Az IBM megint hozta a tőle megszokott szintet, és 2016-ban is a New York-i székhelyű társaság jegyeztette be a legtöbb szabadalmat a világon. A vállalat az amerikai szabadalmi hatóság statisztikája szerint összesen 8088 szabadalommal rukkolt elő tavaly, így már huszonnégy éve folyamatosan vezeti a termékeny feltalálók éves rangsorát. Egyúttal az IBM lett az első olyan vállalat, amely átlépte a 8 ezres határt – ez naponta 22 szabadalom benyújtásának felel meg, ami akkor is elég impresszív teljesítmény, ha feltételezzük, hogy az ötletek jelentős része nem fogja fenekestül felforgatni a világot.
A sláger természetesen a gépi intelligencia
Az IBM szabadalmainak jelentős része, nagyjából harmada kapcsolódik a mesterséges intelligencia, a kognitív számítástechnika és a cloud szegmenshéhez, mindezeken belül azonban igen széles spektrumot fednek le a kiberbiztonságtól kezdve a kognitív egészségügyi technológiákig. A gépi tanulás, az adatfeldolgozás és a gép-ember interakció önmagában is ezer tétellel jelenik meg a listán, olyan szabadalmakkal, mint például a gépek "ön-visszaigazolása" a kérdésekre adható optimális válaszok felismerésében, vagy az utazó kognitív státuszát figyelembe vevő útvonaltervezés.
Ugyancsak érdekesek a szívgyógyásazti diagnózisokat felállító képfelismerő rendszerek, a személyre szabható hallásjavító megoldások vagy az a módszer, amely drónok alkalmazásával térképezi fel a kórházakban, élelmiszeripari és mezőgazdasági létesítményekben élő mikrobákat. A szabadalmak között akad a biztosnsági incidensek esetén jól meghatározott hálózati elemeket elérhetetlenné tévő technológia, és olyan találmány is, amely a szoftverfejlesztőket segíti az alkalmazások biztonsági követelményeinek finomhangolásában, meghatározva a kívánatos izolációs szintet.
A vállalatnál 8 és fél ezer olyan szakember dolgozik, akinek a neve már megjelent valamilyen IBM-es szabadalom szerzőjeként. A cég feltalálói nem csak kutatási, hanem földrajzi értelemben is sokféle területen dolgoznak: az USA 47 államában és ugyancsak 47 Amerikán kívüli országban élnek. A legtermékenyebbek közülük a tavalyi szabadalmak harmad részét jegyző New York-i, illetve a további ezer-ezer szabadalmat kidolgozó kaliforniai és texasi szakemberek voltak, ami nem csoda, hiszen az IBM az USA-ban 5,4 milliárd dollárt költött 2016-ban kutatás-fejlesztési tevékenységekre.
Azért a többiek sem lopták a 365 napot
A második helyezett a Samsung lett összesen 5518 amerikai szabadalommal, utána pedig a Canon, a Qualcomm, a Google, az Intel, az LG, a Microsoft, a TSMC és a Sony következik azon a 2016-os listán, amelyen a Sony több mint 2100 találmánya is csak a tizedik helyezéshez volt elegendő. Érdekesség, hogy a második Samsung és a harmadik Canon is már hosszú évek óta őrzi a saját helyezését, az IBM teljesítményével együtt is biztosítva az ázsiai dominanciát a szabadalmak volumenét tekintve.
Az amerikai vállalatok közül talán csak a Google okoz meglepetést, hiszen az ezerféle kutatási projektet gondozó vállalat most is csak harmad annyi szabadalmat termelt, mint a listavezető IBM, sőt a Qualcomm miatt még az amerikai cégek közül is csak a harmadik helyen zárta 2016-ot – igaz, néhány évvel ezelőtt még az első húszban sem volt benne, ahová a Qualcomm már 2012-ben felkapaszkodott. Maga az IBM egyébként az elmúlt 24 évben már több mint 96 ezer új szabadalmat jegyeztetett be az IFI CLAIMS adatai szerint, így ha 2017-ben nem zárja be a boltot, akkor nagyon hamar átlépi majd a 100 ezres határt.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak