A szövetségi nyomozószerv mélységes aggodalmát fejezte ki az end-to-end titkosítás kiterjesztése miatt, ami magasabb szintű védelmet jelent ugyan a felhasználóknak, de az ő munkájukat is jelentősen megnehezíti.

Az Apple a múlt héten jelentette be, hogy kiterjeszti a felhasználói adatok teljes körű védelmét célzó szolgáltatásait, ezzel pedig bezárja azt az adatvédelmi kiskaput is, amelyik eddig lehetővé tette a bűnüldöző szervezetek számára, hogy széles körben hozzáférjenek az iCloud-fiókokban tárolt adatokhoz, köztük a fényképekhez, üzenetekhez vagy feljegyzésekhez. Az adatokat a jövőben választható módon végpontok közötti titkosítással (end-to-end encryption) kezeli majd, amit először az Egyesült Államokban vezet be, hogy jövőre globálisan is kiterjessze.

A döntés támogatói természetesen üdvözlik a döntést a felhasználók magánéletének, különösen pedig a veszélyeztetett csoportok jogainak védelmében, az ellenző – köztük az FBI – azonban nincsenek tőle elragadtatva. Bár a végpontok közötti titkosítás nem terjed ki az e-mail-, naptár- vagy névjegyfunkciókra, a Szövetségi Nyomozó Iroda "mély aggodalmát" fejezte ki a The Washington Postnak küldött levelében, alapvetően azzal azt ecsetelve, hogy a technológia alkalmazása milyen jelentős mértékben nehezíti meg a munkáját.

A hatóság szerint az Apple változtatásai akadályozzák azt a képességét, hogy megvédje az amerikaiakat a különféle bűncselekményektől, ezért a kiberbűnözés és a tervezett biztonság (security by design) korszakában a bűnüldöző szervezetnek és partnereinek is előre betervezett, törvényes hozzáférésekre van szükségük. Az FBI régóta hangoztatott érvei alapján ugyanúgy, mint mondjuk egy fizikai házkutatás esetében, ma már a digitális térben is képesnek kell lenniük rá, hogy az ésszerűség határain belül átkutassák bárkinek a dolgait.

Jó megoldás soha nem lesz rá

Ezt az ellentmondást egyelőre sehol sem sikerült még feloldani, miután az FBI fenntartásai akármennyire is észszerűek, a felhasználók már egy jó ideje rengeteg adatot teregetnek ki magukról az online csatornákon, gyakran anélkül, hogy erről tudomásuk lenne, vagy befolyásolni tudnák az ezzel kapcsolatos folyamatokat. Eközben egyre gyakoribbak a hekkelések és az adatszivárgások is, olyan megoldás pedig még nem született, ami egyszerre lenne előremutató a technológiai szolgáltatók, a bűnüldöző szervek és a felhasználók számára.

A The New York Times riportjában megszólaló szakértő szerint az mindenképpen nagyszerű, ha a techcégek újabban már a biztonságot helyezik előtérbe, ezzel együtt mindenkinek szem előtt kell tartania, hogy az ilyen döntéseknek ára van. Ebben az esetben pedig egy másik fontos szempont, hogy a döntés gyakorlatilag megint az Apple, és egyedül az Apple kezében van, így a dolog továbbra is úgy áll, hogy kizárólag a technológiai szolgáltatók határoznak a kompromisszumokról. Mint ismeretes, a közelmúltban a Google is bevezette a végpontok közötti titkosítást a csoportos csevegésekben a Messages alkalmazásában, a WhatsApp (Facebook) pedig már tavaly óta lehetővé teszi a titkosított biztonsági másolatok készítését.

Biztonság

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.