Egy tavaszi kutatás szerint nem hogy nem szorulnak vissza a nagy felhősödés közepette, de még nőni is fog a forgalmuk.

Bár a kereslet töretlenül erősödik a felhő alapú alkalmazások és a szolgáltatásként elérhető szoftvermegoldásokra, néhány makacs körülmény – így például a biztonsági, szabályozási és megfelelőségi követelmények – továbbra is fenntartja, sőt éppen növeli is a helyben telepített (on-premise) szoftverek iránti érdeklődést. A Replicated és a Dimension Research márciusban közzétett kutatása alapján a megkérdezett több mint 400 szoftvergyártó 92 százaléka látja úgy, hogy aktuálisan bővülni fog az on-premise termékek forgalma, miután a többség az elmúlt 5 évre nézve is kisebb-nagyobb bevételnövekedésről számolt be ezen a területen.

A kutatás eredményei így valamelyest rácáfolnak arra a vélekedésre, hogy ma már minden visszavonhatatlanul a számítási felhőről és az SaaS üzleti modellekről szólna, és a dobozos szoftverek kapcsán hasonlóan erős keresletet jelez. Az talán nem meglepő, hogy a megkérdezett szállítók 80 százaléka a mai napig is forgalmaz ilyen eszközöket, de a többiek közül 57 százalék elmaradó üzleteket tulajdonít az on-premise termékek hiányának, 75 százalékuk pedig azt tervezi, hogy újra (vagy akár első ízben) meg is jelenteti ezeket a kínálatában.

Lassú munkához idő kell

Ugyanilyen érdekes, hogy az on-premise opciókkal is rendelkező gyártók 28 százaléka legfeljebb 3 éve rendelkezik ilyen ajánlatokkal, ami talán még jobban tükrözi az ügyfelek irányultságát. A válaszok értelmében az informatikai biztonság, az adatok védelme, az intergráció, a rendelkezésre állás és a testreszabhatóság mind olyan szempontnak tekinthető, ami szükségessé teszi a helyben telepíthető szoftverek felvonultatását. A helyzet azonban mégsem ennyire egyszerű, mert a dobozosnak nevezett szoftverek szállítása (telepítése) időközben jelentősen átalakult.

A megkérdezett szállítók ügyfeleinek 92 százaléka használ már konténerizált alkalmazásokat, mint ahogy a gyártóknak is összességében 95 százaléka tervezi, 71 százaléka pedig már most is ilyen módon biztosítja a megoldásait. Bár a felmérésből kiderült, hogy az esetek 85 százalékában az ügyfeleknek valamilyen segítségre vagy támogatásra van szükségük az ilyen telepítseknél, és ezt általában meg is kapják az eladóktól, a telepítéseket ilyenkor csak 16 százalékban képesek egy héten belül befejezni, miközben egyharmad részüknél inkább hónapokban érdemes számolni.

A kereslet tehát erős, a legtöbben a konténerizáció előnyeivel is tisztában vannak, a hozzáértésből fakadó hiányosságok egyelőre látványos szakadékot képeznek, amit a szállítói és az ügyféloldalon is érdemes lenne minél előbb betemetni. A konténerizáció egyébként a telepítések majdnem felénél, 48 százalékánál jön szóba, amit rendre 58 és 59 százalékkal előznek meg az OS-ek (hagyományos megközelítés) és a virtuális gépek. A felmérés összesen hat kategóriába sorolja a lehetséges telepítési módokat, a szállítóknak pedig 73 százaléka képes ezek közül legalább kettőt kiszolgálni.

Piaci hírek

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.