Egy friss kutatásban a virtuális valóságot vetették be a mentális zavarban szenvedők támogatására, az első kísérletek alapján nem is eredménytelenül.

A kényszeres gyűjtögetésként (hoarding disorder, HD) emlegetett pszichológiai zavar egyes becslések szerint a globális népesség 2-6 százalékát érintheti valamilyen szinten, tekintet nélkül az emberek nemére vagy kulturális hátterére, és az esetek nagy részében más mentális problémákkal együtt jelentkezik. A kényszeres viselkedés lényegében a használhatatlan vagy szükségtelen tárgyak felhalmozásával jár, ami a súlyosabb esetekben szemétteleppé változtatja az illető lakását, és az alapvető szociális kötelezettségek elhanyagolásán túl pedig baleset-, tűz- vagy fertőzésveszéllyel is járhat.

Már a betegség meghatározása sem egyszerű dolog, a mentális zavarban szenvedők nagy részének pedig nincs betegségtudata. Általában hasznosnak tartják, ha a kényszeres gyűjtögető kívülről kap segítséget, amit azonban nem feltétlenül akar igénybe venni, a kezelésről szólva pedig azok a kritériumok sincsenek lefektetve, melyek alapján el lehetne dönteni, hogy az valóban szükséges-e. Mindazoknak azonban, akik problematikusnak tartják saját viselkedésüket, a virtuális valóság (VR) is a segítségükre siethet majd – derül ki a Stanford Egyetem nemrég közzétett kutatásából.

Náluk legalábbis bevált

A Journal of Psychiatric Research folyóiratban megjelent tanulmány szerint tanulmány kilenc klinikailag diagnosztizált, 55 év feletti kényszeres gyűjtögető vett részt a vizsgálatban, ami hónapokig tartó online csoportterápiával indult, majd következhetett a VR bevetése. A betegek 30-30 tulajdonukban lévő tárgyat dokumentáltak vizuális eszközökkel, emellett videókat és képeket készítettek otthonuk legzsúfoltabb részeiről. A felvételek VR-renderelése után pedig képessé tették őket, hogy mozogjanak a szimulált tereken belül, és mozgathassák is a digitalizált objektumokat.

A vizsgálat során "VR-üléseket" tartottak, gyakorolva a tárgyak kidobását, adományozását vagy újrahasznosítását, és házi feladatként valódi tárgyakat is ki kellett hajítaniuk. Bár a minta meglehetősen kicsi, a kutatók szerint az eredmények biztatóak voltak: a kilenc résztvevőből hét számolt be róla, hogy enyhültek a felhalmozásból eredő problémái, az otthonukba tett látogatáskor pedig nyolcnak volt szemmel láthatóan kevesebb cucca a korábbinál. A terápiás arzenált ezek szerint újabb eszközzel bővítheti a VR alkalmazása, amit egyébként az idősebb betegek is jól fogadtak.

Tovább a pilot kutatás leírására »

Konzumer tech

Külföldi SaaS-piacon nyomulna az Alibaba

Nyílt terepen ütközik meg a globális felhős piacot uraló AWS–Microsoft–Google felállású trióval.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.