Több tízmillió felhasználójával a MetaMask wallet az Ethereum-ökoszisztéma egyik legfontosabb hozzáférési pontja. Olyan stablecoinok kereskedelmében van szerepe, mint a Tether, de az Axie Infinity-játékok, a Decentraland és még egy sor NFT-s projekt kulcsszereplőjének is tekinthető.
Ehhez képest elég meglepő dolgokat mondtak társalapítói a Vice technológiai rovatának, a Motherboardnak adott páros interjújukban. Aaron Davis "Kumavis" és Dan Finlay szerint rendkívül veszélyes arra biztatni az embereket, hogy fektessenek kriptovalutába.
Annyiban persze érthető az álláspontjuk, hogy a MetaMask sikerét egyébként nem a klasszikus bitcoin típusú kriptovaluták, hanem az utóbbi pár évben belendülő DeFi és az NFT-projektek hozták meg. A walletnek 2020-ben még csupán egymillió aktív használója volt, idén viszont már több mint 30 millióan vannak. Bár számos DeFi- (Decentralized Finance) és NFT- (Non-Fungible Token) projekt bedőlt, és voltaképpen ezek romjai temették maguk alá a Celsius Networköt vagy a Voyager Digital brókercéget, a MetaMask-alapítók szerint ez a piac rossz szereplői miatt következett be, akik megsértették a kriptovilág alapvető ethoszát, az átláthatóságot.
A Ponzi-szisztéma melegágya sok átverhető hívővel
A legutóbbi összeomlások többsége olyan vállalkozásokat érintett, melyek magukat DeFi-ként határozták meg, pedig valójában valamiféle árnyékbankokként működtek hatalmas és egyáltalán nem átlátható tőkeáttétekkel.
Ezek a rossz szereplők lényegében Ponzi-rendszereket (piramisjátékok) hoznak létre, mondja a Motherboardnak Finlay, de ez ellen a MetaMask nincsenek eszköze. Nincs olyan pozícióban, hogy betilthassa ilyen csaló rendszerek létrehozását. Szerinte abban, hogy ezek a Ponzi-sémák tudnak érvényesülni, mindenki hibás, köztük a közösségi média és más hírcsatornák, mert azt a téves narratívát terjesztik, hogy a kriptovaluta-vezetők képesek kijavítani az ökoszisztéma hibáit. De hibásak a felhasználók is, mert engednek a kapzsiságuk csábításának, amikor beszállnak biztos megtérülést ígérő, de valójában tudhatóan nagyon is bizonytalan projektekbe.
Dan Finlay (b) és Aaron Davis (ConsenSys)
A csődhullám hatására a MetaMask forgalma is visszaesett. Most olyan területeket keresnek, ahol növelni lehet a felhasználói aktivitás. Az egyik ilyen az "előrejelzési piacok", ami lényeglében a fogadás szebb neve.
A kriptovilág nem ok, hanem kiváló indikátor
A rendszer biztonsági szempontból is ellentmondásos, amit jól szemléltetnek az utóbbi idők jelentős biztonsági incidensei. Az ökoszisztéma átmeneti fázisban van: az emberek nem képesek uralni a pénztárcájuk kriptográfiai kulcsait, miközben ez az egyetlen módja annak, hogy a kezükben maradjon az irányítás. Így összességében a kriptorendszerek többsége jelenleg nem elég biztonságos ahhoz, hogy milliárd dollárok folyjanak át rajtuk, arra pedig így nem alkalmasak, hogy pénzügyi rendszer alapját képezzék, hiszen pillanatok alatt hekkerek céltáblájává válik.
Ám a MetaMask-alapítók szerint van egy fontos de. Mint Finlay fogalmaz, indokolatlan azzal vádolni a kriptovaluta-világot, hogy miatta gyengült az informatikai rendszerek biztonsága... Ellenkezőleg, épp hogy felfedte a modern számítógépes rendszerek biztonsági hiányosságait. Ráadásul sokkal érzékelhetőbbé teszi, hogy ezek a biztonsági hiányosságok mennyire problémásak. Aki ugyanis kriptovalutát lop, az lényegében azonnal elkölthető pénzhez jut, így sokkal látványosabb a hekkertevékenység hatása, mint amikor például olyan személyes adatokat lopnak hekkerek, amelyeket csak közvetlenül lehet felhasználni.
Ez pedig elindított egy közös gondolkodást, hogy meg lehessen találni a középutat a kreativitás (aminek egyik feltétele a MetaMask-alapítók gondolkodásában az egyszerű hozzáférhetőség) és a biztonság között. A kriptovilág előtt pedig fényes jövő áll, állítja Davis és Finlay a Motherboardnak, ráadásul olyan problémáknál is segíthet, amikre most még nem látjuk a megoldást.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak