Legutóbb éppen a britek gondolták meg magukat, de nélkülük sem úgy tűnik, hogy egyszerű lesz összefésülni a centralizált és a decentralizált megközelítéseket.

Az Európai Bizottság digitális ügyekért és az egységes adatpiacért is felelős biztosa néhány nappal korábban arra figyelmeztetett, hogy a különböző európai államok eltérő megközelítése nagyban megnehezíti majd az egyes országokban működő kontaktkövető alkalmazások összehangolását. Margrethe Vestager felhívta rá a figyelmet, hogy nem lesz egyszerű felállítani az interoperábilitást segítő technikai szabványokat a centralizált és a decentralizált rendszerek között, még akkor sem, ha utóbbit tartja az általános megközelítésnek.

Az interoperábilitás problémája abban a pillanatban nyilvánvalóvá vált, amikor az európai országok ismét megnyitották egymás felé a határaikat, és sorban elkezdték feloldani az utazási korlátozásokat. Bár az utazgatás egyelőre nem érint tömegeket, a nyár folyamán minden előrejelzés szerint beindul majd a forgalom, és nagyn fontos lenne, hogy a hatóságok a járvány potenciális kitöréseit a határokon keresztül is követni tudják.

Felhasználói jogok vs hatékony ellenőrzés

Ugyan az Európai Bizottság a múlt héten már bejelentette, hogy bizonyos orzágok adaptálták a különböző alkalmazások közti adatcserét biztosító standardokat, ez a decentralizált architektúrákra érvényes. Ilyen az Apple és a Google közös kontaktkövető platformja is, ami lényegében az oksotelefonokon tárolja a szükséges adatokat, és az egyezések vizsgálatát is a készülékeken végzi el. Európában sok helyen ezt a megközeltést alkalmazzák, más országok, például Franciaország azonban egyelőre hallani sem akarnak az ilyen megoldásokról.

A francia kormány álláspontja szerint az adatok fölötti teljes ellenőrzés a járvány terjedésével kapcsolatban is mélyebb betekintést biztosít az illetékes hatóságoknak, és a nemzeti önrendelkezés szempontjából is elengedhetetlen dolog. Ennek alapján a döntéseket is minden esetben a hatóságoknak kell meghozniuk. A franciák StopCovid nevű alkalmazása még májusban jelent meg, egy távoli szerverre küldi a felhasználóktól származó különböző információkat, és ott is dolgozza fel azokat.

Ez a megközelítés viszont mások szerint ütközik a felhasználók személyiségi jogainak védelmével, amit a járványhelyzetben sem szabad figyelmen kívül hagyni. Németország, Olaszország, Dánia, Lengyelország, Litvánia vagy Svájc például a decentralizált megközelítést alkalmazza, Norvégiában pedig nemrégiben függesztették fel az áprilisban elérhetővé tett, hazai fejlesztésű kontaktkövető alkalmazást, miután úgy ítélték meg, hogy aránytalan módon sérti a felhasználók személyes adatainak védelméhez való jogát. A britek a múlt héten kaszálták el saját (ugyancsak centralizált megközelítést alkalmazó) programjukat, miután a Wight-szigeten végzett tesztek rávilágítottak bizonyos problémákra, az újabb változat kibocsátását pedig csak az őszre ütemezték át.

Nálunk mintha a senkit sem érdekelne

Idehaza az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) szintén a múlt hónapban tette közzé a VírusRadar alkalmazást, amellyel kapcsolatban már akkor kiemelték, hogy önkéntesség mellett az adatok védelmét is biztosítja: a program a készülékeken nem tárolja a fertőzöttekkel kapcsolatba került személyek értesítéséhez használt telefonszámokat, és erről a hatóság is csak a felhasználó jóváhagyásával kaphat információt. Maga a regisztráció egy telefonszám megadását feltételezi, az app pedig a központi szerveren keresztül egy SMS-kódot kér, hozzárendelve ezzel a számot az egyedi azonosítóhoz.

A VírusRadar eddig nem mondható különösebben sikeresnek, amennyiben a Google Play alkalmazásáruház statisztikája még mindig csak 10.000+ letöltést jelez, az Apple App Store-ban pedig még a program jóváhagyására sem került sor. Ez egyelőre nem mondható releváns mennyiségnek sem a teljes lakosság, sem az okostelefon-felhasználók számát tekintve. Az egészben az a furcsa, hogy az alacsony adaptációs szint mintha az alkamazás gazdáját sem érdekelné különösebben, legalábbis erre utal, hogy a VírusRadar nem téma a hivatalos megnyilvánulásokban, és tájékoztató kampányokkal sem nagyon lehet találkozni, amelyek a kétségek eloszlatását és az app tömeges telepítését céloznák.

Összehasonlításképpen, az eredetileg az észak-macedóniai NextSense által fejlesztett alkalmazást (amely ott Stopkorona! néven fut) a körülbelül ötödakkora országban már 50.000+ felhasználó telepítette, a németek saját megoldását pedig a megjelenés első három napján 10 milliónál is többen töltötték le.

Biztonság

Japánban 3D nyomtatással húztak fel egy vasútállomást

Pillanatok alatt készen lettek vele, és spóroltak is rajta. Ha később is megfelelőnek bizonyul, más létesítmények újjáépítésénél is felhasználják majd az új technológiát.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.