A SpaceX Starship rakétarendszere tényleg jól teljesített a múlt heti tesztrepülésen, de az ilyen utazásoktól azért még nagyon messze vagyunk.
Hirdetés
 

Az elmúlt időszakban úgy tűnhetett, hogy Elon Musk a Mars meghódítása helyett már minden mással foglalkozik, az X közösségimédia-platformon közzétett bejegyzésében nemrég arról értekezett, hogy a SpaceX hatalmas Starship űrhajóját "az egész Naprendszerünkön és azon túl a minket körülvevő objektumok felhőjén" való áthaladásra tervezték – ez utóbbival valószínűleg a Naprendszer legkülső tartományában található üstököszónára, az Oort-felhőre utalva. Sőt ennek kapcsán belengette a Starship jövőbeni, sokkal nagyobb és fejlettebb változatait is, amelyek már más csillagrendszerekbe is eljuthatnának.

Az ambiciózus célok egyelőre távolinak tűnnek, amennyiben Musk űripari vállalata néhány napja hajtotta végre a Spaceship harmadik orbitális fellövését. A rakéta nagyjából 230 kilométeres magasságba emelkedet, és az afrikai kontinenst átszelve az Indiai-óceánba zuhant. A kilövést nagy sikernek minősítették a SpaceX indító platformjának fejlesztésében, Musk pedig kijelentette, hogy a Starship öt éven belül eljut a Marsra. Ahogy a kommentárok kiemelik, ezt az elképzelést összefüggésbe helyezi, hogy a NASA vonatkozó, 2025-re tervezett Artemis 3 holdas misszióját az év elején halasztották 2026-ra.

Tényleg nem lesz egyszerű

A Futurism riportja szerint a Naprendszeren túlra mutató tervek megvalósításához először is a Starshipet megbízható módon Föld körüli pályára kellene állni, és onnan egy darabban visszahozni, plusz a gyakorlatban is meg kellene valósítani, hogy a Starship űrhajókmeg tudják tankolni egymást. A SpaceX-nek aztán ki kell fejlesztenie egy életfenntartó rendszert is a hosszabb utakhoz, nem beszélve arról, hogy ezek megvalósításához módot kell találnia a megfelelő mennyiségű üzemanyag biztosítására. A lap szerint a legközelebbi csillaghoz, a Proxima Centaurihoz való eljutás a technológia jelenlegi szintjén 6300 földi évig tartana.

A kutatóknak természetesen vannak ötleteik, hogy miként tehetnének megvalósíthatóvá egy ilyen utazást, például földi lézerek segítségével a fénysebesség 20 százalékára gyorsítanának fel vitorlás szondákat, amelyek így mindössze 20 évvel a felszállás után érhetnének a Proxima Centaurihoz. A Breakthrough Starshot nevű mérnöki projekt azonban első körben postai bélyeg nagyságú objektumokkal valósulna meg, nem behemót csillaghajókkal, és erre is csak a 2030-as vagy 2040-es években kerülhet sor legkorábban. Vagyis sokan már azt sem fogjuk látni, hogy a kísérleti szondák egyáltalán eljuthatnak-e a rendeltetési helyükre.

a kép forrása: spacex.com

Piaci hírek

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.