A litván védelmi minisztérium állítólag olyan beépített funkciókat talált bizonyos készülékekben, amelyek keresőkifejezéseket érzékelnek és blokkolnak, vagy engedély nélkül továbbítanak felhasználói adatokat távoli szerverekre.

A litván védelmi minisztérium tegnap kiadott figyelmeztetése szerint a vásárlóknak nem csak érdemes elkerülniük a kínai okostelefon-márkákat, de azt tanácsolja az embereknek, hogy már meglévő eszközeiktől is mielőbb szabaduljanak meg. Mindennek alapja az a kormányjelentés, amely a tárca irányítása alatt működő nemzeti kibervédelmi központ tájékoztatását idézve "beépített funkciókról" számol be a Xiaomi Európában forgalmazott csúcskészülékeiben.

Ennek alapján a kínai gyártó eszközei képesek bizonyos keresőkifejezések azonosítására és blokkolására, mint amilyen a "szabad Tibet", a "soká éljen Tajvan függetlensége", vagy "demokráciamozgalom". A Reuters beszámolójából kiderül, hogy a Xiaomi Mi 10T 5G-s okostelefonon például az európai uniós régióban alapból ki van kapcsolva a szoftver, de távolról bármikor aktiválható, hogy ellenőrizze a riportban szereplő rendszeralkalmazásokat.

Ezek közé tartozik állítólag a Xiaomi mobilok alapértelmezett böngészője is, amelynek esetében 449 kifejezés szerepel a folyamatosan frissülő listán. A litván védelmi miniszter helyettese a jelentést bemutató sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy mindez nem csak Litvániát, de a Xiaomi eszközeit használó minden országot érintő probléma. A kínai gyártó egyelőre nem reagált a hírügynökség megkeresésére a vádakkal kapcsolatban.

A többes számot indokolja, hogy litván nemzeti kibervédelmi központ szerint a fenti Xiaomi modell felhasználói adatokat is küldözget titkosított SMS-ek formájában egy szingapúri szerverre, egy másik márka, a Huawei P40 5G-s okostelefonján pedig ugyancsak problémásnak találták az alkalmazásokra irányuló keresések átirányítását. A riportból ugyanakkor kiderül, hogy más gyártóknál, így a OnePlus 8T 5G telefonjain nem észleltek ehhez hasonló forgalmazást, és a Reuters szerint a Huawei regionális képviselője is kijelentette, hogy a vállalatánál tervezett készülékek engedély nélkül nem küldözgetnek kifelé semmilyen felhasználói információt.

Eddig sem voltak barátok

Ahogy azt a mostani tudósítás is kiemeli, Kína és Litvánia viszonya az utóbbi időben mélyponton van, mióta Vilnius az ottani tajvani képviseletnek engedélyezte a tajvani képviselet megnevezés alkalmazását. A hasonló missziók más európai országokban és az Egyesült Államokban is a tajvani főváros, Tajpej nevét használják, elkerülve a szigetre magára való hivatkozást, amelyet Kína a saját részének tekint.

Kína pedig a múlt hónapban pekingi nagykövetének visszahívására is felszólította Litvániát, és saját nagykövetét is hazarendelte a balti államból, miközben az ottani állami média "apró, bolond országként" aposztrofálta Litvániát. A Reuters beszámolója ehhez hozzáteszi, hogy a múlt héten Joe Biden amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója a litván miniszterelnökkel folytatott megbeszélésén az Egyesült Államok támogatásáról biztosította szövetségesét a kínai nyomásgyakorlással szemben.

Biztonság

Hadat üzennek a Wikipedia szerkesztői az MI-szennyezésnek

Programot indítottak a Wikipédia védelmében a félrevezető, mesterséges intelligenciával generált információval szemben, ami általában is egyre nagyobb mértékben károsítja az online információs teret.
 
Hirdetés

A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött

A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.

A probléma szorosan összefügg a felhő miatt egyre népszerűbb mikroszerviz architektúrák és webalkalmazások, pontosabban a használatukhoz szükséges API-k terjedésével.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.