Az Apple a múlt héten jelentette be, hogy kiterjeszti a felhasználói adatok teljes körű védelmét célzó szolgáltatásait, ezzel pedig bezárja azt az adatvédelmi kiskaput is, amelyik eddig lehetővé tette a bűnüldöző szervezetek számára, hogy széles körben hozzáférjenek az iCloud-fiókokban tárolt adatokhoz, köztük a fényképekhez, üzenetekhez vagy feljegyzésekhez. Az adatokat a jövőben választható módon végpontok közötti titkosítással (end-to-end encryption) kezeli majd, amit először az Egyesült Államokban vezet be, hogy jövőre globálisan is kiterjessze.
A döntés támogatói természetesen üdvözlik a döntést a felhasználók magánéletének, különösen pedig a veszélyeztetett csoportok jogainak védelmében, az ellenző – köztük az FBI – azonban nincsenek tőle elragadtatva. Bár a végpontok közötti titkosítás nem terjed ki az e-mail-, naptár- vagy névjegyfunkciókra, a Szövetségi Nyomozó Iroda "mély aggodalmát" fejezte ki a The Washington Postnak küldött levelében, alapvetően azzal azt ecsetelve, hogy a technológia alkalmazása milyen jelentős mértékben nehezíti meg a munkáját.
A hatóság szerint az Apple változtatásai akadályozzák azt a képességét, hogy megvédje az amerikaiakat a különféle bűncselekményektől, ezért a kiberbűnözés és a tervezett biztonság (security by design) korszakában a bűnüldöző szervezetnek és partnereinek is előre betervezett, törvényes hozzáférésekre van szükségük. Az FBI régóta hangoztatott érvei alapján ugyanúgy, mint mondjuk egy fizikai házkutatás esetében, ma már a digitális térben is képesnek kell lenniük rá, hogy az ésszerűség határain belül átkutassák bárkinek a dolgait.
Jó megoldás soha nem lesz rá
Ezt az ellentmondást egyelőre sehol sem sikerült még feloldani, miután az FBI fenntartásai akármennyire is észszerűek, a felhasználók már egy jó ideje rengeteg adatot teregetnek ki magukról az online csatornákon, gyakran anélkül, hogy erről tudomásuk lenne, vagy befolyásolni tudnák az ezzel kapcsolatos folyamatokat. Eközben egyre gyakoribbak a hekkelések és az adatszivárgások is, olyan megoldás pedig még nem született, ami egyszerre lenne előremutató a technológiai szolgáltatók, a bűnüldöző szervek és a felhasználók számára.
A The New York Times riportjában megszólaló szakértő szerint az mindenképpen nagyszerű, ha a techcégek újabban már a biztonságot helyezik előtérbe, ezzel együtt mindenkinek szem előtt kell tartania, hogy az ilyen döntéseknek ára van. Ebben az esetben pedig egy másik fontos szempont, hogy a döntés gyakorlatilag megint az Apple, és egyedül az Apple kezében van, így a dolog továbbra is úgy áll, hogy kizárólag a technológiai szolgáltatók határoznak a kompromisszumokról. Mint ismeretes, a közelmúltban a Google is bevezette a végpontok közötti titkosítást a csoportos csevegésekben a Messages alkalmazásában, a WhatsApp (Facebook) pedig már tavaly óta lehetővé teszi a titkosított biztonsági másolatok készítését.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak