A kényszeres gyűjtögetésként (hoarding disorder, HD) emlegetett pszichológiai zavar egyes becslések szerint a globális népesség 2-6 százalékát érintheti valamilyen szinten, tekintet nélkül az emberek nemére vagy kulturális hátterére, és az esetek nagy részében más mentális problémákkal együtt jelentkezik. A kényszeres viselkedés lényegében a használhatatlan vagy szükségtelen tárgyak felhalmozásával jár, ami a súlyosabb esetekben szemétteleppé változtatja az illető lakását, és az alapvető szociális kötelezettségek elhanyagolásán túl pedig baleset-, tűz- vagy fertőzésveszéllyel is járhat.
Már a betegség meghatározása sem egyszerű dolog, a mentális zavarban szenvedők nagy részének pedig nincs betegségtudata. Általában hasznosnak tartják, ha a kényszeres gyűjtögető kívülről kap segítséget, amit azonban nem feltétlenül akar igénybe venni, a kezelésről szólva pedig azok a kritériumok sincsenek lefektetve, melyek alapján el lehetne dönteni, hogy az valóban szükséges-e. Mindazoknak azonban, akik problematikusnak tartják saját viselkedésüket, a virtuális valóság (VR) is a segítségükre siethet majd – derül ki a Stanford Egyetem nemrég közzétett kutatásából.
Náluk legalábbis bevált
A Journal of Psychiatric Research folyóiratban megjelent tanulmány szerint tanulmány kilenc klinikailag diagnosztizált, 55 év feletti kényszeres gyűjtögető vett részt a vizsgálatban, ami hónapokig tartó online csoportterápiával indult, majd következhetett a VR bevetése. A betegek 30-30 tulajdonukban lévő tárgyat dokumentáltak vizuális eszközökkel, emellett videókat és képeket készítettek otthonuk legzsúfoltabb részeiről. A felvételek VR-renderelése után pedig képessé tették őket, hogy mozogjanak a szimulált tereken belül, és mozgathassák is a digitalizált objektumokat.
A vizsgálat során "VR-üléseket" tartottak, gyakorolva a tárgyak kidobását, adományozását vagy újrahasznosítását, és házi feladatként valódi tárgyakat is ki kellett hajítaniuk. Bár a minta meglehetősen kicsi, a kutatók szerint az eredmények biztatóak voltak: a kilenc résztvevőből hét számolt be róla, hogy enyhültek a felhalmozásból eredő problémái, az otthonukba tett látogatáskor pedig nyolcnak volt szemmel láthatóan kevesebb cucca a korábbinál. A terápiás arzenált ezek szerint újabb eszközzel bővítheti a VR alkalmazása, amit egyébként az idősebb betegek is jól fogadtak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak