Az elmúlt évtizedben folyamatosan zárult az olló, jövőre pedig végleg leáldozhat a televízió korszakának.

A lehetőségek bővülésével az emberek évről évre többet fordítanak idejükből különböző médiacsatornák és -platformok nézésére, hallgatására. Ennek alátámasztására idézhetünk egy meglehetősen sokkoló adatot a Zenith friss kutatásából, miszerint egy átlagos ember a világban jelenleg majdnem 8 órát tölt ilyen tevékenységgel. Ha ugyanennyi időt szánunk alvásra és munkára, akkor tulajdonképpen innen már nincs hova fejlődni (és talán nem is érdemes), de a kutatók előrejelzése szerint az elkövetkező két évben újabb perceket rabolhatunk napunkból médiafogyasztásra.

Meghalt a király, éljen a király!

Miközben a tartalomfogyasztás globális tortája egyre kövérebbre hízik, a különböző szolgáltatók számára egyáltalán nem mindegy, hogy nekik ebből mekkora szelet jut. Úgy tűnik, az idei év lesz az utolsó, amikor a tévés szegmens elmondhatja magáról, hogy a legtöbbet nézett platform. A Zenith adatai szerint az átlagos tévénézéssel töltött idő tavaly még 27 perccel haladta meg az internetezést (hagyományos számítógépeken és mobilokon együtt), ám ez az előny 2018-ban lefeleződött. Ha a trend folytatódik, márpedig ennek ellenkezőjére semmi nem utal, akkor jövőre már ebből a szempontból is az internet fog uralkodni. (A reklámköltések tekintetében ugyanis már tavaly elérkeztünk a fordulóponthoz.)

Napi médiafogyasztási szokások változása (forrás: Zenith, grafika: statista.com)


Érdekes megfigyelni a Statista grafikonját, amiből kirajzolódik, hogy a tévézési szokások nagyon makacsul tartották magukat az elmúlt tíz évben, és csak apránként csökkent az érdeklődés. Az egy évtized alatt mért nagyjából 3 százalékos csökkenés szinte nullának tekinthető. A tévés társaságok pechjére az internetezés viszont ezzel párhuzamosan cunamiszerűen söpört végig a világon, és az ezzel töltött napi idő több mint megháromszorozódott ugyanezen időtáv alatt.

A kis trónörökös

Miközben a tévé átadja a stafétát az internetnek, ez utóbbin belül is kezd kialakulni egy markáns átalakulás. A mobil eszközök elterjedésével és a költségek csökkenésével ugyanis marginalizálódni kezd a hagyományos számítógépek szerepe, miközben a mobil képernyők egyre nagyobb jelentőséggel bírnak.

A Zenith 65 országban végzett felmérése alapján idén a világ teljes médiafogyasztásának közel negyede köthető a mobil platformhoz. 2011-ben ugyanez az arány még csak 5 százalék körül volt. Az előrejelzések szerint a mobilok az előttünk álló pár évben is lelkesen fogják rabolni az időt a rivális csatornáktól. 2020-ban várhatóan már a teljes médiafogyasztás 28 százaléka összpontosul a kézi készülékeken.

Közösség & HR

Agyimplantátumával robotkart is irányítana Musk egészségügyi cége

A Neuralink a héten jelentette be, hogy megkapta a pácienseken végzett kísérletekhez szükséges hatósági engedélyeket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.