Sőt, a Ponzi-átverések melegágya. Az Ethereum-ökoszisztéma központi figurái, Aaron Davis "Kumavis" és Dan Finlay mondják ezt. Persze ettől még a rendszer előtt fényes jövő áll...

Több tízmillió felhasználójával a MetaMask wallet az Ethereum-ökoszisztéma egyik legfontosabb hozzáférési pontja. Olyan stablecoinok kereskedelmében van szerepe, mint a Tether, de az Axie Infinity-játékok, a Decentraland és még egy sor NFT-s projekt kulcsszereplőjének is tekinthető.

Ehhez képest elég meglepő dolgokat mondtak társalapítói a Vice technológiai rovatának, a Motherboardnak adott páros interjújukban. Aaron Davis "Kumavis" és Dan Finlay szerint rendkívül veszélyes arra biztatni az embereket, hogy fektessenek kriptovalutába.

Annyiban persze érthető az álláspontjuk, hogy a MetaMask sikerét egyébként nem a klasszikus bitcoin típusú kriptovaluták, hanem az utóbbi pár évben belendülő DeFi és az NFT-projektek hozták meg. A walletnek 2020-ben még csupán egymillió aktív használója volt, idén viszont már több mint 30 millióan vannak. Bár számos DeFi- (Decentralized Finance) és NFT- (Non-Fungible Token) projekt bedőlt, és voltaképpen ezek romjai temették maguk alá a Celsius Networköt vagy a Voyager Digital brókercéget, a MetaMask-alapítók szerint ez a piac rossz szereplői miatt következett be, akik megsértették a kriptovilág alapvető ethoszát, az átláthatóságot.

A Ponzi-szisztéma melegágya sok átverhető hívővel

A legutóbbi összeomlások többsége olyan vállalkozásokat érintett, melyek magukat DeFi-ként határozták meg, pedig valójában valamiféle árnyékbankokként működtek hatalmas és egyáltalán nem átlátható tőkeáttétekkel.

Ezek a rossz szereplők lényegében Ponzi-rendszereket (piramisjátékok) hoznak létre, mondja a Motherboardnak Finlay, de ez ellen a MetaMask nincsenek eszköze. Nincs olyan pozícióban, hogy betilthassa ilyen csaló rendszerek létrehozását. Szerinte abban, hogy ezek a Ponzi-sémák tudnak érvényesülni, mindenki hibás, köztük a közösségi média és más hírcsatornák, mert azt a téves narratívát terjesztik, hogy a kriptovaluta-vezetők képesek kijavítani az ökoszisztéma hibáit. De hibásak a felhasználók is, mert engednek a kapzsiságuk csábításának, amikor beszállnak biztos megtérülést ígérő, de valójában tudhatóan nagyon is bizonytalan projektekbe.
 

Dan Finlay (b) és Aaron Davis (ConsenSys)


A csődhullám hatására a MetaMask forgalma is visszaesett. Most olyan területeket keresnek, ahol növelni lehet a felhasználói aktivitás. Az egyik ilyen az "előrejelzési piacok", ami lényeglében a fogadás szebb neve.

A kriptovilág nem ok, hanem kiváló indikátor

A rendszer biztonsági szempontból is ellentmondásos, amit jól szemléltetnek az utóbbi idők jelentős biztonsági incidensei. Az ökoszisztéma átmeneti fázisban van: az emberek nem képesek uralni a pénztárcájuk kriptográfiai kulcsait, miközben ez az egyetlen módja annak, hogy a kezükben maradjon az irányítás. Így összességében a kriptorendszerek többsége jelenleg nem elég biztonságos ahhoz, hogy milliárd dollárok folyjanak át rajtuk, arra pedig így nem alkalmasak, hogy pénzügyi rendszer alapját képezzék, hiszen pillanatok alatt hekkerek céltáblájává válik.

Ám a MetaMask-alapítók szerint van egy fontos de. Mint Finlay fogalmaz, indokolatlan azzal vádolni a kriptovaluta-világot, hogy miatta gyengült az informatikai rendszerek biztonsága... Ellenkezőleg, épp hogy felfedte a modern számítógépes rendszerek biztonsági hiányosságait. Ráadásul sokkal érzékelhetőbbé teszi, hogy ezek a biztonsági hiányosságok mennyire problémásak. Aki ugyanis kriptovalutát lop, az lényegében azonnal elkölthető pénzhez jut, így sokkal látványosabb a hekkertevékenység hatása, mint amikor például olyan személyes adatokat lopnak hekkerek, amelyeket csak közvetlenül lehet felhasználni.

Ez pedig elindított egy közös gondolkodást, hogy meg lehessen találni a középutat a kreativitás (aminek egyik feltétele a MetaMask-alapítók gondolkodásában az egyszerű hozzáférhetőség) és a biztonság között. A kriptovilág előtt pedig fényes jövő áll, állítja Davis és Finlay a Motherboardnak, ráadásul olyan problémáknál is segíthet, amikre most még nem látjuk a megoldást.

Biztonság

A bitcoin lesz Oklahoma olaja

A szövetségi állam kormányzója aláírta azt a törvényt, amely garantálja többek között az oklahomaiak kriptobányászathoz való jogát.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.