Hiába bővült az SAP felhős üzletága 11 százalékkal a 2019-es harmadik negyedévhez viszonyítva, ez nem tudta ellensúlyozni a többi üzletág gyenge teljesítményét. Összességében ez vezetett ahhoz, hogy hosszú idő után az SAP-nak éves összevetésben csökkent a bevétele.
A 2020. szeptember 30-ával zárult időszak teljes nettó bevétele 6,54 milliárd euró, szemben a múlt év azonos időszakában elért 6,79 milliárd euróval. Még durvább az operatív profit visszaesése: a tavalyi 1,68 milliárd euróval szemben most csak 12 százalékkal kevesebbet, 1,47 milliárdot sikerült összehozni. Ez utóbbi azonban nem a vállalat működési hatékonyságának romlásával függött össze – állítja a menedzsment –, hanem hogy az előző évhez képest magasabbak voltak a részvényalapú kompenzációs kiadások.
A profiton mindenesetre nem érződik a gyenge negyedév: míg tavaly szeptember végén 1,26 milliárd euró volt az adózás utáni nyereség, most 1,65 milliárd euróval zárt a vállalat. A mutatók egyébként jók, a működési cash flow az év első kilenc hónapjában 5,1 milliárd euró volt. Ez 54 százalékkal magasabb az előző évinél, mert például kevesebb ment el szerkezetátalakításra.
A tőzsde majdhogynem pámnikszerűen reagált a vállalat negyedévére, de nem a pénz miatt. Az aggodalom (és az erre válaszként következő 20 százaékos árfolyamesés) sokkal inkább az, hogy a befektetőknek egyértelművé vált: az áprilisban egyedül maradt vezérigazgató, Christian Klein más stratégia mentén képzeli el az SAP jövőjét: már középtávon is igyekszik megszabadulni az on-premise termékektől, hogy azokat csak felhőben lehessen elérni. Bár elemzők szerint ez jókor hozott jó döntés (a pandémia hatását nézve az év eddigi eredményeire), de úgy tűnik, a tőzsdei szereplőkben nagy a félsz.
A felhő még mindig két számjeggyel nő
Az SAP felhős üzlete még mindig dinamikusan nő. Az üzletág 11 százalékkal hozott többet, mint egy éve, és már csak hajszállal marad el a 2 milliárdtól, miközben a foglalási állomány eléri a 6,6 milliárd eurót. Ezzel szemben az új szofverlicencek értékesítése 23 százalékkal visszaesett és 710 millió euróra csökkent.
Ez utóbbi azonban nem okozhatott komolyabb meglepetést a vállalatvezetésnek az első két negyedév után: az elsőben 31 százalékos, a második negyedévben 18 százalékos volt a visszaesés. Csakhogy a felhős bevételek sokkal nagyobb mértékben bővültek: az első három hónapban 29 százalékkal, a másodikban 21-gyel. Viszont a felhővel és a támogatással együtt az első és a második negyedévben is pozitív lett az eredmény: 7, illetve 4 százalék. Most viszont az összesítés 2 százalékos mínuszt mutat.
És hogy a vállalat egy örömhírrel is szolgáljon a befektetőinek, a jelentésben kihangsúlyozták, hogy az SAP S/4HANA újabb 500 ügyfelet szerzett a negyedév során, ötödével többet, mint egy éve.
Mindenhol fertőzött a vírus
A vállalat közleménye szerint az SAP négy fő üzleti szegmense (az alkalmazások, technológia és szolgáltatások, a Qualtrics, a Concur és a szolgáltatások) is megérezte a járványt. Az alkalmazások, technológia és szolgáltatások bevétele 2 százalékkal, 5,17 milliárd euróra csökkent az előző év azonos időszakához képest (lásd a grafikont).
A Concur, ami például az üzleti utak költségelszámolását segíti, 14 százalékos mínuszt hozott (érthető módon, hiszen leálltak az üzleti utazások). A szegmens gyenge teljesítménye a felhő növekedését is visszafogta, mivel a szegmens 357 millió eurós bevételének 85 százaléka felhős előfizetésekből jön. A vállalat számításai szerint az üzletág rossz teljesítménye 6 százalékkal csökkenthette a felhős bevételeket. A nagy önállóságot, sőt az USA-ban önálló tőzsdei létet élvező Qualtrics viszont 22 százalékkal növelte a bevételeit. A koronavírus-járvány felpörgette az online értékesítést, ami növelte a keresletet a Qualtrics által is képviselt ügyfélvéleményeket begyűjtő-elemző alkalmazásokra.
A szolgáltatási szegmens bevételeinek 16 százalékos zuhanását azzal magyarázta a menedzsment, hogy a területhez tartozó SAP-oktatások világszerte teljesen leálltak.
Összességében a vezetés úgy látja, az egész év gyenge lesz, és például a Concurnak esélyes sincs arra, hogy visszahozzon valamit a korábbi negyedévek veszteségeiből. Ennek megfelelően a menedzsment közel 2,5 százalékkal csökkentette az egész évre vonatkozó bevételi várakozásait is.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak