyszínen (Birmingham, Liverpool és a Merseyside-i Melling) is mobil adótornyokat rongáltak meg, illetve fenyegették az üzemeltető személyzetet. A tűzesetek nyilvánvalóan egy olyan időszakban keletkeztek, amikor a britek életében a megszokottnál is fontosabb szerepet töltenek be a stabilan működő adathálózatok; az egyik gyújtogatás komolyabb károkat is okozott a BT birminghami infrastruktúrájában egy több ezer felhasználót 2G, 3G és 4G szolgáltatásokkal ellátó állomásban, amelynek ironikus módon pont nem volt semmilyen 5G-s kapacitása.

A BBC szombaton arról is beszámolt, hogy az esetek kapcsán indított nyomozások tekintettel vannak a közösségi médiában megjelenő üzenetekre is: a megosztott videók mellett olyan kísérőszövegek is felbukkantak, amelyek a fenti összeesküvés-elméleteket népszerűsítik. Az ügyben megszólalt a brit Országos Egészségügyi Szolgálat angliai orvosigazgatója is, aki teljes baromságnak és a legrosszabb fajta álhírnek nevezte az 5G-s mendemondákat; szerinte ezeknek tudományos alapjuk nincsen, ellenben a vandálkodás veszélybe sodorhatja az illetékes szervezetek vészhelyzeti reagáló képességét.

A hülyeség mint nemzetbiztonsági kockázat

A nagy brit távközlési operátorok érdekképviseleti csoportja – benne az EE, az O2 a Vodafone és a Three szolgáltatókkal – közben jelezte, hogy nekik is tudomásuk van az 5G és a koronavírus-járvány között összefüggéseket kereső álhírekről, és ezzel összefüggésben munkatársaik is fenyegetéseket kapnak. A Vodafone a mostani támadásokat kifejezetten nemzetbiztonsági jelentőségű ügynek tartja, szintén kiemelve, hogy az elkövetők a mentőszolgálatok számára is létfontosságú hálózatok ellen irányulnak az aktuális veszélyhelyzetben.

Az új 5G techonlógiákról jó ideje terjednek rémhírek, amelyek egy nagyszabású emberkísérlettől kezdve a rák vagy az autizmus kialakulásán és az alvászavarokon át a hasznos állatok tömeges kipusztulásáig mindenfélével riogatnak a következő generációs hálózatok üzembe állításával kapcsolatban. Természetesen a koronavírus vonatkozásában is rögtön megjelentek az áltudományos, bennfenteskedő fejtegetések, amelyek értelmében tulajdonképpen nanorobotokról van szó, amelyeket az 5G tornyok segítségével lehet aktiválni; részletesebben mi sem mennénk bele a dologba, mert a fejtegetések innentől kezdve még ennél is zavarosabbá válnak.

Bár a nem ionizáló sugárzások az élő szervezetekre gyakorolt hatását hosszú ideje vizsgálják, és eddig a fenti aggodalmakat még sosem találták megalapozottnak, a félelmek eloszlatása nyilván nem könnyű, ha az érveket álláspontokkal kell ütköztetni. Ahogy azt az értelmes elemzések mindig megemlítik, hogy az 5G igenis hordoz veszélyeket, de az a hálózatra kapcsolódó kismilliárd eszköz és a tárgyak internete formájában jelentkezhet, ami új szintre emeli a jelenleg is tapasztalható technológiai kockázatokat és kiszolgáltatottságot.

Közösség & HR

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.