Az MI-iparban is működik az úgynevezett open washing, ami már ismerős lehet a nyílt forrású szoftverekkel kapcsolatos korábbi gyakorlatokból.

Az átláthatóság és a szoftverbiztonság eddigi tanulságainak alkalmazása egyre nagyobb jelentőséget kap az MI-rendszerekben, ami egyre látványosabb vitát generál a nyitottság tényleges jelentéséről a mesterséges intelligencia fejlesztésében is. Ahogy az AI News hétfői összeállításából kiderül, a meghatározások egyelőre igen képlékenyek, mivel a modellek számos összetevőből építkeznek: a képzéshez használt adatkészletek, a súlyok, a tanításhoz és teszteléshez használt programok és más tényezők teljes láncának nyílt forrásúnak kellene lennie, hogy magukat a modelleket is nyitottnak nevezhessük, de a fontos piaci szereplők között még nincs összhang ezekben az értelmezésekben.

A cikkben az Endor Labs nyílt forrású biztonsági szolgáltató egyik vezetője felhívja a figyelmet az úgynevezett open washing (kb. nyílttá mázolás) veszélyére. Ez hasonlóan működik például a green washing (zöldre festés) jelenséghez, melynek során marketing- és PR-eszközökkel olyan képet igyekeznek kialakítani a vállalatokról, mintha azok a valóságosnál sokkal többet tennének a környezet védelméért. Maga az open washing a nyílt forrású szoftvereknél is működik, ahol az iparági szereplők átláthatóságról beszélnek, miközben lényeges korlátozásokat alkalmaznak: gondoljunk mondjuk a felhőszolgáltatóknál a nyílt forrású megoldások hozzájárulás nélkül kínált, fizetős verzióira.

A biztonságnak is feltétele az átláthatóság

Az AI News szerint a mesterséges intelligenciával kapcsolatban is hasonló úton járnak az állítólagos nyílt LLM-szolgáltatók, akik a megnyitott forráskódok mellé számos kereskedelmi korlátozást vezetnek be, hogy ezeken keresztül őrizzék versenyelőnyüket. Ellenpéldának az MI-ipar feltörekvő (bár a többieknél nem kevésbé ellentmondásos) szereplőjét, a kínai DeepSeeket hozzák fel, ami másoknál nagyobb átláthatóságot és nyilvános ütemtervet is biztosít hosztolt szolgáltatásait illetően, betekintést nyújtva abba, ahogy finomhangolják és üzemeltetik ezeket a modelleket. Ezzel másoknak is megkönnyítik a rendszerek biztonsági kockázatainak vizsgálatát és a DeepSeek saját verziójának éles futtatását.

A szakértő úgy látja, hogy a DeepSeek átláthatósági kezdeményezései igazodnak a nyílt forrású MI irányába mutató tágabb trendhez. Az IDC adatai alapján a szervezetek 60 százaléka már az ilyen modelleket választja a kereskedelmi alternatívák helyett a generatív MI-projektekhez, az Endor Labs pedig azt tapasztalja, hogy a szervezetek alkalmazásonként átlagosan 7-21 nyílt forrású modellt is felhasználnak. Utóbbiak elterjedése ugyanakkor még szükségessebbé teszi a függőségek értékelését is, ami nemcsak törvényességi megfelelést jelent, hanem (a nyílt forráskódú könyvtárakhoz hasonlóan) a működési kockázatok és az ellátási lánc biztonsági kockázatainak feltárását is egészen a képzési adatoktól kezdve.

A kockázatkezelés szisztematikus megközeltéséről további részletek olvashatók az AI News oldalán »

Közösség & HR

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.