A dél-koreaiak lapértesülések szerint most döntenek kisebbik kínai egységük sorsáról. A kisebbik ebben a dimenzióban évi 36 millió mobil eszköz gyártását jelenti.

A Kína északi partjainál fekvő Tiencsin egyik ipari parkjában már 2001 óta működik a Samsung kommunikációs eszközöket gyártó egysége (Tianjin Samsung Telecom Technology), amely a gyártás mellett a mobil készülékek fejlesztésében és értékesítésében is szerepet vállal, és az elérhető statisztikák szerint éppen Vietnámon keresztül az orosz piac egyik jelentős szállítója. A Electronic Times értesülései szerint a Samsung most a kínai részleg működésének felfüggesztését fontolgatja, tekintettel a hanyatló eladásokra és a helyi munkaerő-költségek folyamatos növekedésére.

A Reuters a dél-koreai lap hétfői riportja alapján arról számolt be, hogy a kivonulás lehetősége is felmerül, amit a Samsung hivatalosan nem erősített meg. A vállalat a hírügynökséghez eljuttatott közleményében megerősíti, hogy a látványosan belassuló okostelefon-piac kihívásokat támaszt a gyártók felé, azonban a tiencsini egységgel kapcsolatban csak a versenyképesség és a hatékonyság növelésének szükségességéről beszél.

A Samsung elesett a kínai piacon

Erre valóban szükség lesz, ha figyelembe vesszük, hogy Samsung öt évvel ezelőtt még 20 százalék körüli részesedéssel rendelkezett a kínai piacon, ami mára 1 százalék alá olvadt. A Huawei, a Xiaomi és a kisebb kínai márkák kíméletlen árversenyben szorították ki a dél-koreai gyártót; a Samsung újabban már igen komoly nyomás alá került, hogy megállítsa a mélyrepülést, miután a legutóbbi negyedévre az elmúlt év leggyengébb profitnövekedését jelentette, miközben a versenytársak sorban jönnek ki az olcsó, mindenféle funkciókkal telepakolt modellekkel.

A Samsungnak a tiencsini vállalat mellett egy hasonló részlege működik a déli partoknál található Hujcsouban is, erről azonban nem esik szó az Electronic Times beszámolójában. A tiencsini gyár egyébként 36 millió készüléket szállított az elmúlt évben, a Hujcsouban található üzem pedig majdnem pontosan a ennek a dupláját. Mindez azonban így is jóval elmarad a Samsung vietnámi egységeinek teljesítményétől, ahol szintén két helyszínen összesen 240 millió eszközt termeltek ugyanebben az időszakban.

Lassan átszivárognak a szomszédba

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Samsung az elmúlt időben már főleg Vietnámra és Indiára koncentrálta gyártóipari beruházásait az okostelefonok területén. Legutóbb július elején közölték, hogy továbbfejlesztik az Újdelhi ipari elővárosának tekinthető Noidában működő létesítményüket. A gyár eredetileg évi 68 millió okostelefont előállítására képes, amit egy 2020-ig megvalósuló beruházás nyomán 120 millióra emelnének, és Újdelhiből a helyi kormányzati programokkal összhangban új exportcsomópontot hoznának létre.

Az ugynacsak hatalmas indiai piacon mellesleg sokkal jobban áll a dél-koreaiak szénája, mint Kínában. Az IDC adatai alapján az év első három hónapjában a Samsungé volt az indiai okostelefon-piac negyede, mindössze 5 százalékponttal lemaradva a Xiaomi mögött, a csúcskategóriás készülékeket tekintve pedig évek óta a Samsung a stabil piacvezető.

Április elsejétől jelentősen drágult a Power BI

A felhasználókat nem érte váratlanul az emelés: a Microsoft már tavaly novemberben bejelentette a lépést és az új árakat.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.